Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 30 юни от 19:30 ч.

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

Снимка: ТД Конфликт

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков.
Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30 години след създаването си заради цензурата на комунистическия режим, а първата ѝ постановка в България (ДТ Ловеч, 2002 г.) не се задържа дълго на сцена.

В края на 2023 г. новосформираното Театрално дружество "Конфликт" вдъхна нов живот на пиесата "Архангел Михаил", като тя имаше своите първи успешни представления, а публиката беше развълнувана и замислена от видяното.

В БНР-Радио София гостуваха младите, талантливи театрали от ТД "Конфликт“.

Режисьорът Александър Христов разказа за смисъла на тази постановка днес, много години по-късно след убийството на писателя от съветските и българските комунистически тайни служби.

"Георги Марков е ценен най-вече с това, че той ни напомня свободата, а ние и тримата (от екипа) сме родени и живели в така наречените „свободни“ години, във времето на демокрацията. Решихме, че трябва да се занимаваме с автори, които са ощетени от комунистическия режим и са говорили за свободата.
Именно защото на нас днес не ни се налага да искаме специално разрешение от МВР, специални паспорти, за да пътуваме, да се видим с близките си в Петрич или в други краища на страната. Другата причина е, че свободата днес е твърде половинчата, защото ние, които се занимаваме с изкуство, ставаме свидетели всекидневно - по театри, музеи и галерии, как едни дребни чиновници не могат да направят план, това изкуство да се отвори към света", посочи режисьорът.

Режисьорът Александър Христов (в средата) с актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов

По думите му, изкуството остава тук, затворено сякаш в миналото и не казва нищо на човека от 21 век.

"Когато четем Георги Марков, виждаме абсолютно същите неща – някакви хора, узурпирали властта, говорят от името на народа, а народът има различни щения - иска да бъде свободен, а не някой друг да направлява дните му, той да прави своето битие и своето ежедневие - допълни Христов. - Пиесата с историите идва да разкаже, че ние виждаме как нещата някак си не са се променили - 40-50 години по-късно."

С какво особено впечатлява и вълнува днес Георги Марков, споделиха и младите актьори, главни действащи лица в пиесата "Архангел Михаил".

"Не просто участваме в пиесата, защото сме поканени. Ние сме съинициатори, тя е наша обща идея. Избрахме Георги Марков, защото той е памет, жизненоважна за развитието на България, за да знаем какво се е случвало в соца, което удобно е изтрито и заметено под килима. 

Истината е, че младите хора нямат идея кой е Георги Марков, какво е било през комунизма. По-лошото е, че дори не знаят какво е било преди комунизма. Липсва причинно-следствена връзка за младия човек за периодите турско робство - Освобождение - Царска България - комунизъм и това, което е сега. Размиват се цели епохи, форми на управление, диктатури, поради което повечето млади хора са аполитични, и нямат идея какво се случва тук и сега", споделиха актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов.

По думите им всеки българин трябва да прочете за престъпленията, които са се случвали в комунистическа България.

"В онези години, в годините на тоталитаризма, на комунизма, на робството, на диктатурата, е имало добри хора, които са си помагали помежду си и са си подавали ръка. Тъжното е, че днес, в една свободна и демократична България, трудно можем да видим именно тези хора", поясниха от екипа на ТД "Конфликт“.

Още интересни аспекти чуйте в разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
С кмета Галя Захариева

С любов не само на 4 лапи

Радиокафе гостува на Община Нова Загора в едно съвместно предаване на Радио София и Радио Стара Загора. В първия час на Радиокафе ни гостува кметът на Община Нова Загора г-жа Галя Захариева . Изнесеното ни студио е на Празника на децата и кучетата - любов на 4 лапи: "Никога не е късно да преоткриеш себе си. Стигнах до ниво национален отбор по..

публикувано на 29.09.24 в 12:24

Софийски разкази - Градски митове и легенди

Разходка из центъра на София развенчава някои градски митове и легенди, като този за уж изровената от бомба вдлъбнатина пред сегашната градинка "Кристал" Каква е истината за т.н. "дупка" и откога е тя, както и за други известни места, като ул. "Търговска", която също не е изцяло жертва на бомби - в звуковия файл:

публикувано на 29.09.24 в 10:35

Историята оживява - архимандрит професор Евтимий Сапунджиев

Кой е архимандрит професор Евтимий Сапунджиев? Защо личността и делата му са с толкова съществен принос в развитието на богословието в България? Той  е духовник, учен, апологет, учител, общественик и пламенен защитник на християнството.  През тази година отбелязваме 140 лета от неговото рождение. Архимандрит Евтимий е роден в Копривщица на 25 юли..

публикувано на 28.09.24 в 16:00

Софийски разкази - Изгубените софийски символи

Разговорът е със Здравко Петров от “Исторически маршрути”. Старата централна гара е един от тези изгубени символи - тя служи от 1888, когато железницата стига до София. Кои са архитектите и инженерите ѝ, както и за други символи на града - в звуковия файл:

публикувано на 28.09.24 в 15:00
Юлиян Стоянов и Илко Градев

Пресечните точки като трето течение

Юлиян Стоянов и Илко Градев са членове на септет The Crossing Points Collective. Третото течение в джаза  (The Third Stream) съществува от над половин век и е много хубаво, че в България млади музиканти продължават търсенията на първопроходците ни в него, в лицето на Милчо Левиев, Симеон Щерев и останалите членове на квартет "Фокус". Акордеонистът и..

публикувано на 28.09.24 в 13:39

Когато хората са се събирали да свирят

Наградата за принос към музикалното изкуство акад. Марин Големинов - от Кюстендил се включва Лили Големинова: "Наградата се връчва на рождения му ден, а той е роден в годината на Независимостта. Тогава хората са се събирали да си свирят в камерни състави. Младите от второто поколение български композитори отиват да се учат в чужбина - той..

публикувано на 28.09.24 в 13:20
Кирил Карамфилов

Повдигаме завесата към убиец номер едно

С проф. Кирил Карамфилов говорим за Световния ден на сърцето - 29 септември: "Традиционно това е ден, в който се опитваме да привлечем вниманието към здравословния начин на живот, да познаваме и нормата, и патологията. Повдигаме завесата към убиец номер едно. Ентусиазмът е заразителен от младите към родителите им. Кулминацията на събитието е разходката..

публикувано на 28.09.24 в 13:03