Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На 30 юни от 19:30 ч.

Текстове на Георги Марков оживяват отново в пиесата "Архангел Михаил"

Снимка: ТД Конфликт

На 30 юни 2024 г. (неделя) от 19:30 в "Нов театър“ – НДК, ще се изиграе последното представление за сезона на спектакъла "Архангел Михаил" по текстове на Георги Марков.
Това е единствената българска пиеса, печелила първа награда за драматургия на театралния фестивал в Единбург (1974). Тя не е била представяна пред българска публика повече от 30 години след създаването си заради цензурата на комунистическия режим, а първата ѝ постановка в България (ДТ Ловеч, 2002 г.) не се задържа дълго на сцена.

В края на 2023 г. новосформираното Театрално дружество "Конфликт" вдъхна нов живот на пиесата "Архангел Михаил", като тя имаше своите първи успешни представления, а публиката беше развълнувана и замислена от видяното.

В БНР-Радио София гостуваха младите, талантливи театрали от ТД "Конфликт“.

Режисьорът Александър Христов разказа за смисъла на тази постановка днес, много години по-късно след убийството на писателя от съветските и българските комунистически тайни служби.

"Георги Марков е ценен най-вече с това, че той ни напомня свободата, а ние и тримата (от екипа) сме родени и живели в така наречените „свободни“ години, във времето на демокрацията. Решихме, че трябва да се занимаваме с автори, които са ощетени от комунистическия режим и са говорили за свободата.
Именно защото на нас днес не ни се налага да искаме специално разрешение от МВР, специални паспорти, за да пътуваме, да се видим с близките си в Петрич или в други краища на страната. Другата причина е, че свободата днес е твърде половинчата, защото ние, които се занимаваме с изкуство, ставаме свидетели всекидневно - по театри, музеи и галерии, как едни дребни чиновници не могат да направят план, това изкуство да се отвори към света", посочи режисьорът.

Режисьорът Александър Христов (в средата) с актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов
Режисьорът Александър Христов (в средата) с актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов

По думите му, изкуството остава тук, затворено сякаш в миналото и не казва нищо на човека от 21 век.

"Когато четем Георги Марков, виждаме абсолютно същите неща – някакви хора, узурпирали властта, говорят от името на народа, а народът има различни щения - иска да бъде свободен, а не някой друг да направлява дните му, той да прави своето битие и своето ежедневие - допълни Христов. - Пиесата с историите идва да разкаже, че ние виждаме как нещата някак си не са се променили - 40-50 години по-късно."

С какво особено впечатлява и вълнува днес Георги Марков, споделиха и младите актьори, главни действащи лица в пиесата "Архангел Михаил".

"Не просто участваме в пиесата, защото сме поканени. Ние сме съинициатори, тя е наша обща идея. Избрахме Георги Марков, защото той е памет, жизненоважна за развитието на България, за да знаем какво се е случвало в соца, което удобно е изтрито и заметено под килима. 

Истината е, че младите хора нямат идея кой е Георги Марков, какво е било през комунизма. По-лошото е, че дори не знаят какво е било преди комунизма. Липсва причинно-следствена връзка за младия човек за периодите турско робство - Освобождение - Царска България - комунизъм и това, което е сега. Размиват се цели епохи, форми на управление, диктатури, поради което повечето млади хора са аполитични, и нямат идея какво се случва тук и сега", споделиха актьорите Румен Троев и Цветан Апостолов.

По думите им всеки българин трябва да прочете за престъпленията, които са се случвали в комунистическа България.

"В онези години, в годините на тоталитаризма, на комунизма, на робството, на диктатурата, е имало добри хора, които са си помагали помежду си и са си подавали ръка. Тъжното е, че днес, в една свободна и демократична България, трудно можем да видим именно тези хора", поясниха от екипа на ТД "Конфликт“.

Още интересни аспекти чуйте в разговора на Даниел Ненчев.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

публикувано на 04.04.25 в 12:46

Ролята на писмеността в съхранението на националната ни идентичност

"Азбука и история“ е озаглавена  изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека.  Проф.  д-р Казимир Попконстантинов  подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..

публикувано на 04.04.25 в 11:50

Програмиране на изкуствен интелект е новата специалност в ТУЕС

Технологично училище " Електронни системи "  (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..

публикувано на 04.04.25 в 11:11

Облаците остават, в София температурите ще варират между 5 и 13°

Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..

публикувано на 04.04.25 в 07:15
От добрата идеята до реализацията няма пречки, стига желание да има

"Форум", 03.04.25: Изберете: "Съсипаха я тая държава" или градивна гражданска активност

На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..

публикувано на 03.04.25 в 18:40

Иванка Динева: През последната година са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации

Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..

публикувано на 03.04.25 в 17:20

Младите хора са все по-съпричастни към доброволчество и каузи

Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..

публикувано на 03.04.25 в 16:51