Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пасивните сгради в България са по-малко от 100, те са с най-висок клас на енергийна ефективност

Санирането вече не е достатъчно за добра енергийна ефективност на сградата
Снимка: Георги Нейков, БНР

От началото на 2024 г. влезе в сила актуализация на Наредбата за енергийна ефективност, според която всички нови сгради трябва да са почти нулево ефективни. Оказва се, че повечето сгради, строени през последните 10-20 г. не отговарят на заложените стандарти, да не говорим за по-старото строителство.

Това коментира пред БНР-Радио София аpx. Beceлин Beceлинoв. Той е част от авторския екип на Климатека, сертифициран дизайнер на пасивни сгради ĸъм Инcтитyтa зa пасивни сгради в Дapмщaд, Гepмaния.

По негови данни, над 90% от еднофамилните и многофамилните жилищни сгради в България трябва да бъдат реновирани, и то без отлагане, защото са с изключително лоши енергийни характеристики. В края на 2020 г., България прие Национална дългосрочна стратегия за подпомагане на енергийното обновяване на сградния фонд до 2050 г., но за съжаление, планираните в нея срокове и сценарии за реновиране остават само на хартия.

Енергийното обновяване на жилищните сгради вече не е въпрос на избор, а задължение, което страната ни като член на Европейския съюз (ЕС) трябва да изпълни, подчертава арх. Веселинов.

  • Енергийно ефективен дом е в сграда, която потребява минимално количество енергия за отопление, охлаждане и осветление. Такива сгради могат да спестят почти цялата енергия за това потребление.
  • Пасивните сгради отговарят на най-висок клас енергийна ефективност. У нас те са едва под 100. Процентът е малък, въпреки че по темата се говори от 15 години.
Аpx. Beceлин Beceлинoв Снимка: Архив, БНР

В страната има около 4,5 млн. жилища, над 20% от които – в панелни комплекси. До този момент по програми са санирани само около 2000 сгради с около 300 хиляди българи. Като цяло в нашата страна енергийно ефективните мерки се прилагат по-бавно в сравнение с други страни.

По мнението на специалиста, трудно е собственици сами да се справят с въвеждането на енергийно ефективни мерки. За целта те трябва да прибегнат до професионална подкрепа, включително и за интегриране на ВЕИ в сградите.

Може да се оспори твърдението, че тези мерки са скъпи, допълни Веселинов:
"При новите цени на енергията, ее остава една от най-разумните инвестиции."

Чуйте разговора в звуковия файл.
По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 17.01.25: Редовно правителство, но с цената на какво?

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът доц. Иво Инджов и макроикономистът, експерт в сферата на икономиката на здравеопазването Аркади Шарков. Заедно с водещия Лъчезар Христов, те обобщиха всички коментирани през седмицата теми: - 2025 - започва ерата на ново поколение в годината на технологиите, изкуственият интелект и новата реалност..

публикувано на 17.01.25 в 19:05

Боровец отбелязва Световния ден на снега с дневна лифт карта от един лев за деца

На 18 януари 2025 г., за 14-и път Боровец ще отбележи Световния ден на снега. Тази година концесионерът "Бороспорт" ще зарадва най-малките любители на ските с дневна лифт карта от един лев за деца от 7 до 13 години и с безплатни едночасови уроци за начинаещи по ски и сноуборд, каза пред Радио София изпълнителният директор на "Бороспорт“ Василия..

публикувано на 17.01.25 в 18:25

София черпи опит от италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование

До 18 януари 2025 г. София е домакин на серия от събития, посветени на внедряването на иновативния подход на италианския град Реджо Емилия в ранното детско образование в България. Град Реджо Емилия, познат по света със своя уникален образователен модел, поставя децата в центъра на процеса на учене, акцентирайки върху тяхната креативност,..

публикувано на 17.01.25 в 17:23
Музикантът Ангел Демирев

Музикантът Ангел Демирев с премиера на дебютен албум “Revelations”

Музикантът и композитор Ангел Демирев представя първия си солов албум “Revelations” (заглавието идва от The Book of Revelation - Откровение на свети Йоан Богослов или още Апокалипсис - заглавието на последната книга от Библията - бел. ред.). “Подготвям нова програма. Интензивен период е, тъй като предстои официалната промоция на новия албум,..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

Обзор на седмицата: България има редовно правителство, Сарафов остана главен прокурор

На финала на една наситена със събития седмица ето кои бяха  акцентите от изминалите дни . В сряда, 15 януари,  президентът Румен Радев връчи мандат на Росен Желязков, който беше посочен от ГЕРБ-СДС за министър-председател . Връчването на мандата стана почти два месеца и половина, след като се проведоха предсрочните парламентарни избори на 27..

публикувано на 17.01.25 в 16:17

Истории за радиото в навечерието на 90-годишнината му

Четири поколения почитатели на радиото и негови служители, коментират как обществената медия е повлияла на живота им. Водещият на предаването "Радиокафе“ Даниел Ненчев, редакторът Боян Бочев, Кин Стоянов - директор на програма "Христо Ботев" и Анелия Мангърова, която отговаря за Тик-ток страницата на БНР. Повод за споделените им размисли е..

публикувано на 17.01.25 в 16:06

“Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от политиката

“Аз разбирам света единствено като поле за културно съревнование между народите” с този цитат на Гоце Делчев започна участието на актьорите Иван Тодоров и Игор Дамянов, които в “Радиокафе” представиха пиесата “Разговор Безкраен. Проектът: Македония”- едно представление, вдъхновено от актуалната обществена и политическа обстановка между България и..

публикувано на 17.01.25 в 15:43