Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мигрантите като неоползотворен ресурс на българския пазар

Снимка: Радио София

Най-новият правен и икономически анализ на състоянието на трудовия пазар в България и ролята на миграцията в справяне с наличните предизвикателства Укрепване на трудовите права на мигрантите в България". Анализът е изготвен от експерти от ЦПП-Глас в България и Институт за пазарна икономика (ИПИ), съчетан с теренно проучване чрез провеждането на информационни интервюта с три целеви групи – уязвими работници мигранти; работодатели и представители на бизнеса, работещи с мигранти; синдикати.

Изводите от теренното проучване и двата анализа еднозначно посочват, че:

  • Нуждите на пазара на труда в България от работници се увеличават и миграцията ще има все по-голяма роля като алтернативен отговор на тези нужди;
  • Образователният и трудов профил на мигрантското население от трети страни в България е силно благоприятен;
  • Нуждата от допълнителна реформа и облекчаване достъпа до разрешение за работа, право на труд и ефективна интеграция на мигрантите е належаща;
  • Бежанците остават почти напълно неоползотворен трудов ресурс, въпреки демонстрираните успехи на целенасочените проекти за трудова интеграция;
  • Защита правата на работниците мигранти, особено най-уязвимите от тях, остава извън полезрението на държавата.

Подробности по темата разказа адв. Диана Радославова, ЦПП Глас. По думите й темата е нова:

"Правили сме страшно много анализи, публикации във връзка с бежанско-миграционни теми. Но как стигнахме до това да изследваме трудовия пазар и да изследваме ролята на миграцията? Причините са това, че в ежедневната си работа поради системата за закрила в България, поради цялостната миграционна политика, която в страната ни е изключително рестриктивна, по принцип когато чуваме за мигрант, първата асоциация ни е нещо негативно. Това се дължи именно на политиката, която ние водим."

Адв. Радославова поясни, че в контекста на работата постоянно се забелязва потенциала на мигрантите, които въпреки системата успяват да се интегрират. През годините е открит един нов техен партньор и това са работодателите, заяви тя.

"По данни на Агенцията по заетостта в началото на 2024 годи

на на българския пазар на труда липсват 268 хиляди работници. Това са цифри, които няма как да бъдат запълнени само с мигранти и бежанци. Но има място, в което темата за миграцията можем да я погледнем от друга гледна точка. Не само от гледна точка на защита и сигурност, а и от гледна точка на потенциал", сподели адв. Радославова.

 Според думите й, когато се говори за интеграция и достъп до права и услуги, мигрантите се сблъскват с една система, която работи, или с такава, която не работи. По отношение на икономическите мигранти са направени редица облекчения, но има голямо забавяне за разрешенията за работа. Цялостната система по менажирането има нужда да бъде облекчена, сподели тя.

Кои са секторите от българската икономика, в които могат да се реализират мигрантите?

По думите й икономическото проучване сочи, че Бургас и София са най-предпочитаните места за работа. Според преброяване цифрата на работещи чужденци между 18 и 65 годишна възраст е била между 77.8 хиляди души, което е около 2% от цялото трудоспособно население на страната. Адв. Радославова подчерта, че е много важен диалогът между синдикати и работодатели, тъй като когато се увеличава процентът работници мигранти в страната се увеличава и възможността за злоупотреби и експлоатация. Тя подчерта ролята на синдикатите като медиатор.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пазарите - екзотиката на един град на ръба между Ориента и Европа

Историята на пазарите и тяхната роля в живота на хората е във фокуса на филма “Изчезващият пазар като културен феномен”. На 8 октомври от 19.00 ч. в галерия „Сердика”, ще бъде отбелязан краят на снимачния период на документалния филм с изложба и пет любопитни видеа с вълнуващ и неочакван разказ от пет различни режисьори, участващи в проекта...

публикувано на 02.10.24 в 13:50

"Училище за надежда", в което детските мечти се сбъдват

На 1 ноември в кината тръгва филмът за едно необикновено училище, в което детските мечти се сбъдват. Идеята за "Училище за надежда" е на Яна Алексиева и Симеон Цончев, които от дълги години се познават с основателите на училището в с. Русаля за деца в неравностойно положение, бившите актьори  Анимари Димитрова и Златко Златков . В него учат деца..

публикувано на 02.10.24 в 12:14

Информационният портал на Столичната община за изборите помага на софиянци

Информационният портал на Столичната община относно изборите за Народно събрание на 27 октомври 2024 г. и за частичен избор за кмет на кметство Лозен, Столична община, на 20 октомври 2024 г. и този път ще предостави цялата необходима информация за гласоподавателите. Той е създаден, за да осигури на столичани лесен достъп до всички ресурси и..

публикувано на 02.10.24 в 11:53

В ЦИК са получени над 30 хил. заявления за гласуване в чужбина

В Централна избирателна комисия (ЦИК) са получени 30 688 заявления за гласуване в чужбина. В сравнение с изборите на 9 юни са по-малко, коментира председателят на комисията Камелия Нейкова, цитирана от БТА. Всеки, който има право да гласува и се намира в чужбина, може да упражни правото си на вот срещу документ за самоличност. До 12 октомври е срокът..

публикувано на 02.10.24 в 11:23

Боряна Хаджиминчева-БОД, с първа самостоятелна изложба „Подир нишката“

На 1 октомври от 18.30 ч. в столичната галерия „Ателие 28“ Боряна Хаджиминчева - БОД, представя първата си самостоятелна изложба „Подир нишката“, която включва 20 творби в областта на съвременната бродерия. Експонатите представляват минималистични творби, улавящи онази невидима част у човека, която като приказна нишка го води в живота - понякога с..

публикувано на 02.10.24 в 10:36

БДЖ търси 2000 нови служители

В следващите 3 години близо 1400 служители от системата на БДЖ ще са навършили пенсионна възраст, а след шест години – над 1800 от останалите. Средната възраст на работниците е около 52 години. Близо 2000 работни места стоят незаети в системата на БДЖ, а ръководството й изпитва трудности да намери качествени служители. Това става ясно от справка за..

публикувано на 02.10.24 в 10:17
Университет по архитектура, строителство и геодезия

Увеличават се желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия

През последните години се увеличават желаещите за прием в Университета по архитектура, строителство и геодезия. Висшето училище е с дългогодишни традиции, а специалистите, които са завършили учебното заведение, са създали и все още създават огромна част от заобикалящата ни среда. Специалностите са традиционни, някои от тях с над 80-годишна..

публикувано на 02.10.24 в 09:23