"Категорично сме удовлетворени от изводите, които направи вицепремиерът и министър на финансите г-жа Людмила Петкова. Тя подробно обясни какво се случва на зададения въпрос от депутат. Отговорът беше, че извършеният анализ е доказал няколко неща. Първо, търговската надценка се движи и в момента и на свободния пазар в рамките на 15% от търговец към краен потребител. Второто нещо, което каза и което обуславя защо не е възможно мярката да влезе в сила от 1 юли, това е административната невъзможност тя да бъде въведена. Това е така, защото има юридически празноти, което са свързани с факта кой ще изпълнява контрола, коя институция, по коя методология ще се следи изпълнение на законодателството. Какви ще са санкциите при неизпълнение и най-вече какво би могло да се случи, ако пазарът бъде изкривен", каза тя.
По думите й най-добрата новина е свързана с факта, че чл. 5 ал. 15 от Закона за Данък добавена стойност няма да влезе в сила. Очакванията са той да бъде отменен по административен ред.
"За сега добрата новина е, че на пазара на хляб, най-евтиният хляб "Бял", "Добруджа" и "Типов" ще бъде гарантирано достъпен до всички български потребители. Но най-вече към тези 70% от българските потребители, които са над 3 милиона души, които употребяват този хляб ежедневно", сподели Кукушева.
Дали мярката за нулево ДДС върху хляба ще остане трайна?
"Много е рано да говорим за това. Мисля и очакваме, че в края на годината, когато се гласува Бюджет 2025 икономическите анализи ще докажат, че всъщност държавата не губи от някакво имагинерно събиране на ДДС на хляба, което беше в рамките на 30 милиона. Сега постъпленията от косвените данъци са много по-големи. Ликвидира се сивият сектор и най-важното - има директно отражение върху джоба на потребителите, които не плащат 20% върху цената на хляба", каза тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Тази седмица в студиото на "Форум" водещият Лъчезар Христов разговаря с икономиста Георги Вулджев и журналиста Едуард Папазян. Темите в предаването днес са: Провал на шестия опит за избор на председател на Народното събрание - Усещам, че ДБ ще "гласува с отвращение" при следващото гласуване за председател на НС, коментира Едуард..
Трима от пет са музикантите от група Free 4 ALL , които бяха гости на екипа на предаването “Добър вечер, София“ - Тодор Бакърджиев-тромпет, Светослав Миланов – ел.пиано, Георги Попов - перкусии. В групата започнали трима, но разширяващите се музикални търсения на тримата, довели до необходимостта да търсят и нови членове. Днес са петима и не..
Чувството за принадлежност към дадена компания, новите взаимоотношения между работодател и служители, както и най-ценните фактори, с които работодателите задържат своите служители в компаниите си, са само част от темите на еднодневен форум в София. Темата за ангажираността винаги е номер едно в различни конференции. Този път решихме да се фокусираме..
За 12-а поредна година кампанията „Килограм доброта“ на Българска хранителна банка ще подкрепи хора в нужда от цялата страна. Инициативата ще се проведе тази събота и неделя в София. Събраните дълготрайни хранителни продукти ще бъдат използвани за подпомагане на над 60 000 възрастни хора и деца. “В предстоящия уикенд разчитаме на добро време навън,..
Конференция на тема "Виненият образ на България идентичност и послания" и следващо я винено изложение "DiVino" ще се проведат в един ден. Повече за тях пред БНР-Радио София разказа Емил Коралов от Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП), организатор на конференцията. "Това е форум за българското вино, в който участват..
Документалният филм "Алцек и българите в средновековна Италия" с режисьор Росица Лазарова-Сбаралия ще бъде показан в Общинския културен дом "Красно село" на 28 ноември с вход свободен. Преди това доц. д-р Тодор Чобанов ще изнесе лекция "Прабългарите в Централна и Западна Европа V-VII век по данни на археологията и палеогенетиката" ...
Диабет тип 2 е основен и независим рисков фактор за сърдечно-съдови и бъбречни заболявания. Според Международната диабетна федерация, половината от възрастните с диабет (240 млн. души в света) не знаят за заболяването си. Годишно диабетът причинява смъртта на около 6.7 млн. души, а над 537 млн. души живеят с тази диагноза. До 2045 г. се очаква 9%..