Протест в цялата страна на собственици на аптеки и фармацевти ще спре за два часа работата на обектите.
Причина за това са предложените промени в начина на отпускане на лекарства по Здравна каса, с които се намаляват плащанията за изпълнение на такива рецепти.
Фармацевтите подкрепят текстовете на наредбата, които предвиждат вместо много рецепти с до три лекарствени продукта, на пациента да се изписва една голяма, в която да има неограничен брой лекарствени продукти, като всеки от тях да може да се изпълнява в различни аптеки.
Те не са съгласни обаче промяната в наредбата да стане без финансова обосновка как ще се обезпечи дейността за изпълнение на рецептите, посочи Димитър Маринов – председател на управителния съвет на Българския фармацевтичен съюз.
Промяната трябва да върви паралелно с гарантиране и финансово обезпечаване на дейността на аптеката.
"Аптеките вече не могат да издържат да извършват тази дейност, защото тя е финансово ангажираща много, т.е. аптеката трябва да подсигури голямо количество лекарствени продукти, върху които няма марж, т.е. тя дотира и финансира НЗОК като отпуска безплатните лекарства на пациентите, след което чака месец тези пари да бъдат възстановени".
Различните обекти ще протестират по различен начин, уточни Димитър Маринов:
"Някои аптеки ще уведомят Касата, че ще прекратят дейност от 14 до 16 часа. Други аптеки – от 10 до 12 часа, а трети – в четвъртък, последният ден за подаване на становище по наредбата, ще уведомят с едномесечно предизвестие НЗОК, че ще прекратят дейност – т.е. няма да отпускат вече продукти по Касата".
В София се очаква работа да спрат предимно по-малките обекти, но протеста се подкрепя от всички.
Това е само предварително уведомяване към касата и пациентите няма да бъдат ощетени, подчерта Димитър Маринов.
Ден преди Столичният общински съвет да обсъди и гласува промени в Наредбата за общинските жилища (първа точка в дневния ред на заседанието на 10 юли ) , кметът на район "Люлин" Георги Тодоров изрази становището си, изпратено до всички общински съветници. В него той изтъква: "Люлин“ е районът с най-голям брой общински жилища в..
Пътеводител за медийна грамотност в дигиталния свят е създаден от младежи за младежи, в рамките на програма "Еразъм+" и в резултат на провелите се младежки национални срещи в страната, в които се включват над 320 ученици. “В проекта участваха над 400 младежи от цялата страна, които преминаха през интерактивни обучения, дискусии и ситуации...
Студенти излизат на протест пред ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Причината е увеличените таксите за платена форма на обучение, които висшите учебни заведения въвеждат, съобщава Нова телевизия. Според студентите това е удар срещу правото им на образование. Организаторите на недоволството са от Юридическия факултет на СУ, но..
Народният театър подарява на зрителите си кодове за отстъпка за представленията през септември и отбелязва тържествено 175 години от рождението на Иван Вазов в поредица, която ни припомня Патриарха на българската литература и патрон на първата ни сцена. През целия ден на 9 юли, когато се отбелязва годишнината от рождението му, на площада пред..
Днес през страната ще преминава студен атмосферен фронт. Над Северна България и на места над Южна ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и ще има краткотрайни валежи от дъжд с гръмотевици. Ще има условия за градушки. Над югоизточните райони ще е предимно слънчево, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. Вятърът в..
Момче на 17 години остава в ареста заради побой в столичния квартал "Стрелбище" снощи. Първоначално по случая бяха задържани 14 непълнолетни, заподозрени в съпричастност към побоя над мъж, който е разхождал кучето си. 13 от тях бяха освободени, като според началникът на Четвърто районно управление Кристиян Тонев скандалът е бил предизвикан от..
До броени дни в Бургас ще бъдат предоставяни специални гривни за проследяване на възрастни хора, които страдат от деменция . "Ако видите човек с лилава гривна с изображение на незабравка, знайте, че е наш съгражданин, който страда от деменция. Проявете разбиране и помогнете! Може да е забравил как да стигне до дома си или да е дезориентиран..