Пет литературни маршрута през юли са заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София".
Първият е тази вечер и е посветен на личността и творчеството на Дора Габе.
Тръгването е от пл."Райко Даскалов" в 18.30 часа, а автор и водещ ще бъде Катя Зографова. Тя е озаглавила маршрута "Разходка с Нейно Теменужество (Дора Габе в София)".
Началото е до скулптурата на Георги Чапкънов в градинката „Такев“. Местоположението е подбрано заради множеството буквални и преносни връзки с писателката. То е в близост до ул. „Солунска“, където Дора Габе е живяла два пъти. Но е свързано с нея и символно – като място, белязано със скулптурата „Зевс и Европа“, за да бъдат подчертани дългогодишните приноси на известната поетеса и преводачка в сътрудничеството и приятелските връзки с европейските писатели и култури.
Дора Габе е заместник-председател на българския ПЕН-клуб. На ул. "Солунска" е нейният първи софийски адрес. Като студентка тя живее там на квартира, заедно с Екатерина Ненчева, която я запознава с Яворов. След години се завръща на същата улица със съпруга си проф. Боян Пенев.
На №7, на четвъртия етаж, семейството е обитавало 5 стаи и е поддържало своеобразен литературен салон.
Ще стане дума и за култовата кръчма „Под липите“ – едно от малкото заведения в София, запазило мястото и името си в превратностите на времето. Някога на втория етаж на сградата е живяла Дора Габе и е писала стихове.
Последната спирка на маршрута ще бъде домът с музейна експозиция на "Васил Левски" 60, който ще може да се разгледа с любезното домакинство на уредника Добрин Добрев-Финиотис.
В разходката ще се включат Милена Памукова (дъщеря на известния документалист и колекционер Стефан Памуков от Пловдив) и режисьорката Екатерина Минкова, която неотдавна завърши филма "Другите Дора Габе". Маршрутът ще завърши с разглеждане на архивни находки и четене на стихове.
Пред БНР-Радио София подробности за първия литературен маршрут даде Тодора Радева, директор на Фондация "Прочети София".
Тя разказа и интригуващи анонси за следващите обиколки за почитателите на българската литературна история.
Два от следващите маршрута са на Витоша – на 6 юли от Златните мостове и на 13-и – от хижа „Алеко“.
Последната от литературните обиколки за сезона - в и за кв. "Младост" на 17 юли, ще води самата Тодора Радева.
С нея в "Радиокафе" разговаря Гергана Пейкова.
В столицата ще се проведе конкурс за създаване на визуални арт инсталации, свързани с опазването на софийските реки, тяхното минало и възможното им бъдеще като пространства за среща между природа и култура. Инициативата се организира от фондация "Колективът“. Поканата е част от подготовката за шестото издание на фестивала "Реките на София“ , който..
През 2025 година Българската стопанска камара отбелязва 45 години от своето учредяване. “Към днешна дата над 22 хил. български компании членуват в БСК. Над 120 браншови организации, регионални структури в цялата страна, БАН, и др. 45 години е един доста дълъг период, в който една организация има възможност да покаже това, което може. Какъв е..
Специалистите по здравни грижи да станат пълноправен договорен партньор на здравната каса, като бъде въведен и стандарт за такива дейности, които да гарантират качество на услугите. За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), които искат спешни промени в Националния рамков договор и Закона за..
Коментатори във "Форум" тази седмица са юристът Мими Шишкова и експертът от "Екипът на София" Жоро Пенчев. Заедно с водещата Елена Пъневска, обсъдиха различни теми, сред които и: Докладът на БХК - цифровите права; България изостава с прилагането на европейското цифрово законодателство, по-конкретно Акта за цифровите услуги, Акта за свободата..
Какво означава “Иновативно училище“ и как учениците в едно такова училище обменят опит и добри практики със свои връстници от други училища? Столичното 6-о ОУ “Граф Игнатиев“, е иновативно училище, което участва в Националната програма „Иновации в действие“ в екип с още четири училища от София, Враца, Стара Загора и дори Прага. Повече разказаха..
Малко над 2 милиона лева отпусна правителството на четири общини, за да се платят компенсации на семействата с деца от 3-годишна възраст до приемането им първи клас заради липсата на места за тях в общинските и държавните детски градини и училища. Средствата са за месеците януари и февруари и са за 1 щ977 деца от Столичната община, 51 от община..
От много години коментираме началния етап в българското образование и установихме, че преминаването на бърза скорост от 1. до 4. клас и с едно лишено от смисъл външно оценяване, не е най-доброто структуриране на образованието в този етап. Имали сме много предложения от цялата страна и затова решихме да направим последното проучване. Водещото тук е..