Организатор на форума е Фондация „София диша“. Пред Радио София изпълнителният директор на фондацията Суни Данаджъ обясни, че от държавите-членки на Европейския съюз, България е една от последните страни, която е останала без подобен форум.
„Има най-различни събития за съвременно изкуство, които се правят, но такъв форум точно няма. Считаме, че е време да се заявим и ние на картата на събитията в Европа. Такива изложения насърчават креативността, празнуваме културата, даваме възможност както на артисти, така и на галеристи, изобщо цялата гилдия, да може да обмени опит“, каза Суни Данаджъ.
Тя добави, че основната идея на Sofia Art Fair е да предизвика и развие пазара на изкуството, да дефинира тенденции - за автори, куратори, колекционери, критици, зрители, анализатори, медии. Стремежът на инициативата е да обедини представители на бизнеса от различни държави и на международната професионална общност.
„Ние искаме да разширим публиката и да стигнем и до хора, които до този момент просто са чували за съвременно изкуство, но не живеят активно с него. Целта на събитието е да стигне и до тези хора, които знаят за съвременното изкуство, но не са толкова запознати“, посочи тя.
Петчленно международно жури от доказали се куратори и изкуствоведи - Теодора Константинова, Радослав Механджийски, Мартина Йорданова, Йохан Густавсон (Нидерландия) и Нина Кшайдер (Австрия), селектира галериите и колективите.
„На фокус са визуалните изкуства. Те обикновено са на фокус, когато говорим за събития от подобен мащаб. Art Fair имат принципно за цел да покажат и да създадат връзки между публики и частни галерии. В случая става дума за частни галерии, които се занимават с продажба на изкуство. Много се радвам, че вече има готовност подобно събитие да случи и тук, в София“, каза изкуствоведът и член на журито, селектиращо участниците Мартина Йорданова.
В основното изложение Sofia Art Fair ще представи 30 български и чуждестранни галерии и колективи, и над 60 автори.
Във форума са предвидени и съпътстващи събития, които се фокусират върху теми като изкуствения интелект и виртуалната реалност, хоризонтите и предизвикателствата, които технологията разкрива пред творците и културата.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..