В община Самоков се забранява ползването на питейна вода за напояване на зелени площи, земеделски земи, миене на улици, моторни превозни средства и тераси във всички населени места от община Самоков. Заповедта важи от 1 юли до 30 октомври.
Пред Радио София кметът на Самоков инж. Ангел Джоргов обясни, че всяка година през летните месеци в общината има проблем с водата.
„В голяма степен проблемът е свързан с поливане на градини и до голяма степен е свързан с нерегламентирани сградни водопроводни отклонения, къщи, които нямат водомери и заради това, че не плащат вода през водомер, през лятото си поливат градините. В по-ниските населени места, основно в селата, използвайки водата по този начин, не достига вода в горната част на селата“, каза инж. Ангел Джоргов и добави, че за тази година се проектират 18 водопровода в общината.
В Ихтиман издаването на заповедта е провокирана от високите температури и засушаването в следствие на тях, каза кметът на общината Калоян Илиев.
„Много от нашите съграждани решиха, че с питейна вода трябва да си поливат градините, да си пълнят басейните, да перат килими и да я разхищават, а в същото време дебитът беше започнал да намалява“, обясни кметът на община Ихтиман.
В с. Градец, община Костинброд, също се забранява ползването на питейна вода за напояване, поливане на зелени площи и миене на моторни превозни средства. Със заповед на кмета на община Костинброд Трайко Младенов се утвърждава режимно водоснабдяване в село Градец, считано от 28 юни.
Спиране на водоподаването за цялото село Градец ще има всеки ден от 08:00 часа до 17:00 часа, до второ нареждане, се посочва още в заповедта.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..
"Азбука и история“ е озаглавена изложбата на Държавния културен институт при министъра на външните работи, която се открива днес в Националната библиотека. Проф. д-р Казимир Попконстантинов подчерта, че това което представя изложбата, е от изключителна важност, поради дискусиите по отношение на азбуката ни. "Чрез тази изложба..
Технологично училище " Електронни системи " (ТУЕС) е най-желаното професионално училище в София. То е уникално в много отношения, тук се създават бъдещите ИТ лидери на България. Младите хора излизат от школото като подготвени специалисти и лесно намират реализация в практиката и бизнеса. Това изтъкна пред БНР-Радио София..
Облачността над страната ще се задържи значителна, като по-съществени разкъсвания ще има в часовете преди обяд. В следобедните часове отново на много места ще превали краткотраен дъжд, в отделни райони с гръмотевици. Вятърът временно ще се ориентира от север-североизток, ще е слаб, в източните райони до умерен. Минималните температури ще бъдат..
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..