Сборникът "Вслушвания" на писателя, литературен критик и журналист Митко Новков съдържа няколко културологични и литературоведски есета продукт на впечатляваща начетеност и от тях читателят може да научи много. И според критиката, която четем от последната страница , "те са най-вече резултат от едно нестихващо любопитство към хуманитарното знание, от дръзко вглеждане под повърхността на познатото, от способността на автора да вижда неподозирани връзки между нещата и неочакван смисъл в детайлите. Есетата в тази книга откриват своите сюжети на интелектуално търсачество в широкото пространство от Античността до съвременността, от митологията до съвременната литература, и при това ги разказва интригуващо. Изключително интригуващо".
Митко Новков има издадени 10 книги, носител е на наградата за белестристична книга "Пегас" на община Бургас и наградата за критика в конкурса, организиран от "Литературен форум" послучай 150-годишнината от рождението на Иван Вазов и Захарий Стоянов, а книгата му "Подир сенките на литературата-цикли и зацикляния" бе сред номинираните заглавия в секция "Хуманитаристика" на наградата "Хр. Г. Данов" - 2008 г.
"За да се опитам да покажа такива високи неща, важни неща, такива, които седят в същността ни, дори ние да не ги усещаме, в същото време може да се говори леко, свободно, без прекалено тежък категориален апарат. Без прекалено засукани фрази, без прекалено използване на умни думички. Простичко, ясно и по някакъв начин дори с леко намигване", сподели писателят.
Есето - смесица от поезия и философия. Есетата "Вслушвания" са признание, че есето преодолява и изгубва поезията. Но доброволно.
"Аз твърдя нещо, което ми се струва много важно и много вярно за есето е, че това е един жанр, който пресича граници", сподели Новков. И допълни:
"Есето няма параметри. Ако говорим грубо ще кажем, че е "всеядно", ако говорим изтънчено ще кажем, че е универсално. Есе с есе не си прилича."
Есеистите са ирониците на нашето време, отбеляза Новков. И отбеляза, че българските политици са есеисти. Но лоши. И "есетата са им изключително бездарни, малокултурни и графомански".
"Българската политика е политика на графоманите", заяви Новков.
По думите му простите въпроси на най-сложните са най-верните. Но простият отговор винаги е грешен отговор.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..