Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход. Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.
Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и най-вече от завладяващите истории в любимото шоу “Groovy Sessions”. Музикален журналист, откривател и сред създателите на ценителския музикален магазин “Дюкян Меломан”. Днес обаче с Досю ще говорим за книги и тяхната реставрация. Онези умения, знания и идеи, които той използва, като професионален реставратор:
"Да опишеш проблема на една книга е толкова трудно, колкото да направиш реставрацията ѝ. Всичко тръгва от думите. Литературната критика е в основата на колекционерската ми страст към литературните издания. Поисках да ми се подвържат едни годишници - попитах антикваря кой да ми подвърже поредици на "Златорог", "Хиперион", "Мисъл". Оказа се, че книговезството като занаят е било загубено през социализма. Останалите живи са много възрастни, след две години намерих човек, който се съгласи да ме учи. Похвалих се на един антиквар и той ми даде да подвържа негови.
Въпросът не е само в подвързията, всеки елемент носи историята на времето. Тогава си казах, че тези книги трябва да се реставрират. Разликата между книговезеца и реставратора е, че докато за първия не е нужно да е реставратор, за втория е нужно да е и книговезец. Затова записах "Реставрация" в НХА и съм учил толкова много дисциплини, които не съм си и мислел. Шансът ми бе в Центъра "Дуйчев". Всичко е свързано с много изследвания - химически и физически.
Крайната цел да е обектът да се запази в първоначалното си състояние с възможна минимална намеса от реставратора."
Фантастична история на една реставрирана книга, издадена в 1929 - в звуковия файл.
Институтът GATE изготви Транспортен атлас на София, който показва натовареността на автомобилния трафик във времето и пространството. Разработката е дало на екип от учени с ръководител инж. д-р Лидия Лазарова-Витанова и състав Евгений Ширинян, Тереза Трендафилова и проф. Десислава Петрова-Антонова. Анализът на данните от края на..
Децата се раждат с технологиите около себе си, растат научавайки се да боравят с дигитални устройства. Образованието трябва да е адекватно на съвременните условия и възможности да се използват технологиите в процеса на обучение, да се съобразява с нуждите и интересите на децата. Това коментира пред БНР-Радио София Ангел Георгиев, учител и..
Семейството на младия писател Иво Христов, познат с творческия си талант и борбен дух, отправя отчаян призив към всички с големи сърца да подкрепят борбата му за живот. От години той се бори с рядкото и тежко заболяване – неврофиброматоза тип 2 и се нуждае от средства за скъпоструващо лечение. “Всички, които обичат моите любовни истории могат да си..
На 15 май ДТ "Никола Вапцаров"-Благоевград гостува на сцената на Театър "Азарян" със спектакъла "Метаморфози" по Овидий. Режисьор е Стайко Мурджев, удостоен с "Икар" през 2024 г. в категория за "Майсторско техническо осъществяване" и с номинация за "Икар" в категория "Сценография". "Метаморфози“ е спектакъл – компилация от антични митове, който..
Първото по рода си събитие, което съчетава театрално, цирково и улично изкуство ще се проведе тази събота (10.05.25) в градинката пред църквата "Свети Седмочисленици". Организатори са Пътуващ театър "Скрин", Сдружение "Седемте изкуства" и Театрално-танцова студия "Чекмедже". Входът е свободен, а публиката ще може да вземе участие в различни..
Пет години след събарянето на ИПК "Родина" на софийския бул. "Цариградско шосе" 113А, п редвиденият комплекс вече има разрешение за строеж. То е за част от терена е в сила от 9 април. Предвижда се там да бъдат изградени "многофамилни жилищни сгради с детска градина, детски парти център, спортен център, магазини за хранителни и нехранителни..