Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход. Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.
Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и най-вече от завладяващите истории в любимото шоу “Groovy Sessions”. Музикален журналист, откривател и сред създателите на ценителския музикален магазин “Дюкян Меломан”. Днес обаче с Досю ще говорим за книги и тяхната реставрация. Онези умения, знания и идеи, които той използва, като професионален реставратор:
"Да опишеш проблема на една книга е толкова трудно, колкото да направиш реставрацията ѝ. Всичко тръгва от думите. Литературната критика е в основата на колекционерската ми страст към литературните издания. Поисках да ми се подвържат едни годишници - попитах антикваря кой да ми подвърже поредици на "Златорог", "Хиперион", "Мисъл". Оказа се, че книговезството като занаят е било загубено през социализма. Останалите живи са много възрастни, след две години намерих човек, който се съгласи да ме учи. Похвалих се на един антиквар и той ми даде да подвържа негови.
Въпросът не е само в подвързията, всеки елемент носи историята на времето. Тогава си казах, че тези книги трябва да се реставрират. Разликата между книговезеца и реставратора е, че докато за първия не е нужно да е реставратор, за втория е нужно да е и книговезец. Затова записах "Реставрация" в НХА и съм учил толкова много дисциплини, които не съм си и мислел. Шансът ми бе в Центъра "Дуйчев". Всичко е свързано с много изследвания - химически и физически.
Крайната цел да е обектът да се запази в първоначалното си състояние с възможна минимална намеса от реставратора."
Фантастична история на една реставрирана книга, издадена в 1929 - в звуковия файл.
Строителството на втория мост при "Бакърена фабрика" напредва по график. В момента се полага хидроизолация, работи се по уличното осветление. Другата седмица се очаква да започне работа по асфалтирането. На обекта е изградена канализация, преместен е магистрален водопровод и е изпълнена газопреносна мрежа. Мостът е част от третия градски..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от Сирия и..
Сектор кенгуру-грижа бе официално открит днес към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". Там под лекарски и акушерски контрол родители на недоносените деца ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на бебетата с ниско тегло и висок риск за здравето. Семействата ще имат възможността..
С осигурено финансиране на стойност над 8 , 63 млн. лв. по Националния план за действие по заетостта за 2025 г . ще бъдат реализирани обучения за придобиване на професионална квалификация и/или ключови компетентности за 4688 безработни. Повече от 35 на сто от тях ще започнат работа след завършването на обучението, уверяват от..
През януари 2025 г. след извършен анализ и предложения за разширяване на обхвата на финансиране на дейностите по асистирана репродукция от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР) в следобедния блок на БНР-Радио София гостува доц. д-р Мария Юнакова , председател на Българската асоциация по стерилитет и репродуктивно здраве (БАСРЗ)...
Банкя ще посрещне традиционните Горешляци с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието, музика, танци и автомобилен ретро парад от 15-ти до 26-ти юли. “Горешляците са трите най-горещи дни през годината и район Банкя традиционно посреща тези празнични дни между 15 и 26 юли с Празници на минералната вода, здравето и дълголетието. Това са..
Фестивалът "Седмица на фотографията в антична Сердика" ще бъде открит на 10 юли с изложбата "Професия фоторепортер за цял живот" в подлеза между Министерски съвет и Президентството, на главната улица на антична Сердика, с разнообразна програма от филми, дискусии и срещи с ученици“. Автори в изложбата са Георги Панамски, Иван Стоименов, Виктор..