Днес ще ви разкажем за занаят, изпълнен със знания, специално отношение към детайлите и научен подход. Това е професията реставратор на книги. А главният герой на историята ни дава пример колко безграничен може да бъде човешкия стремеж за развитие.
Срещаме се с Досю Амуджев. Дълги години познат от предаванията по радиата RFI и Jazz FM, и най-вече от завладяващите истории в любимото шоу “Groovy Sessions”. Музикален журналист, откривател и сред създателите на ценителския музикален магазин “Дюкян Меломан”. Днес обаче с Досю ще говорим за книги и тяхната реставрация. Онези умения, знания и идеи, които той използва, като професионален реставратор:
"Да опишеш проблема на една книга е толкова трудно, колкото да направиш реставрацията ѝ. Всичко тръгва от думите. Литературната критика е в основата на колекционерската ми страст към литературните издания. Поисках да ми се подвържат едни годишници - попитах антикваря кой да ми подвърже поредици на "Златорог", "Хиперион", "Мисъл". Оказа се, че книговезството като занаят е било загубено през социализма. Останалите живи са много възрастни, след две години намерих човек, който се съгласи да ме учи. Похвалих се на един антиквар и той ми даде да подвържа негови.
Въпросът не е само в подвързията, всеки елемент носи историята на времето. Тогава си казах, че тези книги трябва да се реставрират. Разликата между книговезеца и реставратора е, че докато за първия не е нужно да е реставратор, за втория е нужно да е и книговезец. Затова записах "Реставрация" в НХА и съм учил толкова много дисциплини, които не съм си и мислел. Шансът ми бе в Центъра "Дуйчев". Всичко е свързано с много изследвания - химически и физически.
Крайната цел да е обектът да се запази в първоначалното си състояние с възможна минимална намеса от реставратора."
Фантастична история на една реставрирана книга, издадена в 1929 - в звуковия файл.
Днес гостуваме на коледното село Чавдар. Защо наричат това място швейцарското село Чавдар? Първи гости са ни братята Тодор и Петър Нешкови от Чавдар, собственици на бутикова мандра: "Всичко постигнато е с уоритост и желание, поставили сме летвата доста високо и хората очакват много от нас. Работим като екип по доста тежки теми - горски фонд и др...
Куизът е с водещите в Радио София - Божидар Янев и Боян Бочев. Кой от тях познава по-добре историята на столицата? Предаването е посветено на предстоящия куиз на Бохемска София на 23 декември.
Руският император попречва на княза да се сроди с кралица Виктория Първият български владетел след турското робство, княз Александър фон Батенберг, изживява споделена любов със 17-годишната принцеса Виктория Пруска (наричана Морета), дъщеря на германския престолонаследник Фридрих III и напринцеса Виктория - дъщеря на английската кралица...
В поредицата “Историята оживява” ви представяме живота и откритията на доктор Стамен Григоров. Първата нинчаст бе за Lactobacillus Bulgaricus:
Как поезията може да докосне всеки от нас посредством правилния прочит? Как този декември хиляди се събраха в зала 1 на НДК и преоткриха стиховете на българската поезия в Поетите? Поезията е лично преживяване, в което присъства много математика и има формула – трябва само сами да формулираме нейната сентенция. Събеседник по темата ни е Диана..
Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова на 21 декември от 17 часа КласикАрт завършват тази своя така интересна творческа година с един истински празничен концерт с много, много гости – Коледа с КласикАрт. „Аз имам 65 деца за този концерт – деца, които обичам и обгрижвам като мои! Това са талантите от Детският филхармония с диригент Милена Яцино,..
С травъл влогъра Десислава Иванова за пътуванията и доброволствата: "Тази година съм пътувала по-малко от предните две, само 122 дни. Мислех, че въобще не съм пътувала, а се оказа, че е една трета от годината. Беше много предизвикателно, позабравих лошите неща, горчивото изчезна. Две трети от пътуванията бяха непланувани. В главата си отивах в..