Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев":
Може ли изкуството да промени човек? Когато не се възпитава публика, залите са празни.
Пръв гост е проф.Борислава Танева:
"Смисълът вече четвърта година е, да създаваме условия за реализация на младите колеги. Фестивали има много, но като аудитория и изпълнители няма друг, насочен изцяло към младите.. Как тези прекрасни млади същества да станат известни? С удоволствие се занимавам с тях. Много е трудно да се намерят творби за включване на най-млади в оркестър и колеги ми казваха "пиши, пиши". Адски ми е интересно. Благодарна съм и на родителите."
Костадин Бейков от "Спектрум" разказва за предстоящето им участие:
"В групата всеки има своята роля. Моята е репертоара, аранжиментите, част от авторските композиции. Имаме чудесен баланс отговорност-идеи-инициативност. С голяма част от колегите сме вече над 12 години, научили сме си силните страни. Обединени сме от обща цел и различията ни ѝ отстъпват. Когато запеем, нещо винаги се поправя. Има защо да сме заедно. В програмата имаме авторски композиции, фолклорни обработки, нови - важно е публиката да може и да се отпусне, и да бъде след това провокирана."
Д-р Елена Чолакова ръководи катедра по пиано в Университета Емори (Атланта):
"Започнах като повечето пианисти на 5 години. За съжаление повечето от моите съученици заминахме, години нямахме връзка един с друг, след Арканзас отидох в Чикаго и сега съм в Джорджия. 4 от моите ученици са тук с мен. Всеки щат е като малка държава, хора, желания, интереси. В Атланта музиката също е на много високо ниво, всяко едно нещо, които сме искали да направим е станало.
Тук е най-различният свят, където съм водила мои ученици. Дисциплината, на която се научих в Пловдив много ми помогна в Америка. Да имам връзка със следващото поколение ми е най-хубавото. Учениците ми завършват бакалавър по артистични науки и после пиано. Но след завършването си, отиват в медицина, пишат програми за ИИ, занимават се с икономика и математика. Успяват да го направят добре.
На майсторските класове проф.Танева преподава на моите ученици и обратното. Гледаме напред към по-големи сцени. Грейс и Джеси са мои ученички. Може би това е последния досег на Грейси с пианото, започва медицина."
"Много съм благодарна на Университета за възможността да се занимавам с музика. С нея не се стресирам. Сигурна съм, че музиката е свързана с медицината - музикотерапията е много разпространена." (Грейс) (Джеси): "Много е красиво, спокойно, храната е чудесна." И още ученици - Сатвик Елаявали и Санджей Айяр: "Разучавам отделни области на медицината, може би ще отида към ендокринологията. Музиката има терапевтичен ефект - ще съветвам пациентите си, музиката да е техният път през трудностите." (
Вирджиния Спиридонова (пианист) е сред най-младите участници във фестивала:
"Удоволствие е да свириш Бах с оркестранти. На първото издание на "Солинария" бе първото ми участие с оркестър. После осъзнах, че да си солист е по-хубаво. Притеснявам се само като пея. Като хоби - К-поп. Иначе Шопен, Дебюси, Бах.
Финалът е с инж.Зоя Калафатева от организацията на фестивала:
"Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още позициониране." (слушаме и откъс от концертно изпълнение от фестивала на Емануил Иванов - сюита Кармен, Бизе - Бузони).
С частична политическа подкрепа, изразена от парламентарно представени партии и ангажимент да продължат усилията в осигуряване на достъпна и качествена храна, премина дискусия по темата, която се проведе по-рано днес. Макар сериозен фокус да бе поставен върху ценообразуването на продуктите, участници в събитието коментираха и нужда от..
София възстановява своя 43% дял в националната икономика, сочат последните данни за брутния вътрешен продукт на областно ниво. От тях става ясно, че е налице нормализиране след различните аномалии в енергетиката, селското стопанство и туризма през предходните години. Регионалните неравенства обаче остават големи. Най-голямата регионална икономика..
Националната галерия отново отваря вратите на лабораторията по консервация и реставрация за ценителите на изкуството. Те ще имат възможността да надникнат "зад кулисите" на музея, да видят как се подготвят за експониране произведения на изкуството. Реставратор ще ги запознае с принципите и етиката на съвременната реставрация, както и с..
Успешно приключи проектът "Градска памет: Традиция и Графити", реализиран по Програма "Активни читалища" на Столичната община. Това е поредната инициатива, в която си партнират 2 софийски читалища – НЧ "Иван Вазов – 2014", което е в кв. кв. "Левски В" и НЧ "Васил Левски 1928", което е в "Сухата река". "Това - на фасадата на..
Документалният филм „Скрити белези” на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев е сред селектираните филми за участие във фестивала Master of Art. Лентата разказва за най-успешното българско участие на Биеналето на изкуствата във Венеция. Комисарят на българското участие д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на режисьора Георги Тошев..
Платформата за четящи и знаещи деца "Книговище" започна междуучилищното състезание по медийна грамотност "Всезнайко" на тема "Четеш ли между редовете". Това е второто издание на междуучилищната надпревара след успешното състезание на тема "Европейски съюз" през 2024-та в София. За да може повече деца да се включат, състезанието тази..
Състоянието на асансьорите в София провокира столичани да изпращат десетки сигнали месечно до контролния орган. Това каза в ефира на Радио София Григор Къшов - главен директор на Главна дирекция „Инспекция за държавен технически надзор“ към Държавната агенция по метрологичен и технически надзор. “Асансьорите са опасни, затова са наречени съоръжения..