Младежки арт-фестивал Солинария в Созопол в поредната съвместна продукция с Радио Бургас, също и на вълните на Програма "Христо Ботев":
Може ли изкуството да промени човек? Когато не се възпитава публика, залите са празни.
Пръв гост е проф.Борислава Танева:
"Смисълът вече четвърта година е, да създаваме условия за реализация на младите колеги. Фестивали има много, но като аудитория и изпълнители няма друг, насочен изцяло към младите.. Как тези прекрасни млади същества да станат известни? С удоволствие се занимавам с тях. Много е трудно да се намерят творби за включване на най-млади в оркестър и колеги ми казваха "пиши, пиши". Адски ми е интересно. Благодарна съм и на родителите."
Костадин Бейков от "Спектрум" разказва за предстоящето им участие:
"В групата всеки има своята роля. Моята е репертоара, аранжиментите, част от авторските композиции. Имаме чудесен баланс отговорност-идеи-инициативност. С голяма част от колегите сме вече над 12 години, научили сме си силните страни. Обединени сме от обща цел и различията ни ѝ отстъпват. Когато запеем, нещо винаги се поправя. Има защо да сме заедно. В програмата имаме авторски композиции, фолклорни обработки, нови - важно е публиката да може и да се отпусне, и да бъде след това провокирана."
Д-р Елена Чолакова ръководи катедра по пиано в Университета Емори (Атланта):
"Започнах като повечето пианисти на 5 години. За съжаление повечето от моите съученици заминахме, години нямахме връзка един с друг, след Арканзас отидох в Чикаго и сега съм в Джорджия. 4 от моите ученици са тук с мен. Всеки щат е като малка държава, хора, желания, интереси. В Атланта музиката също е на много високо ниво, всяко едно нещо, които сме искали да направим е станало.
Тук е най-различният свят, където съм водила мои ученици. Дисциплината, на която се научих в Пловдив много ми помогна в Америка. Да имам връзка със следващото поколение ми е най-хубавото. Учениците ми завършват бакалавър по артистични науки и после пиано. Но след завършването си, отиват в медицина, пишат програми за ИИ, занимават се с икономика и математика. Успяват да го направят добре.
На майсторските класове проф.Танева преподава на моите ученици и обратното. Гледаме напред към по-големи сцени. Грейс и Джеси са мои ученички. Може би това е последния досег на Грейси с пианото, започва медицина."
"Много съм благодарна на Университета за възможността да се занимавам с музика. С нея не се стресирам. Сигурна съм, че музиката е свързана с медицината - музикотерапията е много разпространена." (Грейс) (Джеси): "Много е красиво, спокойно, храната е чудесна." И още ученици - Сатвик Елаявали и Санджей Айяр: "Разучавам отделни области на медицината, може би ще отида към ендокринологията. Музиката има терапевтичен ефект - ще съветвам пациентите си, музиката да е техният път през трудностите." (
Вирджиния Спиридонова (пианист) е сред най-младите участници във фестивала:
"Удоволствие е да свириш Бах с оркестранти. На първото издание на "Солинария" бе първото ми участие с оркестър. После осъзнах, че да си солист е по-хубаво. Притеснявам се само като пея. Като хоби - К-поп. Иначе Шопен, Дебюси, Бах.
Финалът е с инж.Зоя Калафатева от организацията на фестивала:
"Родена съм и съм израснала тук. Магичната душевност запленява. детството тук е емоция, Созопол подарява невероятни лета. Всеки опитал дамгите се влюбва в този сладък десерт. Все още сме млад фестивал и търсим още позициониране." (слушаме и откъс от концертно изпълнение от фестивала на Емануил Иванов - сюита Кармен, Бизе - Бузони).
Първите събеседници във "Форум" за тази седмица са комуникационният експерт и преподавател доц. д-р Александър Христов и Диана Гласнова , главен секретар на Хърватско-българското дружество и нещатен кореспондент на БТА. Пред Лъчезар Христов те коментираха следните теми: Сезонът на редовното правителство . Нормализация и успокоение сред..
С два пилотни проекта Столичната община въвежда изцяло нова концепция за превръщане на училищните дворове в зелени, модерни общностни центрове. Архитектурен наръчник с полезни ресурси за трансформиране на външната среда в училище вече е предоставен на всички райони в София. Освен каталог с добри практики от цял свят, наръчникът включва и..
На 4 февруари 2025 г. във връзка с извършване на техническа профилактика временно ще бъде преустановено водоподаването към чешмите на водоналивния кът на находище с минерална вода „София – Център“, съобщават от Столичната община. Предвижда се профилактиката да се извърши от 10:00 до 10:15 ч. По това време ще бъде спряно водоподаването към..
Новият спектакъл на Ива Свещарова "Ако Афродита беше чудовище" вече е с насрочена втора премиера. Свещарова е сред най-значимите артисти в съвременната ни хореография. Тя е носителка на награда "Икар" за съвременен танц и пърформанс и е един от създателите и организаторите на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс..
В момента, когато някои области минават през грипна епидемия, има засилено търсене и потребяване на имуностимуланти. Най-добре е те да се приемат след препоръка от специалист – лекар или фармацевт. Със сигурност е оправдано вземането на някои от продуктите, включително и лекарствени – те възпрепятстват усложнения при грипна инфекция. Това..
По последни данни от НИМХ в България има завишение на водните ресурси. Само повърхностните запаси са със средни годишни обеми от 17,7 млрд. куб м. Консумацията е около 5 млрд. кубика. Кризата с безводието в някои градове е като поговорката "Вода газим, жадни ходим" , коментира пред БНР-Радио София проф. Петър Калинков..
Грипна ваканция за всички ученици на 6 и 7 февруари, която да се слее с междусрочната ваканция на 5 февруари. Това предлагат от Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" с цел превенция на грипа. Регионалните инспекции по здравеопазването имат невярна информация за истинския процент заболели ученици, защото огромна част от учениците са в..