"Макрон насочи тези избори с един аргумент, който почива донякъде във френската избирателна система. Той действително загуби изборите за европейски парламент, фронтът на Льо Пен беше на първо място, само че най-много гласове не означава, че в една мажоритарна система непременно ще поведат кандидатите на тази партия, която е била първа сила на евро изборите. Макрон разчиташе на това, че ще сработи това, което във Франция се казва републикански фронт, че ще сработи мобилизацията срещу кандидатите на крайната десница", каза той.
По думите му Макрон не е предвидил, че на първо място ще излезе не неговата партия, а ще излезе лявото обединение, която е също толкова неприемлив коалиционен партньор за Макрон, както и крайната десница. От една страна той е успял да отстрани заплахата от крайно десните, но от друга се е оказал в ситуация, в която няма мнозинство за сформиране на правителство. Освен това заяви, че ако бъде излъчено правителство на левицата много вероятно е това да не се случи, тъй като левият блок, който е спечелил евроизборите има социални искания, които са противоположни на това, което Макрон прави и заявява по отношение на вътрешната политика на страната.
"Оттук нататък това, което може да стане е да наблюдаваме опити на Макрон да съхрани сегашната политическа линия, която той провеждаше, само че в абсолютно непознати политически води", каза Димитров.
Той заяви, че президентът не може да разпуска парламента една година след провеждането на изборите и каквото и да е съотношението на силите, той трябва да работи с този парламент. В европейската политика има тенденция за нормализиране на крайните политически партии и най-краткият път за нормализация на една крайно дясна партия е нейната позиция спрямо войната между Русия и Украйна. От срещата на НАТО се очаква Украйна и НАТО да се сближат още повече и да бъде отправено предупреждение към Русия, че тази подкрепа няма да спре. На последно място е да изработи механизъм, по който НАТО да продължи да подпомага Украйна дори и ако Тръмп дойде на власт.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..
Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...
Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..
Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век? Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..
Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..
Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..
Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..