С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме:
"Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за хидратацията. Да приемаме храни с повишено водно състояние. Жаждата е крайна форма на дехидратация, до която не трябва да стигаме. 2,5-3 л вода на ден без голямо физическо натоварване са достатъчно. Включително чай, билков, канелен, с лед.
Да наблягаме на суровата храна, но с баланс. Средиземноморската диета! Здравословно е да избягваме вредните храни, балансираното - с прием на основните елементи. Да бъдем реалисти в целите си. Физическа активност, позитивно мислене, но на 38-40 градуса не е за тичане. Най-балансиран спорт е плуването.
Емоционалното хранене е голям проблем. Да ограничим изкушенията, поне вкъщи. Да бъдем редовни в храненето. Вечерта ни връхлита емоцията от целия ден, а сме пропуснали закуската и сме изяли обяда пред компютъра. Затлъстяването се подмладява. Важен е личният пример. А децата са подложени на изкушения в училищните бюфети, пълни с вредни храни. Сами сме най-добрите си приятели, промяната е възможна. Но не трябва да е лимитирана в срокове. Търсим устойчиви модели. Не може да гладуваш цял живот.
Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си. Най-удачно време за вечеря е до 21 ч. Алкохолът са кухи калории. Консенсусът е около 50 мл концентрат или чаша вино на ден, но винаги с вода. 1:1 с вино, 1:3 с концентрат. Нещата трябва да бъдат индивидуални. Няма универсални решения. Психическата подготовка е важна, никога не е късно. Когато е трудно, е хубаво да има професионалист на помощ."
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..