С д-р Йорданка Господинова – треньор по здравословно хранене, един от първите хранителни коучове в България, говорим за здравословното хранене през летния сезон и какъв хранителен режим е добре да спазваме:
"Денят трябва да статира с вода. Имаме циклично, сезонно хранене. Да се научим да слушаме и разбираме тялото си. Първо трябва да мислим за хидратацията. Да приемаме храни с повишено водно състояние. Жаждата е крайна форма на дехидратация, до която не трябва да стигаме. 2,5-3 л вода на ден без голямо физическо натоварване са достатъчно. Включително чай, билков, канелен, с лед.
Да наблягаме на суровата храна, но с баланс. Средиземноморската диета! Здравословно е да избягваме вредните храни, балансираното - с прием на основните елементи. Да бъдем реалисти в целите си. Физическа активност, позитивно мислене, но на 38-40 градуса не е за тичане. Най-балансиран спорт е плуването.
Емоционалното хранене е голям проблем. Да ограничим изкушенията, поне вкъщи. Да бъдем редовни в храненето. Вечерта ни връхлита емоцията от целия ден, а сме пропуснали закуската и сме изяли обяда пред компютъра. Затлъстяването се подмладява. Важен е личният пример. А децата са подложени на изкушения в училищните бюфети, пълни с вредни храни. Сами сме най-добрите си приятели, промяната е възможна. Но не трябва да е лимитирана в срокове. Търсим устойчиви модели. Не може да гладуваш цял живот.
Не да добавяме години към живота си, а живот към годините си. Най-удачно време за вечеря е до 21 ч. Алкохолът са кухи калории. Консенсусът е около 50 мл концентрат или чаша вино на ден, но винаги с вода. 1:1 с вино, 1:3 с концентрат. Нещата трябва да бъдат индивидуални. Няма универсални решения. Психическата подготовка е важна, никога не е късно. Когато е трудно, е хубаво да има професионалист на помощ."
Пратките, които идват от чужбина се движат на два потока и разпределението им зависи от доставчиците, обясни за Радио София Станислава Владимирова - държавен инспектор в Агенция "Митници". За едните е необходимо митническо оформяне, за да стигнат до получателя, а вторият вид пристигат директно към потребителите, тъй като вече са освободени на..
Днес вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но след обяд от северозапад бързо ще започне да се увеличава, съобщиха от НИМХ. Максималните температури ще бъдат в много широки граници – от 6°-7° в..
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...