Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Културен център на софийските хали "Фрагменти от уличната сцена на 90-те"

Фотожурналистът Евгени Димитров: Имаме недостиг на визуални спомени въпреки, че плуваме в тях

Авторът на изложбата от 15 фотоса в "Радиокафе"

Снимка: Евгени Димитров

В изложбата "Фрагменти от уличната сцена на 90-те" е уловен духът на софийските улици през 90-те, разнолик, пъстър и пълен с надежди. Експозицията представя 15 снимки от мозайката на многобройните уловени мигове през този период. Много неща се случват за първи път пред току-що излезлите от строгата дисциплина на режима хора. Звуците, цветовете, миризмите се променят - първите улични музиканти, прославящи България и до днес, смелите копки към прогреса, зараждащите се субкултури, фрагментите, формирали характера на улична София. Неин автор е фотожурналистът и основател на Булфото, Евгени Димитров, който още като студент снима между два и четири черно-бели филма на ден. Неудържимото му любопитство го води навсякъде – в подземията на Мавзолея, сред уличните музиканти, по строежи и разрушения.

15-те фотоса улавят кадри от началото на 90-те, когато всичко за първи път се случваше, посочи той. Шансът, който младите студенти от факултета по журналистика са имали да бъдат в центъра на събитията случващи се тогава, уникален по своему в светлината на съвсем обикновените неща.

"Трябваше ни малко слънце и по едно кафе, за да се развеселим", разкри фотожурналистът.

"Особено за хора, които са живели при друг вид условия и отношение, това беше ново, много силно усещане и тази свобода беше опияняваща", допълни той.

Фотосите са разположени в приземния етаж на софийските хали в близост до археологическата експозиция в обособения за изложби културен център. Изложбата ще остане там до края на месец юли, фотографиите са големи, така, че могат да се разгледат с удоволствие, а на една от тях фигурира и мястото, където 30 години по-късно е разположена и самата изложба – софийските Централни хали.

Защо само 15 фотоса?

"Оказа се, че тази купчина стари снимки, които сме разглеждали с приятели, прехвърляли сме и сме цъкали с език, най-омачканите са 15, тоест, най-разглежданите. Оттам тръгна всичко", поясни Евгени Димитров.

"Фрагменти от уличната сцена на 90-те" разказват за едни от най-големите музиканти днес, започнали своето начало със свирене на улицата.

"Много им се радвах, снимах ги с удоволствие, те събираха гигантска тълпа от хора", разказа фотожурналистът, в онзи период също начинаещ студент. Историята на формацията Street boys,  Мишо Йосифов и други знакови имена, може да проследите в разговора.


"Публиката тогава беше много специална с това, че и на нея всичко й беше за първи път, тя нямаше с какво да сравнява", изтъкна още Евгени Димитров. Духът, в който всеки е улавял, преживявал и описвал нещата по свой начин е отразен в експозицията. В нея са включени разкази на известни в нашето съвремие личности от книгата "Истории на 90-те", съставена от Невена Дишлиева. Сред тях са Ирина Недева, Георги Господинов, Мирослава Кацарова.

"Всеки разказва по нещо от себе си, аз също разказах, разговор за тази книга ще има утре в 19 часа", уточни Димитров.

Посетителите ще разпознаят знакови личности, групи, дори обекти, които днес не съществуват, но мнозина помнят - като "Синьото кафе", можем да видим дори строежът на метрото.

"Мисля, че точно този обем фотографии са като портали към съответните моменти. Човек трябва да обръща внимание на тези неща, защото днес имаме недостиг на визуални спомени, независимо от това, че плуваме в тях. Начинът, по който се възпитаваме – да мислим без да търсим, ни лишава от възможността да намеримы, подчерта авторът на изложбата.

Чуйте още от разговора на Лили Големинова в звуковия файл

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Душата ми е стон

"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.

публикувано на 23.11.24 в 15:00
Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева

Адресите на любовта с „55 изповеди за любовта“

Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..

публикувано на 23.11.24 в 14:00
Паметникът на Любен Каравелов в Копривщица

Историята оживява - Любен Каравелов: вестник първи, вестник втори

Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..

публикувано на 23.11.24 в 16:00

Премиера на "О(б)твързан" представя Театър "Възраждане"

„О(б)твързан“ –  премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..

публикувано на 23.11.24 в 11:40

Да се зарибиш или да се откажеш

Покана за   София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..

публикувано на 23.11.24 в 11:09
С Жени Илиева

Играчката не е просто забавление, а инструмент за развитие

Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..

публикувано на 23.11.24 в 10:56

Нямаме нужда от дефиниции

Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..

публикувано на 23.11.24 в 10:13