Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

2
Снимка: Община Царево

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн пазаруването от китайски сайтове? Асоциация "Активни потребители" е първата сред гражданските организации, която би "тревога" за опасностите, които крият някои електронни платформи от трети страни.

Спешната необходимост от равни условия и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни на единния пазар на ЕС, принуди Ecommerce Europe да изпрати Отворено писмо до европейските институции с молба за помощ и закрила в името на потребителските права. Подробности разказа Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".

Дават ли ясна представа приложенията за качеството на услугите предлагани в хотелите?

"Ние изпадаме в един друг проблем - от прекалено много информация започваме да губим представа и става все по-трудно човек да се ориентира. Най-малкото, защото не всеки от нас е експерт и освен това не всеки от нас разполага с достатъчно свободно време. В крайна сметка заети хора сме и не можем да отделяме часове и дни наред да проучваме различни курорти, различни хотели и т. н.", каза той.

По думите му най-качествената информация остава тази от уста на уста, съветите от близки, приятели, колеги и това има най-голям кредит на доверие. Коментарите в интернет пространството имат намаляваща стойност, защото бизнесът не е успял да осигури надеждност на тези коментари. Много от тях са фалшиви, дори има и ботове, които заблуждават крайния потребител, коментира Николов.


"Това, което няма да се уморя да повтарям е, че трябва да се отнасяме много критично към съмнително ниските цени, защото огромна част от измамите разчитат точно на това. За съжаление никой не е застрахован и всяка година излизат такива случаи, в които се появява някой нов сайт, води агресивен маркетинг по социалните мрежи, подвежда хората с много атрактивни цени, те си резервират някакви имоти да кажем 6-7 месеца по-рано и като дойде време за почивка се оказва, че нито сайтът съществува, нито имотът го има, или ако го има, собственикът му изобщо не е чувал за вас", посъветва той.  

Относно пазаруването онлайн от китайски сайтове, напоследък стоките идват доста по-бързо, което показва, че са от европейски складове. Николов отбеляза, че сайтовете имат разнообразни методи за доставка, но това, което в момента се обсъжда в Брюксел е "вратичката", която позволява на опасните стоки да проникват на територията на ЕС. Стоките, които имат декларирана стойност до 35 евро и пристигат с малки пощенски пратки не се обмитяват, като по този начин липсва контрол за тяхната безопасност.

"Митническите власти в Европа не могат да отворят 2 милиарда и 300 милиона малки пратки, колкото влизат годишно в ЕС. Най-рисковите стоки са детските играчки, това трябва да се знае. Една детска играчка може да се произведе от материали, които са безопасни но скъпи, може да се произведе и от материали, които са евтини, но са опасни за здравето. Припомням, че европейските правила за безопасност на стоките са най-строгите в света. Обратно - на другия полюс е Китай", каза Николов.  


Той допълни, че на второ място от рисковите стоки са електроуредите, защото могат да предизвикат пожари. Обмитяването на стоките няма да ги направи по-качествени, но рискът ще е по-малък, тъй като разликата в цената на фалшивата от оригиналната стока ще е по-малка и така изкушението ще е съответно по-малко.

"Борбата с фалшивите и нискокачествените продукти трябва да се води на много нива", заяви Николов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10
Силвия Георгиева

Предизвикателствата пред общините: проектите, системата за отпадъци, преходът към еврозоната

През започналата 2025 г. общините са изправени пред три големи предизвикателства : 1. Изпълнението на проекти . Те са финансирани по три линии – от Инвестиционната програма, от Плана за възстановяване и устойчивост и от оперативните програми на ЕС. Предстои стартиране на програмата за селските райони; 2. Реформата в системата..

публикувано на 10.01.25 в 17:06

Как производители и купувачи посрещат повишаването на цените на хляба?

С настъпването на новата 2025 година една от основните храни на българската трапеза - хлябът, отчете ръст в цената си между 20 и 30 на сто. Като причина за ценовия скок се изтъква връщането на 20-те процента ДДС ставка, а според разчетите на Министерство на финансите става ясно, че завишаването на цената е с цел попълването на дупките в новият..

публикувано на 10.01.25 в 16:53
Посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански

Сигурността в Европа ще е основният приоритет на полското председателството на Съвета на ЕС

На 1 януари 2025 г. Полша пое председателството на Съвета на ЕС. Основен приоритет пред полското председателство ще е сигурността в Европа, каза пред Радио София посланикът на Република Полша в България Н. Пр. Мачей Шимански. "Хората искат да са сигурни от всякакви заплахи и искат да живеят добре“, посочи той. Н. Пр. Мачей Шимански..

публикувано на 10.01.25 в 16:11
Елена Телбис б БНР-Радио София

Насилието над жени в моноспектакъла "Prima Facie" на актрисата Елена Телбис

Тя е на световно ниво във всичко, което прави – по талант, по перо, справя се добре и като драматуррг, тя е Елена Телбис – мултифункионален плеймейкър в изкуството. В нейната скромност тя не желае да я наричат драматург, редом с големите имена като Константин Илиев и Стефан Цанев, но дебютът й за спектакъла “Боклук“ печели награда в..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Защо държавата трябва спешно да компенсира небитовите потребители на електроенергия?

Липсата на приет бюджет и удължителен закон създава сериозни проблеми за небитовите потребители на електроенергия. Няма регламентиран механизъм за компенсиране на свръхвисоките цени, което води до значително напрежение сред предприятията, стана ясно на среща с медиите на работодателските организации и представители на синдикатите...

публикувано на 10.01.25 в 15:20
Георги Киряков

Георги Киряков: А върху каква проектоуправленска програма преговарят партиите?

Трите партии ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН не са достатъчни, за да се стигне до редовно правителство. Нужна е подкрепа от четвърта политическа сила , но тук се отваря поле за спекулациите. Това коментира пред БНР-Радио София политологът Георги Киряков . "Досега най-добре щеше да е, ако всяка страна от преговорите направи отстъпка. Но това не..

публикувано на 10.01.25 в 14:54