Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рисковете в туризма и онлайн пазаруването

2
Снимка: Община Царево

В разгара на лятото асоциация "Активни потребители" отправи препоръки към тези, които почиват. Защо и за какво да следим когато планираме лятната си почивка? До колко контролът по отношение на чистота на морската вода в курортите ни отговаря на реалните условия? Има ли и кои са опасностите при пътуване в чужбина? Има ли рискове при онлайн пазаруването от китайски сайтове? Асоциация "Активни потребители" е първата сред гражданските организации, която би "тревога" за опасностите, които крият някои електронни платформи от трети страни.

Спешната необходимост от равни условия и ефективно прилагане на законодателството на ЕС спрямо всички участници в електронната търговия, активни на единния пазар на ЕС, принуди Ecommerce Europe да изпрати Отворено писмо до европейските институции с молба за помощ и закрила в името на потребителските права. Подробности разказа Богомил Николов, председател на асоциация "Активни потребители".

Дават ли ясна представа приложенията за качеството на услугите предлагани в хотелите?

"Ние изпадаме в един друг проблем - от прекалено много информация започваме да губим представа и става все по-трудно човек да се ориентира. Най-малкото, защото не всеки от нас е експерт и освен това не всеки от нас разполага с достатъчно свободно време. В крайна сметка заети хора сме и не можем да отделяме часове и дни наред да проучваме различни курорти, различни хотели и т. н.", каза той.

По думите му най-качествената информация остава тази от уста на уста, съветите от близки, приятели, колеги и това има най-голям кредит на доверие. Коментарите в интернет пространството имат намаляваща стойност, защото бизнесът не е успял да осигури надеждност на тези коментари. Много от тях са фалшиви, дори има и ботове, които заблуждават крайния потребител, коментира Николов.


"Това, което няма да се уморя да повтарям е, че трябва да се отнасяме много критично към съмнително ниските цени, защото огромна част от измамите разчитат точно на това. За съжаление никой не е застрахован и всяка година излизат такива случаи, в които се появява някой нов сайт, води агресивен маркетинг по социалните мрежи, подвежда хората с много атрактивни цени, те си резервират някакви имоти да кажем 6-7 месеца по-рано и като дойде време за почивка се оказва, че нито сайтът съществува, нито имотът го има, или ако го има, собственикът му изобщо не е чувал за вас", посъветва той.  

Относно пазаруването онлайн от китайски сайтове, напоследък стоките идват доста по-бързо, което показва, че са от европейски складове. Николов отбеляза, че сайтовете имат разнообразни методи за доставка, но това, което в момента се обсъжда в Брюксел е "вратичката", която позволява на опасните стоки да проникват на територията на ЕС. Стоките, които имат декларирана стойност до 35 евро и пристигат с малки пощенски пратки не се обмитяват, като по този начин липсва контрол за тяхната безопасност.

"Митническите власти в Европа не могат да отворят 2 милиарда и 300 милиона малки пратки, колкото влизат годишно в ЕС. Най-рисковите стоки са детските играчки, това трябва да се знае. Една детска играчка може да се произведе от материали, които са безопасни но скъпи, може да се произведе и от материали, които са евтини, но са опасни за здравето. Припомням, че европейските правила за безопасност на стоките са най-строгите в света. Обратно - на другия полюс е Китай", каза Николов.  


Той допълни, че на второ място от рисковите стоки са електроуредите, защото могат да предизвикат пожари. Обмитяването на стоките няма да ги направи по-качествени, но рискът ще е по-малък, тъй като разликата в цената на фалшивата от оригиналната стока ще е по-малка и така изкушението ще е съответно по-малко.

"Борбата с фалшивите и нискокачествените продукти трябва да се води на много нива", заяви Николов.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Радослава Карамихалева

Да оставим добри неща след нас

Колко често необвързаните българи излизат на реални срещи?  Проучване на българската мачмейкинг платформа ClubR, обхващащо над 5000 необвързани мъже и жени на възраст между 25 и 45 години, разкрива интересни, но и малко обезкуражаващи тенденции. Повече от Радослава Карамихалева, мачмейкър: "При нас срещите се случват на живо. Задаваме въпроси, от..

публикувано на 30.11.24 в 11:05
Галена Ганчева и Димитър Костадинов

Доброто е заразно

Подари любов на българските баби и дядовци за Коледа с фондация " Дари храна, дари любов ". Как - разказват доброволците Галена Ганчева и Димитър Костадинов: "От самото начало познавам една от основателките на фондацията и нямаше как да устоя да не се включа. Учехме се в хода на случващото се. Доброто е заразно, цялото нещо ни сближи." (Галена) И..

публикувано на 30.11.24 в 10:58
Мартин Кадинов, Роб Седжбир и Стив Макнийл (отляво надясно)

Уроци по демокрация в Понг

Как България попадна в книгата на Гинес с нов рекорд, поставен в София Нов световен рекорд беше поставен в София преди броени дни. 440 човека играха едновременно през смартфоните си една от най-старите видео игри в историята на човечеството – играта Понг. Това се случи по време на гейминг събитието GAME ON на 24 ноември, в което се включиха някои от..

публикувано на 30.11.24 в 10:23

Деца спасяват Коледа

Националният военноисторически музей кани всеки уикенд на коледна образователна игра „Мисия разузнавач – Спаси Коледа“ за седма поредна година. Подробностите от Славея Сурчева, връзки с обществеността НВИМ: "Коледният дух завладя екипа на музея - играта е изключително любопитна. Тя е за групи ученици и за семейства. Продължава около час и половина,..

публикувано на 30.11.24 в 09:41

Поскъпването на имотите се дължи на голямото им търсене

Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..

публикувано на 29.11.24 в 20:32
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52