"Европейският съюз е една система, която подкрепя всяка една държава. Но има ключови политики, в които ЕС иска да види ангажимента на съответната държава и той да не се изразява само в подкрепящи писма и някой министър да дойде да открие събитие, ами с финансов ангажимент. За съжаление България за толкова много години, почти над 18, откакто центърът съществува няма такава подкрепяща финансова ситуация. Особено последните две години гръмките изказвания на различни политици колко е важна онлайн безопасността на децата, изобщо грижата за българските деца. Няма как една държава да докаже своя ангажимент дори да напише двеста стратегии и екшън планове и т. н., ако зад тях не стои финансиране от страна на държавния бюджет. Реално Центърът за безопасен интернет от 2005 година изпълнява всички международни ангажименти, които страната ни е поела - по линия на Съвета на Европа, по линия на ЕС. Но на практика го изпълняваме на мускули, благодарение на финансиране от европейски програми, финансира ни бизнесът и различни други донори, които на практика не са държавни", каза тя.
По думите й част от спечеления проект се нарича "Дигитални деца", като някои от дейностите ще бъдат свързани с това да се анализира законодателството, това, което се случва на ниво безопасност на децата, онлайн рискове и проблеми. Успоредно с анализа от НЦБИ ще работят по линия на това да се осигури държавно финансиране. Василева посочи, че НЦБИ е с обновен консорциум от организации, които работят в него, както и за каузата му. Относно подаваните сигнали към центъра, тя каза:
"Това, което наистина е тревожно е, че тази рекордна тенденция, която имахме през миналата година продължава и тази година. През първото тримесечие на горещата линия, която е единствена по рода си в България за докладване на престъпно съдържание и онлайн престъпления срещу деца, имахме 33 хиляди сигнала. За цялата 2023 година имахме рекорден брой от 46300 хиляди сигнала, а само за първото тримесечие на 2024 имаме 33 хиляди сигнала." И добави:
"Нещата са много сериозни. Темата е трудна за възприемане, защото много хора имат илюзорното усещане, че когато детето им е вкъщи то е в безопасност. Проблемът е, че интернет е едно пространство, което крие много рискове, но и много възможности. Всъщност нашата отговорност като родители, като общество и като експерти е да подготвим децата за тези рискове, да ги научим как да ги разпознават още в началото, как да се пазят и изобщо да не стигат до такива ситуации, и ако попаднат какво да направят."
Според думите на Василева децата имат опит, но правят няколко ключови грешки - знаят какво е силна парола, но имат само една за всичките си приложения. Друг ключов проблем е, че много деца на ранна възраст си правят профили в социалните мрежи, дори зад гърба на своите родители. Лятото е един от сезоните, в които те прекарват все повече време в онлайн пространството и родителите трябва да им обръщат повече внимание.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В три метростанции заработиха зони за безплатно измерване на кръвното налягане, съобщиха от Столичната община. Кътовете са в рамките на кампанията за превенция на сърдечносъдовите заболявания сред младите хора „120/80. Избери номера на сърцето" и са разположени в преходните станции "Софийски университет", "Сердика" и "НДК" , където хората..
В новата в студиото на "Форум" ще слушаме разсъжденията на Георги Вулджев и Едуард Папазян. Днес водещият Лъчезар Христов ги провокира по темите: Пореден епизод от сагата за политическата безизходица у нас. Борисов отказа лидерска среща с ПП-ДБ. Доган разчиташе на обръчите (бизнеса), Пеевски – на прокуратурата (с влияние не само върху..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се до прегряване в професията (бърнаут). Това показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) за медийната свобода в страната. Анализът, чийто автор е д-р Илия Вълков, се базира и на..
“Не започна отборът както трябваше тази година, но пък смятам, че ще завърши там, където трябва. Без значение какво прави Арсенал, хубавото е, че успяваме да направим добри каузи”, казва Георги Стоянов - председател на фенклуба на Арсенал в България. Фенклубът на английския отбор в България стана на 20 години и членовете му са отбелязали събитието по..
За специални събития до Нова година анонсира кметът на София Васил Терзиев на страницата си във Фейсбук. На 30 ноември ще има работилница за коледни играчки и много изненади на площад "Св. Александър Невски". От 10:00 часа посетителите ще могат да създават свои коледни играчки, които по-късно ще украсят столицата. Ще пристигне и..