Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната галерия представя творбите на Бистра Льошевалие

Снимка: Радио София

От 16 юли до 20 октомври 2024 г. Националната галерия представя за първи път у нас изкуството на съвременната концептуална художничка Бистра Льошевалие с нейна ретроспективна изложба. Бистра Льошевалие е сред малцината съвременни концептуални творци с международно присъствие. Ретроспективната експозиция представя за първи път у нас изкуството на авторката. Свободата е първостепенен код за художничката. Първите й композиции– "Полет на птици" (1964), емблематичната серия "Прозорци" ("Блокиран прозорец", "Изгорял прозорец", "Бял прозорец") и "Болни столове" от 1970-те са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Подробности разказа кураторката Яна Братанова.

По думите й Льошевалие живее във Франция от средата на 60-те години, когато заминава със своя съпруг. Връщала се е в България за да представя свои произведения, но никога в такъв мащаб, както в момента. Експозицията обхваща периода от най-ранните й емблематични произведения от 70-те и 80-те години. Представени са нейните най-знакови серии от скулптури, рисунки и инсталации, които са пристигнали от нейното ателие в Париж, както и от една френска фондация.


"През годините тя представя предимно в Париж, в Женева, присъства във фондовете на множество световни галерии и частни колекции. Но тя е много добре позната в Япония, където представя редица самостоятелни изложби", каза Братанова.

Изкуството на Льошевалие е определено като "машина за полет над ограниченията". Защо е така?

"Свободата е ключът към нейното творчество. Първостепенният код и тези първи композиции от прозорци, които тя блокира, тя запушва с едни гипсови обеми, след което ги изрязва. Тя ги гори именно като начин на освобождение. Те са изцяло блокирани, но наистина са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Това идва от този най-черен период в живота й, когато нейният баща изчезва безследно. Тя израства в семейството на своя баща адвокат и майка лекар, заедно със своята сестра Здравка", сподели Братанова.


Льошевалие е имала други планове за живота си, искала е да учи в Консерваторията, но сънува сън, в който създава скулптура и нейният татко се връща. След постъпването си в НХА достъпът до академията й е забранен и благодарение на неин професор продължава обучението си и завършва специалност "Скулптура" през 1962 година. Три години по-късно заминава за Париж. По думите на кураторката Бистра Льошевалие е изключително свързана с материята и за творбите си използва както естествени, така и изкуствени материали. Често използва гипс, хартия, плат и въжета.


"При нея е много важна нейната изключителна способност да трансформира материята. От плоскост към обем и обратно със своята наистина винаги вродена способност за търсене на нови форми", каза Братоева.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Офицери и войници от Втора българска армия в превзетата Одринска крепост

Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена

Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес.   “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..

публикувано на 06.05.25 в 18:35

Бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата

Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени.  “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..

публикувано на 06.05.25 в 18:27
Акордеонистът Исус Ангелов

Исус Ангелов: Избрах акордеона, защото ме грабна като звук

В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..

публикувано на 06.05.25 в 15:58

Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“ за честването на празника на Българската армия

След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..

публикувано на 06.05.25 в 14:35

Изложба разказва за "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците"

Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е   базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“  на проф...

публикувано на 06.05.25 в 14:14
Проф. Венцислав Мутафчийски

Медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм

С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..

публикувано на 06.05.25 в 13:59
Марин Вардолов - Мичо

Марин Вардолов представя в изложба с поп арт портрети на големи български актьори

"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..

публикувано на 06.05.25 в 12:35