По думите й Льошевалие живее във Франция от средата на 60-те години, когато заминава със своя съпруг. Връщала се е в България за да представя свои произведения, но никога в такъв мащаб, както в момента. Експозицията обхваща периода от най-ранните й емблематични произведения от 70-те и 80-те години. Представени са нейните най-знакови серии от скулптури, рисунки и инсталации, които са пристигнали от нейното ателие в Париж, както и от една френска фондация.
"През годините тя представя предимно в Париж, в Женева, присъства във фондовете на множество световни галерии и частни колекции. Но тя е много добре позната в Япония, където представя редица самостоятелни изложби", каза Братанова.
Изкуството на Льошевалие е определено като "машина за полет над ограниченията". Защо е така?
"Свободата е ключът към нейното творчество. Първостепенният код и тези първи композиции от прозорци, които тя блокира, тя запушва с едни гипсови обеми, след което ги изрязва. Тя ги гори именно като начин на освобождение. Те са изцяло блокирани, но наистина са израз на нейното непреодолимо желание да бъде свободна. Това идва от този най-черен период в живота й, когато нейният баща изчезва безследно. Тя израства в семейството на своя баща адвокат и майка лекар, заедно със своята сестра Здравка", сподели Братанова.
Льошевалие е имала други планове за живота си, искала е да учи в Консерваторията, но сънува сън, в който създава скулптура и нейният татко се връща. След постъпването си в НХА достъпът до академията й е забранен и благодарение на неин професор продължава обучението си и завършва специалност "Скулптура" през 1962 година. Три години по-късно заминава за Париж. По думите на кураторката Бистра Льошевалие е изключително свързана с материята и за творбите си използва както естествени, така и изкуствени материали. Често използва гипс, хартия, плат и въжета.
"При нея е много важна нейната изключителна способност да трансформира материята. От плоскост към обем и обратно със своята наистина винаги вродена способност за търсене на нови форми", каза Братоева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Хип-хоп изпълнителят Криско съобщи за днешната си среща със зам.-кмета на Столичната община Надежда Бачева във връзка с намерението му да бъде изграден детски център за деца със Синдром на Даун. Наскоро стана известно, че второто дете на музиканта е със синдрома. По думите на Криско, в Столичната община се е срещнал с хора, "изключително..
Във втората половина на декември и през януари има много празници, в някои от които хората задължително приготвят традиционни ястия. Работата край печката и барбекюто, веселието край елхата със свещи и бенгалски огън или пиротехнически изделия създават ситуации и условия, в които е твърде възможно да се случат изгаряния по човешката кожа...
Най-сериозните проблеми в българското образование не са свързани с "джендър идеологията" , а с лошата дисциплина, агресията, липсата на интерес у учениците, разпространението на наркотици и вредни вещества в близост до училищата и други. Това показва национално представително проучване на агенция "Алфа Рисърч" сред 1000 пълнолетни..
Светият синод единодушно заявява отрицателно становище относно преименуването на площада пред патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски". Решението е взето на заседанието на Св. Синод на 10 декември 2024 г. в пълен състав. "Площадът пред катедралата е неразделна част от историята на Родината ни и е неразривна част от всички събития, свързани с..
Надеждата да се реализира правителство днес е по-голяма от песимизма да не се случи. Срещите на ГЕРБ за осигуряване на мнозинство, което би подкрепило редовен кабинет продължават, но в тях отсъства Бойко Борисов и това би му позволило да анулира или ревизира преговорите . Това коментира пред БНР-Радио София политическият анализатор..
Водач на лек автомобил е загинал при пожар в автомобила си. Инцидентът е станал пет минути след полунощ на пътя Радомир – Перник. Лек автомобил се ударил в бетонна стена, след което избухнал в пламъци. Колата е изгоряла напълно. Все още не e установена самоличността на водача. Обгорелият труп е закаран в Съдебна медицина – Перник за аутопсия. Извършен..
Несправедливо ли е финансирането на читалищата в БългарияНа 9 декември излязоха резултатите от една програма на Министерство на културата, свързана с читалищата. От 1355 допуснати читалища, 1274 са оценени точно с по 28 точки от максимум 30. Останалите 81 са оценени с по 29 или 30 точки и са финансирани. Учудваща е прецизната точност на оценка на..