Високите температури са вредни за целия организъм, но особено уязвима е нервната система на човека. По време на горещините се увеличава рискът за поява на остри неврологични заболявания, какъвто е инсултът, а се обострят хроничните – като множествената склероза, проблеми с равновесието и доста други страдания.
Това отбеляза пред БНР-Радио София специалистът по нервни болести и отоневролог д-р Петя Ценимир.
Тя изтъкна, че сред предпазните мерки се включва и избягване на излизане на открито в диапазона между 14:30 и 17 ч., когато към високите температури се прибавя и неблагоприятното въздействие на UV лъчите. И припомни, че в слънчевите летни дни трябва носим светли памучни дрехи, да не забравяме да хидратираме организма, да приемаме периодично електролити, заради по-обилното потене.
Не само престоят в гореща среда е нежелателен, рисков е и преходът от по-хладно, от климатизирано помещение например, към високотемпературна среда.
Тогава може да ни причернее, да усетим замаяност, световъртеж, внезапна слабост, изтръпване на крайник, промяна в говора.
При такива оплаквания е редно да се обърнем към невролог, за да се отхвърли сериозна заплаха за здравето.
Проследяването на неврологично заболяване се прави след диагностика, но грижата ни за мозъка трябва да е осъзната и всекидневна, посочи още д-р Ценимир. Трябва да отдаваме нужното внимание на двигателната активност, добрата храна и почивка.
Мозъкът се нуждае от всекидневни провокации и задачи, от активност. Да виждаме и научаваме нови неща, за да се правят нови връзки – така удължаваме доброто състояние и функциониране на мозъка. За целта помага ученето на нов език, усъвършенстване на хоби, решаване на пъзели или математически задачи, поддържане на социална активност.
Специалистът обърна внимание и на хората, които произволно или по своя преценка посягат към медикаменти или болкоуспокояващи.
Тя подчерта, че лекарства трябва да се приемат само ако лекар прецени за необходимо. Самолечението може дори да навреди на пациента.
Д-р Ценимир се спря и на някои видове главоболие. И препоръча при възникване, човек да си води дневник на главоболието.
Чуйте разговора на Катя Василева.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..