Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оазис на културите

6
С Оля Ал Ахмед и поетите Петко Каневски и Демир Демирев
Снимка: радио София

Днес Радиокафе се излъчва от къщата музей „Ваня Петкова“ в село Езерово, община Първомай. Честваме 80 години от рождението на известната българска поетеса. Началото е с дъщеря ѝ, журналистката Оля Ал Ахмед:

"Къщата-музей е оазис на културите. Срещите съживяват този дом, не позволяваме безпаметността да бъде толерирана. Направихме труден подбор и издадохме антология на Ваня Петкова. Тя е от пет стихосбирки - 100 стихотворения, най-доброто от най-доброто. Те са за различен вид читатели. Към поезията в България издателите се отнасят скептично - не се продавала. Идеята за антологията бе на сина ми, както и за мултимедията, събрала в 28 минути неизвестните неща за нея. Това е спектакълът "Аз съм Сириус" - в 60 минути започваме с филма, но винаги е различно, нито веднъж спектакълът не се повтори. Замисълът бе да е моноспектакъл, но синът ми реши да сме двамата и да играем на сцената нейните стихотворения.

В момента преписвам неин роман. В турнето използвахме 38-те ѝ картини и намерихме неиздадения ѝ роман. Той е уникален. След издаването му съм убедена, че трябва да влезе в учебната програма. "Бог е любов" е заглавието му, подзаглавието е "Изповед на една Свята Грешница". Уникална изповед с невероятни лирични герои, развръзки. Обсебена съм, не мисля за друго, освен за последната страница. 

Знаехме за таланта ѝ като художник, но масовата аудитория сега откри че е и изключителен портретист. Много от картините са рисувани с креда. Заради белогвардейския си произход не е била приемана в университет, тогава е карала електрокар, на амбалажна хартия е правила картините си и е написала първите си три книги. Всичките картини са вкарани като илюстрации в антологията.

Гениите винаги остават неразбрани. Те са запомнени с нещо скандално. Така е и с майка ми. Първият скандален момент бе произхода ѝ - прабаба ми е украинска графиня. Това е била първата пречка, но идва втората - има дързостта да се омъжи за тъмнокож чужденец. На тогавашен председател на СБП отказва да си свали кръста от врата. Едва 21-годишна издава стихосбирка, продължава и не се спира. В поезията ѝ, пропита от болката на ударите, които съдбата ѝ е нанесла, читателите ще я видят такава, каквато е.

СБП подготвя учредяването на Национална награда "Ваня Петкова", отделно ние правим фондация на нейно име. Тя е автор на над 25 български песни, представяме 6-7 в спектакъла ни и подготвяме концерт към ноември. Може вече да се види и филма "Неудобната поетеса". Писала е за страданията на много народи - арменския, чилийския, палестинския. Бунтарската ѝ поезия е актуална и в момента.

На всяко изречение пиша и плача, цялото ми детство се връща. Говорили сме си за обидите, за расизма, как аз да намеря кураж и сили да продължа. Както и тя се е борила, аз също няма да спра. Моята стихосбирка се казва "Цвете от куршуми". Върху главата ми се изсипа много расизъм, болката си я събрах в подбраната си лирика. Но все пак има надежда, от многото куршуми рано или късно ще поникне нова надежда."

Следващ гост е поетът от с.Езерово инж. Митко Делчев:
"Бях много впечатлен и учуден защо Ваня Петкова е избрала с.Езерова. Разбрах, че може да се сближи с всеки. Тя е неудобна и като поетеса, и за местните власти - тя непрекъснато гонеше проблемите. Като се запознахме ѝ предоставих нещата, които бях написал. Впечатленията ѝ бяха много добри и предложи да ми помогне да издам стихосбирка. Професията ми е много далеч от тези неща. Кончината ѝ прекрати тази процедура, но Оля ми помогна и тази година издадохме стихосбирката "Сърдечен огън". Далечната ни мечта бе да видим как живеят хората по света. Това, което съм написал преди, сега е още по-актуално."
Петко Каневски се самоопределя като "народен поет" от Димитровград:
"Близо съм до болката на народа и не обичам да завоалирам, директен съм в изказа и в отношението. Болката е справедливост. Ваня е вселенска поетеса, тя възкресява истината, истинската поезия. Рано или късно тя ще заеме своето място. А имам усещането, че дъщеря ѝ не е скъсала пъпната връв с майка си.
На младини пишех гражданска поезия, на вторите си младини пиша любовна лирика. Сега довършвам "Живот на кредит" и "Писма до дядо".
Другият поет, дошъл специално от Димитровград, е Демир Демирев:
"Спомням си, че в онова мрачно време имаше празници на поезията. Първият, на който присъствах бе в 1960 в Пловдив. В 1964 бяхме в Чирпан. Там се запознах с Ваня Петкова, поисках и автограф, тя ми надписа "вярвай, приятелю". За мен тя остава един земен, човешки поет, но неин е и космосът. Тя го превръща в енергия, която предава на нас, които я четем. Снимката на стихосбирката ѝ "Сириус" е същата - има чара на излъчването на устрема си. Тя взе много неща от голямата гелактика и да ги върне при нас. Тя е от големите български автори, не трябва да бъде забравена."
Християн Иванов е авторът на филма за Ваня Петкова "Неудобната поетеса":
"Това е труд на много хора. Българската история не са само управници и военни. Бях запленен от историята на Ваня Петкова. Разказахме историята за човека Ваня Петкова, който поражда гения на твореца Ваня Петкова. Стотици часове материал, подбор, монтаж, основното предизвикателство бе да се организират няколко човека, които да разкажат и допълнят историята. Зрителят разбира същността на родолюбеца и бунтаря Ваня Петкова."
Деян Неделчев е автор на песента "Бъди", написана специално за 80-ата годишнина на поетесата Ваня Петкова:
"Ваня Петкова е нестандартна поетеса, харесвам, че е различна в поезията си. Не знаех, че е харесвала котки и случайно ги включихме в клипа. Бъди какъвто си, бъди неприемлив. Не да бъдеш в стадото. С недостатъците, които имаш. Наблюдавам как голяма част от хората искат да са еднакви." 
Внукът Джоузеф и последни думи от майка му Оля:
"Най-вече ми бе приятел, после - баба. Другите да кажат дали си приличаме. Да премахнем нормите и догмите - баба ми казваше "тегли им една майна". Аз съм последовател на седмото изкуство, пиша сценарий за неин биографичен филм." (Джоузеф)
"Във всеки град, където ходехме със спектакъла, идваха хора, които разказваха историите си с Ваня Петкова - как са преписвали на ръка забранената ѝ стихосбирка, как е пълнела салоните. Завършвам с част от стихотворението ѝ за Джони Деп."
По публикацията работи: Людмил Фотев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 31.01.25: ИИ и следващата технологична революция

В петък водещият Лъчезар Христов и гостите тази седмица  Георги Захариев – основател на Finance Academy, и  Алексей Пампоров - социолог от Института по философия и социология при БАН,  обобщиха всички теми от седмицата и коментираха в добавка: Държавната администрация и това какво се очаква от тях - бюджет, ефективност; Презастрояването в София..

публикувано на 31.01.25 в 18:35

В очакване на нов конкурс за главен архитект на София

Конкурсът за нов главен архитект на София се обещава от август месец. Най-притеснителното е, че има една тенденция за обезличаване на професионалната позиция на главния архитект с лозунги за това, че трябва да има намаляване на презастрояването, да се направят сложни процедури и да се спрат или силно да се намалят издаваните разрешения за строеж,..

публикувано на 31.01.25 в 17:03
Наградената състезателка по художествена гимнастика Красимира Димитрова с Йорданка Благоева

Отличиха младите спортисти в Община Елин Пелин

За седма поредна година  Община Елин Пелин  организира събитието "Спортист на годината“. Бяха излъчени победители в три официални категории -  “Индивидуални постижения“ ,“Отборен спорт“ и “Спортист – любимец на Община Елин Пелин“. Златото в категория за индивидуални постижения грабна състезателката по художествена гимнастика Красимира Димитрова...

публикувано на 31.01.25 в 16:46
Проф. Асен Дудов

Няма генетичен тест, който да покаже, че може да се развие някаква форма на рак

На 4 февруари ще отбележим Световния ден за борба с рака. През 2024 г. оценки на Световната здравна организация показаха, че през 2050 г. броят на диагностицираните случаи на рак в световен мащаб ще се увеличи с до 77% в сравнение с диагностицираните през 2022 г.  По този повод през днешния ден се проведе и дискусия “Иновативни терапии и..

публикувано на 31.01.25 в 16:35
Константин Ковачев и Кубрат Аргилашки

"Спални места" и "Ковачев Live Band" със съвместен концерт на 1 февруари

На 1 февруари, в столичен клуб, бандата "Спални места“ ще изнесе съвместен концерт с "Ковачев Live Band“, на който ще звучи много рок музика. Това е първият концерт за група "Спални места“ за 2025 г., каза пред Радио София Кубрат Аргилашки. "Имаме си и нов басист. С него пишем и нови песни, по нов албум. Решили сме тази година да е ни е..

публикувано на 31.01.25 в 15:53
Георги Иванов - писател, сценарист, драматург

"Бу и Фу и странното нещо на дървото" - за бухалите и децата без умаления, но с умиление

Писател, радиоводещ и сценарист на филми, сериали и театрални постановки, отскоро автор и на книги за деца, преди всичко баща и едно е ясно – харесва му да разнищва отношенията между деца и родители, децата и света около тях. Това е описанието в първата му детска книга "Бу и Фу и странното нещо на дървото“. История, в която става въпрос за..

публикувано на 31.01.25 в 15:22
Отломки от разбилия се самолет

Недостатъчно служители в контролната кула преди авиокатастрофата над Вашингтон

Според правителствен доклад за обстоятелствата около катастрофата, цитиран от “Вашингтон Пост” и “Ню Йорк Таймс”, контролната кула е била с по-малко хора. Имало един човек трафик-контрол, който е работил с хеликоптери и самолети, работа, която обикновено се върши от двама служителя. В заключението на доклада се посочва, че броят на служителите не е бил..

публикувано на 31.01.25 в 15:08