Жители от Община Своге са създали и инициативен комитет с цел спирането на проекта за добив на злато в региона. Те са против този вид дейност, тъй като пряко се застрашава чистотата на въздуха, водата и почвата в района. Според тях са застрашени и множество извори, осигуряващи питейна вода в населените места.
В своето възражение жителите на Своге и близките населени места посочват, че в засегнатия карстов район на площта за търсене, се очаква натъкване на уран, с чиито залежи е известен района. Така се поставят под риск здравето на живеещите.
Гражданите са обезпокоени, че сондажите ще бъдат на метри от домовете им, някои на разстояние по-малко от 50 м. от къщи в района. Те подчертават, че не са проведени консултации с всички заинтересовани страни, включително местни общности, неправителствени организации, бизнес, относно негативните социално-икономически последствия.
"Проектът не е съгласуван с общината. За проблема научихме от социалните мрежи, коментира пред БНР-Радио София инж. Томислав Русимов, главен експерт ”УДО” от Община Своге. – Много са важни източниците на вода за битови нужди в цялата община. Проучването включва сондажи до 2 хил. метра, използване на химически вещества. Наистина сме притеснени. Съгласни сме с позицията на гражданите. На 18 юли входирахме наше възражение в МОСВ."
Сдружение "Балканка" първо сигнализира за проблема. На фейсбук страницата на неправителствената организация бе публикувана информация за процедурата по внасянето на възражения към Доклада за оценка на степента за въздействие на проекта за търсене и проучване, благодарение на която, жителите предприеха действия.
"Съгласно Закона за подземните богатства (ЗПБ), министърът на енергетиката е компетентен орган за процедурите по предоставяне на разрешения за търсене и/или проучване на подземни богатства, за сключване на договори за търсене и/или проучване, за одобряване на цялостните и годишни работни проекти за търсене и/или проучване на всички видове подземни богатства и съответно за контрола върху тяхното изпълнение. Обект на процедура по реда на екологичното законодателство и Закона за биологичното разнообразие в Министерството на околната среда и водите е цялостният работен проект за търсене и проучване на подземни богатства – метални полезни изкопаеми в площ „ЕЕ-1”, общ. Своге и общ. Ботевград, обл. София и общ. Мездра, обл. Враца, включващ проучвателни сондажни дейности. За същия е изготвен доклад за оценка на степента на въздействие (ДОСВ) с предмета и целите на опазване на защитените зони (Натура 2000 места) на основание решение на министъра на околната среда и водите за извършване на оценка за степента на въздействие.
Към настоящия момент процедурата е на етап провеждане на консултации с обществеността по реда на Наредбата за условията и реда за извършване на оценка за съвместимостта на планове, програми, проекти и инвестиционни предложения с предмета и целите на опазване на защитените зони (Наредбата за ОС) на представения на изготвен доклад за оценка на степента на въздействие на цялостния работен проект върху премета и целите на опазване на защитените зони. Всички постъпили становища при провеждането на обществените консултации ще бъдат предоставени на възложителя на проекта за представяне на писмен отговор на поставените въпроси, който ще бъде взет предвид при постановяване на решение за одобряване на проекта. Съгласно Закона за биологичното разнообразие и Наредбата за ОС, проектът може да бъде одобрен само ако заключенията от оценката за степента на въздействие по отношение на предмета и целите на опазване на защитените зони са, че същите няма да бъдат значително увредени."
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..