Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Стоян Везенков: Екранът приспива и състарява мозъка

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Дори и да е под голям стрес, човек няма да се разболее сериозно, ако има здрав сън.
Сънят е ключов за благосъстоянието на човека и има съществена роля за ученето на способности, на знания. За мозъка сънят е по-важната част от денонощието, коментира пред БНР-Радио София доц. д-р Стоян Везенков. Той е доктор по невробиология, магистър по молекулярна биология и по ерготерапия, сертифициран биофийдбек и неврофийдбек терапевт и обучител, основоположник на проект "Екранни деца".

Специалистът обърна особено внимание на дългото прекарване пред дисплеи и как това се отразява на децата, на човешкия мозък.

По думите му, екранът приспива мозъка, забавя оборотите му. Колкото по-рано едно дете се пристрасти към дигиталните екрани, толкова по-тежки са последствията.

Ако се даде смартфон например на дете до 2 години, то задължително ще има езикови дефицити. Ако това стане преди 1-годишна възраст – често се регистрират аутистични признаци.

"За малките седативният ефект на екрана е по-силен от медикамента, но после те стават по-агресивни, стига се до тежка зависимост. За достъп до екран ние слагаме границата 9-годишна възраст, когато вече узрява вестибуларния апарат. Неслучайно в Китай ограничават децата за такива занимания до 3 часа седмично. Мозъкът ни не е устроен за такава стимулация, каквато ни доставят дигиталните технологии", подчерта доц. Везенков.

Доц. Стоян Везенков

Той силно препоръча за децата повече движение, тичане, игра с топка.

Съветът му към всички възрасти е бягане от рутината, разнообразие и редуване на дейности - физическа, емоционална и делова, дигитални пости - да има цели дни без дигитализация, здрав и достатъчен сън и повече комуникация.

"Когато е по-активен, мозъкът се поддържа млад."

Снимка: Pxhere

Биофийдбек - биологичната обратна връзка, вече е класически метод в медицината (както и неврофийдбек). При него сензори измерват процеси в тялото. С времето можем да тренираме за управлението на един или друг процес, коментира още доц. Везенков.

"Невротренингите са особено подходящи и ефективни в някои случаи, при които лекарствата не са добро средство."

Той припомни утвърдените и широко приложими методи за изследване работата на мозъка: ЯМР за пространствено локализиране и ЕЕГ (МЕЕГ) – за времево. И допълни, че технологиите позволяват апаратурно да се записват много данни, а в обработката им се използва и изкуствен интелект.

Чуйте разговора на Елисавета Белеганска.

По публикацията работи: Георги Нейков
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19