Общността на град Троян ще може да види филма на голям екран през октомври, на специален ден, посветен на културни събития с еко акценти.
Повече за мащабната инициатива разказа в предаването „Радиокафе“, Ралица Асенова от Arte Urbana Collectif.
Тя сподели, че концепцията на проекта се състои от 3 етапа. Първият, състоящ се от прожекции и дискусии на избрани филми с обща тема екология и климат, е преминал през месец май.
“Имаме филми от цяла Европа - Португалия, Германия, Великобритания, Франция, Унгария, Чехия – всички държави, които са включени в проекта. Продукциите бяха прожектирани във Видин, Троян и Кърпачево. Учениците се запознаха с тези филми, дискутираха, имаха възможност да присъстват на екологични работилници, проведени от сдружение “За Земята“, разказа Асенова.
Вторият етап от инициативата тече в момента, с организирането на творчески лагери, в които се включват селектирани ученици от съответните населени места, които са проявили желание през лятото да стават рано и да присъстват на творческите работилници.
С голям успех през първата седмица на юли, премина творческия лагер в град Троян.
“Аз самата присъствах и имах възможност да се запозная с тези чудесни млади хора, които проявиха огромен интерес и инициативност, креативност и дисциплинираност, за да успеят да завършат само за 5 дни своя кратък филм, който ще бъде представен на общността на град Троян през октомври".
Младите хора, на възраст между 14 и 18 години, са имали възможността да се срещнат с професионалисти от областта на кино изкуството – Димитър Узунов – театрален режисьор, актьор и лектор, Слава Дойчева – кинорежисьор, Клара Стоянова - кинопродуцент и видео артист, Еви Карагеоргиу – продуцент, експерт по кино образование и Мария Дачева – фотограф и ментор.
В програмата на творческия лагер в град Троян са включени работилници по сторителинг, в които възрастни и по-млади се опознават, сплотяват и започват да работят по конкретна идея.
"След като се спрем на идеята, провеждаме един кратък брейнсторминг, след което направо преминаваме на терен и започваме заснемането с помощта на менторите. 90 процента от учениците правят всичко сами, ние им помагаме съвсем малко с технически и творчески насоки“, поясни Ралица Асенова.
След заснемането на видеата започва и монтажът, а последният ден от лагера е посветен изцяло на довършителни дейности, каза още тя и допълни, че след това менторите и учениците ще имат още две срещи онлайн, за да довършат филма, който ще бъде представен наесен.
Следващият лагер ще се проведе във Видин от 19 до 23 август.
В рамките на пет дни киноателиетата ще дадат свобода на въображението на участниците, а с помощта на техните ментори, те ще се превърнат в екип и чрез различни творчески упражнения ще стигнат до обща идея, ще направят план за осъществяването ѝ и ще успеят да я заснемат.
Участието в кино лагера е напълно безплатно. Присъствието във всички пет дни. от 19 до 23 август, е задължително.
Не е необходим предварителен опит: лагерът предлага възможност за развитие на различни умения, както за младежи без опит, така и за тези, които вече работят с камера и софтуер за видео oбработка. Броят на участниците, които ще бъдат включени в творческия лагер е 10-12 души.
За да кандидатствате, качете снимка в Инстаграм, която е свързана с екологичен въпрос във вашето населено място с таг @youngcinemasofia или я изпратете на project.climate.art@gmail.com
Освен в градовете Видин и Троян, летен творчески лагер ще бъде организиран и в с. Кърпачево.
Чуйте повече от разговора на Мария Бояджиева с Ралица Асенова в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..