Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийските паркове стават "Зелени библиотеки" за десети път

Снимка: Столична библиотека

Инициативата "Зелени библиотеки" това лято ще бъде открита в софийския Северен парк на 27 юли с разнообразна културна програма.

До 1 септември в събота и неделя от 10:00 до 14:00 ч. ще бъдат посещавани различни паркове и градини, където ще се четат и презентират книги, ще се пеят песни, ще има театрални и музикални изкушения.

"Креативният летен формат за насърчаване на четенето от ранна детска възраст, общуване и привличане на нови читателски публики на една от най-старите културни институции на София – Столичната библиотека, стартира през 2015 г. с няколко скромни паркови локации. Днес картата на читателската кампания обхваща 17 парка в различни части на столицата вкл. Природен парк „Витоша“ с развита мрежа от 7 къщички за споделяне на книги на знакови места в планината – припомни пред БНР-Радио София Светослава Тончева от Столичната библиотека. – Всяка година добавяме нови точки. Сега това са парковете Възраждане и Студентски. Къщичка ще бъде поставена в района на Национална спортна академия."


За арт посланици Библиотеката и привлякла любими и авторитетни творци, които ще презентират инициативата. Сред тях са поетът Иван Ланджев, актрисата Жени Александрова-Лечева, певицата Миленита.

В проявите през август се очаква да участват още поетите Калин Терзийски, Кристин Димитрова, Том Филипс, Петър Чухов, Иван Христов, Нинко Кирилов, Виолета Кунева, Екатерина Григорова, Георги Гаврилов, Анна Лазарова, Анжела Димчева, Силвия Алексиева, както и музикантите Алек Кирев, Кирил Коев, детски вокални групи и др.

За изминалите девет издания на „Зелени библиотеки“ инициативата е посетена от 80 хиляди читатели и зрители, 10 хиляди са новозаписани читатели, а буккросингът „Вземи, прочети, върни“ събра за последните години 5 хил. нови книги, дарени от софиянци, допълни Тончева.

  • Посетителите на кампанията в парковете ще могат да разгледат новата фотодокументална изложба „Любопитната София“. Тя представя визуалната част от най новата книга от успешната книжна поредица на Столична библиотека, проследяваща главните етапи от развитието на столицата, отразени в сп. „Сердика“ и други ценни издания от Фонда на Библиотеката. В книгата са включени страници за София и нейните околности от популярния тогава богато илюстрован справочник „Водач за България“ (1934 г.), който съдържа карти, описания на забележителности, любопитни факти за София, актуална търговска и стопанска информация за живота на столицата от 30 те години на XX век. Децата могат да видят документалната изложба „Птиците на Америка“ с репродукции от уникалния албум „Птиците на Америка“ (1827-1838 г.), известен с огромните си размери – 1 м височина и 64 см ширина, с 435 ръчно оцветени илюстрации на птици в естествената им големина. Столична библиотека притежава едно от 500 те фототипни копия на това емблематично издание.

Откриването на 27 юли в Северния парк ще бъде от 17.30 ч. с участието на детска вокална група „Палави ноти“, школа за сценични изкуства „Есенс“, театрално студио на Ирен Кривошиева и музикалните изпълнения на саксофониста Иван Бороджиев. От 19:00 ч. на сцената ще се качат поетите Мирела Иванова, Иван Ланджев, Бойко Ламбовски, Амелия Личева, Никола Петров, както и музикантите Миленита, бившият вокалист на група „Атлас“ Георги Арсов и дуото Ели Раданова (вокал) и Венци Дреников (клавишни).

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
лилав аметист

Великденско изложение в Музея “Земята и хората” показва екзотични минерали

65 фирми и колекционери на минерали и фосили ще се включат в тазгодишното Великденското изложение в Националния Музей “Земята и хората”, съобщават от пресцентъра на музея. Събитието ще се проведе на 11, 12 и 13 април, а в изложението ще се включат и творци с авторски изделия с минерали - бижута, природни картини, сувенири и др. Работното време на..

публикувано на 09.04.25 в 07:55

Пролетта бавно се завръща

През днешния ден облачността над югоизточната част от страната ще намалее и над повечето райони времето ще бъде ясно. Вятърът временно ще стихне. Минималните температури ще бъдат между минус 5° и 0°, в София - около минус 3°, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология. През деня вятърът от северозапад отново ще се усили - до умерен, а..

публикувано на 09.04.25 в 07:05

"Форум", 08.04.25: Несистемните партии в българската политика - временна мода или устойчива тенденция

Коментатори във "Форум" тази седмица са политологът и юрист Лидия Даскалова, и журналистът, асистент към Института по балканистика на БАН Калоян Константинов. Заедно с водещия Лъчезар Христов, част от темите, които дискутираха днес, бяха: - Несистемните партии в българската политика – временна мода или устойчива тенденция -..

публикувано на 08.04.25 в 18:35

"За Земята": Замърсяването с азотен диоксид в София е целогодишно

Наднормено замърсяване с азотен диоксид в София през 2024 г., отчитат от екологичното сдружение "За Земята". Те призовават за спешни мерки, тъй като новите годишни данни от измерванията на сдружението показват тенденцията да е дори към по-високи концентрации на замърсителя. В над 91% от точките в столицата, в които "За Земята“ проследява..

публикувано на 08.04.25 в 17:15

Зелени иновации за устойчиво развитие

Българските компании трябва да бъдат насочени към зелените иновации, за да бъдат конкурентноспособни. Инициативата за това да идва от частния сектор, но държавата трябва да осигури нужните инструменти, за да подпомогне развитието на икономиката. Тези послания и изводи отправиха участници в кръглата маса "Мисия Зелени Иновации: Възможности за..

публикувано на 08.04.25 в 16:05
Снимки: Даниел Ненчев

Парите като изкуство

Кога парите могат да се превърнат във форма на изкуство? Защо българската иконопис може да бъде основа за поп-арт? Каква е разликата между изкуството на Хубен Черкелов и това на Деймиън Хърст? Как образите на Габриел Гарсия Маркес, Статуята на свободата или пък паметника на свободата – Шипка, се събират в общ контекст, благодарение на Хубен, който..

публикувано на 08.04.25 в 15:54

Предлагат регулация за брокерите на недвижими имоти

Преди дни от ГЕРБ внесоха в Народното събрание законопроект за брокерите на недвижими имоти. Той предвижда да бъде създаден Национален регистър, солени глоби за фалшиви обяви на недвижими имоти, задължителни обучения, както и всеки брокер да има досие, а всяка агенция – партида. Целта е да бъде предоставена публична информация за брокерите като..

публикувано на 08.04.25 в 15:07