Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Напрежение в СОС заради сливането на Четвърта и Втора МБАЛ

Снимка: Златина Петкова

Сливането на Четвърта и Втора МБАЛ в столицата предизвика напрежение сред политическите сили в местния парламент. На днешното заседание на СОС, съветниците разгледаха доклада, с който двете лечебни заведения се обединяват, заради усложненото финансово състояние и недостиг на медицински кадри във Четвърта градска болница. Въпросният доклад бе отхвърлен в ресорните общински комисии, а окончателното решение предстои да се вземе на сесията.

През вчерашния ден общински съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България Спаси София“ и „БСП за България“ се срещнаха с работещи в лечебното заведение, които са против обединяването. Днес служители дойдоха в сградата на Общината, за да изразят нежеланието си от подобно действие и настояха да се вземе решението да се запази болницата, без да се стига до сливане, като се пренебрегнат политическите пристрастия и надделее разумът.

Саад Алуани, зам.-председател на ресорната общинска комисия и съветник от ПП-ДБ (СС) посочи, че Четвърта градска болница има дългогодишна история в обслужването на софиянци по клинични пътеки, които са недофинансирани по Здравна каса, както и има договор със Столичната община за лечение на пациенти, които са здравно неосигурени. Той подчерта, че ключово значение за днешното решение ще имат БСП и по-малките политически групи в общинския съвет.

Според Борис Бонев, председател на групата на ПП-ДБ (СС) в СОС не е направено нищо, за да бъде спасена болницата.

„Абсолютно никакъв опит не е направен Четвърта градска болница, една от най-старите в София, в която работят стотици хора, да бъде спасена тогава, когато е попаднала в затрудненото финансово състояние. Предложихме да бъде назначен изп.-директор, тъй като досегашният е в предизвестие за напускане. А за това разбрахме напълно случайно след като по време на заседание на Комисията по здравеопазване, където той представяше съвсем друга тема, го съобщи.“

Председателят на здравната комисия Ваня Григорова от БСП заяви, че откакто е част от СОС всички съветници са били на мнение, че болниците трябва да се слеят, тъй като Четвърта МБАЛ - София дългосрочно трупа загуби. Тя посочи, че на 4 юли е получила смс от зам.-кмета по финанси и здравеопазване в СО Иван Василев, че се подготвя доклад за вливането и моли тя да бъде сред съвносителите.

„Във въпросния разговор той ме пита дали имам нещо против да се разпише и че сградите няма да бъдат приватизирани. Аз му отговарям, че чука на отворена врата и разбира се не искам да бъдат приватизирани. И този текст също присъства в доклада. Докато миналата седмица се оказва, че г-н Василев вече отказва да подпише собствения си доклад“.

Григорова, заедно със зам.-председателя на здравната комисия Антон Койчев от ГЕРБ разписват доклада и когато го представят за включване в дневния ред на последно заседание на СОС преди лятната почивка, тя разбира, че позицията на ПП-ДБ (СС) вече е друга и те ще оздравяват лечебното заведение.

Антон Койчев подчерта, че няма да се унищожава Четвърта градска болница.

„Ние ще направим усилия чрез обединението да спасим болницата, да надградим общинското здравеопазване. Хората ще имат по-достойни възнаграждения, местата им са гарантирани, ако желаят да продължат да работят там“.

От своя страна зам.-кметът по финанси и здравеопазване в СО Иван Василев каза, че в СОС има управляващо икономическо мнозинство и това е проличало с този доклад. Така той аргументира отказа си да подпише доклада.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Полина Начева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50