Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

До 8 септември в СГХГ

Изложба на номинираните български художници за наградата БАЗА

Победителят тази година е Цветомира Борисова
Снимка: ИСИ

Софийската градска художествена галерия, Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ), Фондация “Едмонд Демирджиян“, Фондация “Лъчезар Цоцорков“ в партньорство с: Фондация за гражданско общество, Ню Йорк и международната мрежа Награди за млади художници представят изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024, която бе открита преди дни и ще продължи до 8 септември в СГХГ.

Наградата за млад художник е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателката на Фондацията за гражданско общество (САЩ) Уенди Люерс по инициатива на Вацлав Хавел. Днес тя съществува в 12 държави от Централна и Източна Европа, обединени в Международна мрежа за награди за млади художници YVAA.

Наградата се състои от двумесечен творчески престой в Residency Unlimited, Ню Йорк, както и от самостоятелна изложба в галерията на ИСИ-София. Спонсор на наградения е Trust for Mutual Understanding, Ню Йорк.

В България Наградата БАЗА е основана през 2008 г. по инициатива на Мария Василева и се организира от ИСИ – София, и Фондация "Едмонд Демирджиян". От 2021 г. Фондация "Лъчезар Цоцорков“ подкрепя номинираните автори с финансиране на проектите им.

В конкурса могат да участват художници до 35 г. Жури с 2-годишен мандат номинира между 4 и 8 участници. Изложбата на избраните автори се провежда в СГХГ. Победителят се обявява по време на откриването. 

Тази година това е Цветомира Борисова, която спечели със своята инсталация "Потящите се"

Повече за 17-ото издание на Наградата БАЗА у нас,  разказа пред БНР-Радио София, Марина Славова – куратор на изложбата.

"Всъщност, това е може би най-важната и значима награда за младите ни художници, тя е дългоочаквана и посещаемостта на тази изложба е доста висока. БАЗА дава възможност на нашите млади художници да излязат на международната сцена, да установят дълготрайни контакти, да се запознаят със специалисти в сферата на съвременното изкуство – куратори, изкуствоведи, колеги от други страни, това е възможно, защото БАЗА е част от една глобална международна мрежа, зад която стоят много важни институции, организации и фондации", посочи Славова.

Марина Славова

Младите художници, които се занимават с най-различни техники на съвременното изкуство, могат да представят рисунка, живопис, скулптура, видео инсталация. Кандидатстват със своите портфолиа, които биват преглеждани от журито.

Сред номинираните художници липсва конкуренция, смята Марина Славова:

"Те много повече са готови да си помагат един на друг, винаги се образува колектив по време на реденето на изложбата. Хубавото е, че самата номинация за наградата БАЗА е едно признание за досегашните постижения на младите художници и мисля, че те се отнасят с уважение един към друг. В последните години обменът между тези 12 държави, които са част от Международната мрежа, е толкова голям, че трудно би могло да се каже, че нашата сцена драстично се отличава от другите."

Членове на журито тази година бяха: кураторът Васил Владимиров, Димитър Божков – философ и преподавател в Софийския университет, Мария Налбантова – член на ИСИ и самата тя носител на наградата БАЗА, Мария Цонева – изкуствовед и критик, представител на Културния център към Софийския университет и специален гост - американката Ализа Еделман, историк на изкуството, куратор от Ню Йорк.

"Всяка година се стремим да има поне един член на журито от Америка, за да може да подпомогнем още от момента на награждаването връзката между победителя и регионалната сцена в Ню Йорк. Когато някой отиде на непознато място, е добре да има поне един куратор, който го е номинирал и е запознат с портфолиото му", обясни Марина Славова.

Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валери и Доменика

Адресите на любовта - Валери Петров

Валери Петров е плод на любовна история, досущ като тази на Ромео и Жулиета, породена от враждата между Монтеки и Капулети. Бащата на писателя - Нисим Юда Меворах е роден в София и е сефарадски евреин. Той е професор по правни науки, специалист по семейно, облигационно и наследствено право, виден адвокат, обществен деятел и дипломат, преподавател..

обновено на 07.09.24 в 18:16
Анна Каменова

Историята оживява - Маджаровият род - Анна Каменова

В днешната ни среща продължаваме разказа за една от значимите фамилии по нашите земи. Маджаровият род, с корени във възрожденска Копривщица, се отличава с просветените си представители. А един от тях разбива стереотипите на 20-и век.  Нейното име е Анна Михайлова Маджарова, по-късно по мъж Стайнова. Родена е на 31и декември 1894 г. в древния град..

публикувано на 07.09.24 в 15:55

Софийски разкази - Историята на Царския дворец

Жанет Митева и книгата ѝ за историята на царския дворец:

публикувано на 07.09.24 в 15:00
Радослав Механджийски

Голямо европейско преживяване

София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3-ти до 6-ти октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк. Почече за идеята, организацията и някои експонати - от Радослав Механджийски: "Подобни форуми стимулират пазара...

публикувано на 07.09.24 в 11:48

Накъде - към корени и гранки

Фолклорен фестивал "Корени и гранки" в Осоица - Елена Джукова с подробностите: "Пресъздаваме истинска сватба с бръснар за младоженеца на място. Дърворезба, вълна - как тя стига до нас. Подправки - шарена сол. Вихроний Попнеделев ще ни покаже как превръща глината в разни неща. Ще има и работилница за тесто - ще си изпечем и хапнем на печка на дърва." Още..

обновено на 07.09.24 в 11:40

Нов живот на историята

Повече за "Историите зад фасадите" на емблематични софийски сгради - в разказа на организаторката Йордана Николова от РИМ - София "Смисълът е да препращаме от едни хора към други чрез сградите. Нов живот на историята." Подробности, конкретни примери, място и време на изложбата и мястото ѝ като притегателен център към разрастващия се интерес към историите..

публикувано на 07.09.24 в 10:23

Децата преживяват всичко чрез игри сред природата

Десислава Маринова от Active Kids за поредното детско приключение по ветроходство: "Спортът развива най-различни качества, най-малките са петгодишни. Те се учат на работа в екип.Уважение към природата. Запознават се с различните части на лодката, с терминологията на ветроходството. Язовир Искър е най-достъпната точка. Човек може да се потопи в много..

публикувано на 07.09.24 в 11:20