Софийската градска художествена галерия, Институтът за съвременно изкуство – София (ИСИ), Фондация “Едмонд Демирджиян“, Фондация “Лъчезар Цоцорков“ в партньорство с: Фондация за гражданско общество, Ню Йорк и международната мрежа Награди за млади художници представят изложба на номинираните художници за Наградата за съвременно изкуство БАЗА 2024, която бе открита преди дни и ще продължи до 8 септември в СГХГ.
Наградата за млад художник е основана за първи път през 1990 г. в Чехия от създателката на Фондацията за гражданско общество (САЩ) Уенди Люерс по инициатива на Вацлав Хавел. Днес тя съществува в 12 държави от Централна и Източна Европа, обединени в Международна мрежа за награди за млади художници YVAA.
Наградата се състои от двумесечен творчески престой в Residency Unlimited, Ню Йорк, както и от самостоятелна изложба в галерията на ИСИ-София. Спонсор на наградения е Trust for Mutual Understanding, Ню Йорк.
В България Наградата БАЗА е основана през 2008 г. по инициатива на Мария Василева и се организира от ИСИ – София, и Фондация "Едмонд Демирджиян". От 2021 г. Фондация "Лъчезар Цоцорков“ подкрепя номинираните автори с финансиране на проектите им.
В конкурса могат да участват художници до 35 г. Жури с 2-годишен мандат номинира между 4 и 8 участници. Изложбата на избраните автори се провежда в СГХГ. Победителят се обявява по време на откриването.
Тази година това е Цветомира Борисова, която спечели със своята инсталация "Потящите се".
Повече за 17-ото издание на Наградата БАЗА у нас, разказа пред БНР-Радио София, Марина Славова – куратор на изложбата.
"Всъщност, това е може би най-важната и значима награда за младите ни художници, тя е дългоочаквана и посещаемостта на тази изложба е доста висока. БАЗА дава възможност на нашите млади художници да излязат на международната сцена, да установят дълготрайни контакти, да се запознаят със специалисти в сферата на съвременното изкуство – куратори, изкуствоведи, колеги от други страни, това е възможно, защото БАЗА е част от една глобална международна мрежа, зад която стоят много важни институции, организации и фондации", посочи Славова.
Младите художници, които се занимават с най-различни техники на съвременното изкуство, могат да представят рисунка, живопис, скулптура, видео инсталация. Кандидатстват със своите портфолиа, които биват преглеждани от журито.
Сред номинираните художници липсва конкуренция, смята Марина Славова:
"Те много повече са готови да си помагат един на друг, винаги се образува колектив по време на реденето на изложбата. Хубавото е, че самата номинация за наградата БАЗА е едно признание за досегашните постижения на младите художници и мисля, че те се отнасят с уважение един към друг. В последните години обменът между тези 12 държави, които са част от Международната мрежа, е толкова голям, че трудно би могло да се каже, че нашата сцена драстично се отличава от другите."
Членове на журито тази година бяха: кураторът Васил Владимиров, Димитър Божков – философ и преподавател в Софийския университет, Мария Налбантова – член на ИСИ и самата тя носител на наградата БАЗА, Мария Цонева – изкуствовед и критик, представител на Културния център към Софийския университет и специален гост - американката Ализа Еделман, историк на изкуството, куратор от Ню Йорк.
"Всяка година се стремим да има поне един член на журито от Америка, за да може да подпомогнем още от момента на награждаването връзката между победителя и регионалната сцена в Ню Йорк. Когато някой отиде на непознато място, е добре да има поне един куратор, който го е номинирал и е запознат с портфолиото му", обясни Марина Славова.
Чуйте още от разговора на Христина Иванова в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..