Днес гостуваме на община Пирдоп и пръв гост и наш домакин е кметът Ангел Геров:
"Тодор Влайков е като патрон на града, Никола Пушкаров, чиято годишнина честваме т.г. са сред личностите, с които Пирдоп се гордее. Имаме Влайкови културни дни всяка година между 11 и 24 май. Те са за цялото Средногорие.
На територията ни е най-големият данъкоплатец и най-голямо предприятие в страната - Аурубис. Имаме малки по обем сателитни фирми, планинско животновъдство, над 90% от обработваемата земя е заета. Смятам, че икономически общината се развива много добре. Има финансов ресурс благодарение на структуроопределящите предприятия.
По статистика жителите са 7500, но тя е по настоящ и постоянен адрес, иначе са много повече. Не можем да се похвалим, че можем да задържим младите, независимо от това, че има работа, те търсят по-различно от металургичното производство, по-привлекателни неща. Немалка част от младите са или в София, или през Терминал 2. Държавата трябва да се вземе в ръце с политики за насърчаване на оставането им. Ние като кметове правим всичко възможно, насърчаваме младите с финансови средсва за новородени - бюджетът ни позволява по 1000 лв на всяко новородено, знаем, че не е достатъчно.
Работим най-вече по европейски програми - няма финансова децентрализация, данъците на най-големия данъкоплатец влизат в държавата, не на общината. Уж взимаме западноевропейския опит, но го побългаряваме. Не да имаме посредници, които да казват "ще ти помогна да се оправиш". За пръв път от трийсет и няколко години миналото правителство ни позволи да ползваме определен бюджет за капиталови разходи.
Към днешна дата, последната голяма инвестиция бе преди 3 години. Колкото сме близо до София, толкова сме и далеч. Саранският рид и Гълъбец спират чуждия интерес, зимно време са си проблемни. Искаме да променим инфраструктурата, тя е в, да не кажа, окаяно състояние. Трябва да осигурим и нормални условия за паркиране. За съжаление общината има наследен огромен дълг - към 2016 при бюджет 6 милиона се дължаха 9.
Като туристическа дестинация сме привлекателни с историята си. Има 167 тракийски могили. На герба ни е старина от 4-5 век. Имаме църква с 205-годишна история, построена е за определените ѝ 40 дни, което е постижение. Имаме и прекрасен язовир в с.Душанци, както и х.Паскал в Стара Планина, която трябва да реновираме. Независимо, че сме промишлен район, имаме дадености за туризъм. Стара Планина ни помага, имаме достатъчно вода.
Следва историкът д-р Иван Иванов:
"Историята на Пирдоп е от дълбоката древност. Локализирани са 4 неолитни селища. Запазени са над 180 могилни некрополи. Проучихме една от най-големите през 2005 - откриха се ритуални култови огнища. През Античността градът се позиционира с Еленската базилика от края на 5 век, смятам, че е един епископски център. Местността е историческа, през реката до нея е минавала границата между Източна Румелия и Княжество България.
Най-ранното споменаване на Пирдоп е от 1479, Протопопници. Съвременното име е от регистър от 1613-4. Селището има богато стопанско развитие, Любен Каравелов отбелязва, че Пирдоп е голям производител на килими. Почти във всяка къща е имало гайтанджия или абаджия. Конкурирали са се с карловските. Развито е било и златарството, и часовникарството. Още в 60-те на 19 век има вече акционерно дружество, търгуващо с целите Балкани.
Като някогашен преподавател, мисля, че историята не е вече любим предмет, тя е труден предмет. Изисква четене и мислене."
Кои са другите исторически личности, обект на изследванията на д-р Иванов и книгите му, както и повече за актуалните му творчески планове - в звуковия файл.
Милена Мачканова е зам.кмет в сферата на социалните дейности и спорта:
"Приоритети са развитие на социалните дейности, Център за обществена подкрепа, осигуряване на общински жилища. Има няколко проекта за домашна подкрепа на възрастните хора. Функционира и е много активен пенсионерски клуб. Подпомагат се с дърва за огрев възрастни и лица с над определен процент инвалидност. Създава се център за хора с увреждания."
Какви са спортните постижения и какво ще представлява новата система "кид моушън" - в звуковия файл.
Николина Божкова е председател на читалище "Напредък 1869":
"Създадено е 13 години след първото българско читалище. Преди 3 години направихме филм за 1300-годишнината, издадохме литературен сборник с произведения на членове на литературния ни клуб и младежката му секция. Не само стихове и проза, в сборниците ни участват и нашите художници - това са илюстрациите. Запалваме младите да търсят читалището и да проявяват интерес към него.
Хората малко отвикнаха да ходят на събития, особено след КОВИД, но на нашите спектакли все още ходят. В Пирдоп наблягаме на два обичая, пресъздавани от съставите ни - "пеене на пръстените" и огньовете Библиотеката ни е най-голяма в региона. Имаме клуб "Приятели на книгата": започваме с най-малките деца и не можем да ги спрем."
Кои са другите клубове и състави в читалището; къде се изявяват и какви призове притежават - в звуковия файл.
Евдокия Богданова е директор на училище-паметник "Тодор Влайков":
"Наследник сме на първото обществено училище, към края на Възраждането е построено първото училище, по-късно е построено и класно училище. Градът се е разраствал и оттук започва нашата история - построява се ново, голямо училище. Първият камък е положен в 1932. По план е трябвало да е на три етажа, голям салон и часовникова кула. Идеята е да е паметник на загиналите във войните. На фасадата му има 5 паметни мраморни плочи. Още приживе на Тодор Влайков, училището се кръщава на него."
Какви са проблемите в образователната система и къде учат децата след 4 клас - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..
С около 7% се увеличават с всяка следваща година събраните разделно отпадъци от опаковки, спрямо предишната година. По време на празниците този процент нараства до 20%, каза пред Радио София Ива Стефанова- мениджър комуникации в една от организациите за оползотворяване на отпадъци от опаковки. "Хубаво е, че освен, че хората консумират повече,..
До 5 януари 2025 г., в Националния дворец на културата се провежда 38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал. По традиция жителите и гостите на столицата могат да посетят класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. Тази вечер ще се състои "Новогодишен джаз..
От 1 януари 2025 г. за 9 от 24-те столични района влиза в сила забрана за отопление с твърдо гориво . Първи под ограничението попадат "Средец", "Красно село", "Искър", "Илинден", "Студентски", "Оборище", "Възраждане", "Лозенец" и "Триадица". От 2029 г. рестрикцията ще важи и за всички останали райони на София. Обикновено нискоемисионни зони се..
Със закриването на “Балкантон“ през 1994 г. спря и изработването на грамофонни плочи в България. Това обаче ще се промени и през 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за винили в страната, която на този етап ще е и единствената на Балканите. Пред БТА Илия Григоров, един основателите ѝ, разкри, че производствената мощност край София е за около 20 000..
Пътят до местността "Златните мостове" е почистен перфектно, съобщи пред БНР-Радио София слушател от ски зона на Витоша. Лош обаче достъпът до хижите "Боерица", "Бор", "Офелиите", "Кумата" и други. "Видях машини, закъсали по пътя. Те са за градски условия, с гребла. Всички сили се хвърлят по основния път, но хижите са изоставени",..
Мики и Чарли имат собствено детско шоу, в което представят фокуси, танци, куклен театър и още забавления. Тяхна голяма радост и специалност е да посрещат коледните празници с децата от различни детски градини, занимални и училища. Забавлението, което носят на малчуганите в тези зимни дни, е безмерно. " С Чарли се запознахме 99-а година на жълтите..