Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сънувам на български" - казват хората във фотопроекта на Михаела Аройо

Една от снимките в изложбата
Снимка: Михаела Аройо

Първото цялостно представяне на дългосрочния фотографски проект на Михаела Аройо, посветен на бесарабските българи в Молдова и Украйна, ще може да се види галерия "Синтезис".

Изложбата "Сънувам на български" на младата документална фотографка със звукова среда от Светослав Тодоров и текст на журналиста Димитър Кенаров ще бъде открита тази вечер от 19 ч. в присъствието на етнолога Галин Георгиев, приятели и бесарабски българи, които живеят, учат или работят в София.

Куратори са Надежда Павлова и Никола Михов.

Пред БНР-Радио София Михаела Аройо разказа, че през 2019 г. е предприела 24-часово пътуване до молдовското село Стояновка на младежки събор.

"Бях много учудена, преживят положителен шок от топлото посрещане. Любопитството ми се разпали още повече, планирах и по-дългосрочни пътувания, които започнах през 2020-а. Открих една друга България. В Бесарабия за последните 200 години 8 пъти се сменя държавата и управлението. Бях впечатлена от запазването на езика (макар и в архаична форма), традициите и културния пласт."


Досега фотографката е посетила Бесарабия 14 пъти, пътувала е до 60 населени места.

"В началото пробвах да говоря на руски, а една баба почти ми се скара да си говоря на български."

Когато Михаела Аройо се срещнала с Йордана Митова от с. Чушмели, станало дума, че там повечето говорят 3 езика - български, руски и украински или молдовски.

– Е на какъв език мислиш? – попитала Михаела.
А момичето отговорило:
Не знам на какъв език мисля, но сънувам на български

Така се е „родило“ и заглавието на изложбата.

Досега тя е показвана в 2 наши села - Тенево (Ямболско) и Голица (Варненско), от които се знае, че има преселници. При пътуванията си Аройо е правила на терен и аудиозаписи – интервюта, песни, улична и църковна атмосфера.

Фотоизложбата може да бъде разгледана до 24 септември.

Чуйте разговора на Гергана Пейкова.

Михаела Аройо Снимка: Стефан Каменов

  • Михаела Аройо е документална фотографка, родена във Варна. Започва професионалния си път през 2014 г. във в. "Труд", а в периода 2017 - 2018 г. е фоторепортер в агенция "Булфото". От 2020 г. работи на свободна практика и изследва теми като културна идентичност, история, фолклор и околна среда.
    Аройо има бакалавърска степен по фотография от Нов български университет (НБУ), а в момента следва магистратура по история във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Участва в майсторски класове по документална фотография, организирани от NOOR и The VII Foundation и фотографски работилници със Стратос Калафатис (2022) и Ванеса Уиншип и Джордж Георгиу (2023), организирани от галерия "Синтезис".
    Нейни фотографии са публикувани в издания като The New Yorker, National Geographic и Die Zeit. През 2022 г. National Geographic България публикува нейни снимки и статия за бесарабските българи.
    През 2023 г. проектът "Сънувам на български" печели признание от Magnum Foundation с второ място на Inge Morath Award - награда, връчвана на жени фотографки до 30-годишна възраст. 
Снимка: Михаела Аройо
По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стара София

Софийски разкази - Обявяването на София за столица

Разлистваме старите документи за избирането на София за столица на България: Но още преди 1879, за Иван Богоров тя е: "Гъбава с руди, разположена на приятно и лично поле при р.Искър. Има чисти и широки улица, добричко училище. Околностите са накичени с 12 манастира."  Георги Раковски я нарича "сърцето на България" в недовършен ръкопис, а за Петко..

публикувано на 05.04.25 в 16:00

Историята оживява - Извори за миналото на Копривщица от османските архиви, част първа

Светлана Мухова и новата ѝ книга "Извори за миналото на Копривщица от османските архиви": "Идеята за книгата възникна към края на 2023, Васил Теохарев от с.Розино е вдъховител. Той е млад човек, който изследва своя район. 1525 е първото споменаване на Авред Алан (женска поляна) - първият топоним на Копривщица, която още не е поселище. По негова идея,..

публикувано на 05.04.25 в 15:00
Петко Р. Славейков

Адресите на любовта - Петко Славейков

Петко Славейков имал две жени накуп Веруюто на палавия поет било „Жените са дяволи, които ни проваждат в пъкъла през райските врати” Възрожденският поет и просветител Петко Рачов Славейков познава твърде късно истинските чувства, при това като участник в любовен триъгълник. Той е отдавна женен за Иринка, от която има осем деца, когато се..

публикувано на 05.04.25 в 13:55
Стефан Караманов (вляво) и Благой Иванов

Винаги ще има нещо "отвъд"

Фантастичният фестивал „ През 9 земи “ - представят ни го организаторът Стефан Караманов и един от участниците, писателят и кинокритик – Благой Иванов: "Целим среда между клубните, форумни срещи и големите комерсиални събития, силен компонент е, че го правим извън града. Отиваш на фантастично място и сме средно сериозни като съдържание - лекции плюс..

публикувано на 05.04.25 в 11:39
Емануела Иванова

Няма готови решения, те идват от самата общност

BoostBalance – балансът в работа - родителство - доброволчество, който не включва изперкване. С нас е Емануела Иванова от TimeHeroes: "Общата тема се роди в екипа, когато в екипа започнаха да се раждат деца. Като родители и професионалисти се сблъскахме с едни и същи неща. Започваш да се усещаш, че не можеш да провеждаш нормален разговор с..

публикувано на 05.04.25 в 10:59

Когато учените се изявяват и като актьори

Театралният спектакъл „ Космосът на чудесата “ с премиера на 10 април в София.  Спектакълът е създаден в рамките на европейския проект Please ASK! за продуциране на театрални произведения в сътрудничество с учени, комуникатори на науката и научни институти.  Гостуват ни  Димитър Узунов – артистичен директор и  д-р Владимир Божилов – научен..

публикувано на 05.04.25 в 10:00

Софиянци участват в почистване на споделените публични пространства

Столичната община кани всички жители на София и околните населени места да се включат в  Пролетно почистване от 5 до 17 април . Всички желаещи да се включат в предвеликденското почистване ще получат ръкавици и чували, както и подробни инструкции къде да оставят събраните отпадъци от уборките. Заявки за участие се подават към..

обновено на 04.04.25 в 19:26