Като всеки фестивал, той поражда различни съпътстващи програмата преживявания.
"Целта на нас като организатори е да направим един много разширен фестивал, който да обхваща различни насоки – култура, музика, изобразително изкуство, спорт литература, не просто да представим богата музикална програма, а да има много съпътстващи инициативи и всеки да намери своя интерес и мястото си сред тях", посочи Татяна Илиева.
Спортният акцент във фестивала тази година е върху стил в бойното изкуство карате.
За тази цел организаторите са поканили д-р Красимир Желязков, който ще проведе демонстративна тренировка по карате.
Литературата също е съпътствала винаги фестивала.
"Продължаваме тази традиция1 установена през годините от д-р Емил Георгиев. Ще имаме възможност да се насладим на една прекрасна среща с акад. Владимир Зарев и поетесата Мирела Иванова. Смятам, че тези хора са направили достатъчно за популяризиране не просто на литературата като метод на въздействие и нещо изключително стойностно, но като личности, допринесли за издигане на международния авторитет на България. Нашата цел е да привличаме именно такива хора. В лицето на кмета, администрацията и гражданите на Самоков, както и в курортния комплекс, виждаме протегната ръка във всеки аспект на тази дума", каза още д-р Татяна Илиева.
Гост в предаването беше и една изпълнителка, която довечера ще бъде на сцената на Международния джаз фестивал в Боровец, тя идва от Португалия, нейното име е Лина.
"За мен е чест да бъда тук, когато бях малка, започнах да пея в хор, а когато станах на 15, започнах сериозно да взимам уроци в Консерваторията, но винаги моята страст е била тази наша традиционна музика, наречена фадо. Вкъщи и баща ми, и баба ми пееха, това е традиция в нашето семейство, а за мен фадото е страст и винаги ще се занимавам именно с това", разказа португалската изпълнителка.
Когато за пръв път се изправя пред публика, Лина е имала само три песни, но те толкова се харесали, че тя била помолена да ги изпълни отново и отново.
Албумът ѝ, който излезе тази година, е посветен на най-превеждания португалски поет в целия свят. Тя решава да събере традиционното фадо с неговата поезия.
"Поканих много добър продуцент – Джъстин Адамс", отбеляза певицата, която е придружена от музикант, свирил с Робърт Плант и Massive Attack, направил и аранжиментите към нейния албум.
Думите във фадото изразяват нашите емоции, като терапия е, каза още изпълнителката.
Чуйте какво разказа Лина, както продължението на разговора с и д-р Татяна Илиева, която разказа за преплитането на класиката и джаза, едно направление, което присъства по инициатива на организаторите още от първата година на фестивала.
"Винаги д-р Илиев се мечтал за нещо такова, надявам се, че екипът ми и аз го реализираме успешно до момента. Тази година сме посветили на един изпълнител, който не се нуждае от представяне, това е маестро Людмил Ангелов, класически пианист, със световна известност, дългогодишен преподавател в Мадрид", посочи тя.
Чуйте какво още да очакваме в рамките на фестивала.
Със събеседниците разтоваря Лили Големинова.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..