"Глобите колкото и да се завишават, те ако не бъдат ефективно наложени на нарушителите да бръкнат по някакъв начин в техния джоб, те не са ефективна мярка. Събираемостта може ефективно да дисциплинира тези хора, това е първата стъпка. Втората стъпка е, когато един нарушител има глоби, които не са съпоставими с доходите, има нарушители, които имат глоби над 3-4 хиляди лева на месец, тогава трябва да се намеси и НАП, за да се види какви са доходите на съответния водач и дали са съпоставими с глобите, които плаща", сподели той.
Ще се загубят ли избиратели с приемането на този закон?
"За мен лично е по-добре да се изгубят избиратели, отколкото да се губят човешки животи. Ще дам един много прост пример: когато трябваше да се направи актуализация на бюджета на България, политическите сили намериха воля, обединиха се и в крайна сметка гласуваха тази актуализация и нещата продължиха. А когато става въпрос за Закона за движение по пътищата, той в никакъв случай не е маловажен, защото всеки ден, както и днес за съжаление, хора не се прибират в къщи", категоричен е Дунев.
Относно измененията за ГТП той посочи, че ако автомобил, който не покрие нормите за димност няма да може да мине преглед. При тунингованите автомобили, чиито собственици след преминаване на технически преглед връщат настройките, тук идва гражданското самосъзнание, като такъв автомобил трябва да бъде сниман и докладван на съответните органи. Що се отнася до бензиновите автомобили новото е, че процесът е дигитализиран и нормите, които са заложени са синхронизирани с нормите в Европейския съюз, каза Дунев.
Той посъветва бъдещите собственици на автомобили втора употреба, че трябва да са внимателни и преди да направят покупка задължително да минат през сервиз, или пункт за ГТП.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на неделното Радокафе продължаваме да ви представяме гласовете на „Радио София“. Ред е на ефирната двойка Яна Спиридонова и Роман Михайлов, но не като водещи, а като хората, които слушателите не познават: Яна: "Олеле, станаха 18 години. По случайност стана. Нямам проблеми да работя каквото и да е. Кандидатствах, нямах търпение, беше по..
Кръст от светлина и светлина след кръста. С тази снимка, подарена ни от един от основателите на 12+3 на БНР, Георги Папакочев, желаем добро начало на Светлата седмица!
От 17 април до 2 май Италианският културен институт в София в сътрудничество със Столична община и Сдружение Network Italia Bulgaria ни канят на изложбата „Метаморфозис” на художника Фернандо Де Филипи. Олга Георгиева от Сдружението ни въвежда в нея: "Историята е малко дълга. Художникът беше гост на първото ни събитие в Милано и там се роди мечтата..
По традиция всяка година на Велики Четвъртък, Народно читалище "Иван Вазов-1928" в село Нови хан отбелязва пролетните празници - Лазаровден, Цветница и Великден с празничен великденски концерт. За програмата на концерта, състоял се на обновената сцена разказва още председателят на читалището в село Нови хан, Сашка Ненова: Тазгодишният..
Гостуваме на адв. Пламен Димитров и баба Лена в с. Друган , говорим за традициите и обичаите на Великден, за ценностите в българското семейство : "От 2019 живея в с.Долни Раховец. Реших да напусна родния си град София, тук е близко до София. Във всяка къща има минерална вода, единият от 9-те извора захранват селото с минерална вода. Зарибихме..
Разговор с Боян Бочев за три копривщенски рода, които ще бъдат представени: "Отговорността да говориш за тези хора е огромна. Нашият род от майчина линия е от Копривщица. Открих данни за рода ми около 1844, а може би и от по-рано. А сега - Дебелянови, Палавееви и Маджарови. Всички говорим за Димчо Дебелянов, той е бил изключителен бохем, нищо че го..
Слушаме Любомир Пипков от Златния фонд на БНР - гласа му и музикални откъси от негови произведения. Говорим за композитора с проф.Юлиян Куюмджиев, преподавател в НМА и автор на книга за него, както и с внучката му, актрисата Ани Вълчанова: "Музиката му трябва да звучи по-често, изразил е себе си чрез нотите. В медиите и в концертните зали -..