Мая Райкова е продуцент на поп и джаз музика в Българското национално радио.
В предаването "Радиокафе“ тя разказа как радиото партнира на джаз фестивала в Банско и подкрепя младите изпълнители.
"Българското национално радио притежава най-богатият документален архив от такива събития. Почти от създаването на Банско джаз фестивал, нямаме пропуск като години, единствено по време на пандемията сме пропуснали една-две години, да не запишем този невероятен форум, който не само се разраства, но и обогатява репертоара си. Все по-интересни и атрактивни музиканти и формации гостуват тук и успяваме да запишем с помощта на нашите звукорежисьори, инженери и звукооператори. Звукът, който нашите колеги успяват да постигнат, не всеки би могъл да запише, така че не само притежаваме този богат фонд, но той е с високо качество“, посочи продуцентът.
Ставаме свидетели на събитията тук и сега, които остават във времето, благодарение на тези записи, допълни Мая Райкова. Благодарение на този фонд връщаме към срещи през годините с големи имена в джаза като Милчо Левиев, Вили Казасян и други.
Много атрактивно е присъствието на младите музиканти на фестивала, няма друг такъв форум, на който да можем да чуем тепърва прохождащите. Много сериозна е конкуренцията, прави се селекция на музикантите преди да дойдат на участие, изтъкна тя. По думите й, има двама музиканти, допринесли за популярността на джаза в последните години – единият е Мишо Йосифов, другият Вили Стоянов.
„Това са хората, които направиха така, че тази музика да достигне до по-широка аудитория, не само до ценителите на джаза. Направиха така, че и младите музиканти, които се обучават в музикалното училище, в Академията, да обърнат поглед към джаза, да се обучат да свирят джаз“, поясни Райкова.
Още за проектите, с които БНР подкрепя и насърчава младите в музиката, чуйте от разговора на Лили Големинова в звуковия файл.
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Все по-често през летните месеци се отправяме на почивка и в чужбина. Важно е, когато я предприемаме, да сме организирани и предпазливи, защото винаги нещо може да се обърка. Една от защитите при пътуване извън страната е именно застраховката. Какво представлява и какво включва една такава полица, колко може да ни струва тя, какви са..
България е на 61-во място по щедрост в света, а българите са склонни да подценяват своята щедрост , сочи Световният доклад за дарителството ‘2025 (World Giving Report ‘2025) - представително проучване на британската фондация КАФ (CAF), което обхваща повече от 50 000 души в 101 държави. У нас Фондация BCause заедно с КАФ е..
Столичният общински съвет (СОС) малко изненадващо одобри доклада, с който се позволява завършването на бул. "Тодор Каблешков" . Той се внася за втори път за гласуване, като ресорната комисия по архитектура даде отрицателно становище по казуса. Според несъгласните със заложените изменения в подробния устройствен план, които ще позволят да се..
"Вещицата Мара и Проклятието на Абоминус" е първият издаден комикс на илюстраторката Цвета Петрова и ни разказва една история за приятелство, приключения, семейство, и какво става, когато нещата се объркат. "Мара всъщност е базирана на моя приятелка, която се казва Мара и даже и визуално наподобява нея. Този герой е създаден преди доста време, преди..
В предаването "Добър вечер, София" гостува младият, драматург и сценарист – Нера Бойкова , която завършва специалност “Кино и телевизия“ в Нов Български университет и вече работи в няколко кино и телевизионни продукции. Нера Бойкова разказа как творческия път който избира я превръща в човек на изкуството, решавайки да се реализира на..
Какво е състоянието на сградния фонд в столицата от гледна точка на безопасността при земетресение, обяснява в БНР- Радио София инж. Георги Кордов . “Считам, че едропанелните жилищни сгради са добри сгради от конструктивна гледна точка. За времето, когато са проектирани и построени, са спазвани абсолютно всички нормативни документи. Мога да кажа дори,..