Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диабетът - тихият убиец

Диабет тип 2 е едно от най-разпространените заболявания у нас, а и по света. В повечето случаи започва безсимптомно, а много от хората, страдащи от заболяванията разбират за болестта си едва когато са нанесени необратими поражения на сърцето, бъбреците, очите или периферната нервна система. Здравословното хранене, движението и редовните профилактични прегледи са от изключителна важност за профилактиката на това заболяване. Подробности по темата разказа д-р Дениз Бакалов от Клиниката по ендокринология на "Александровска болница".

Каква е разликата между диабет тип 1 и диабет тип 2?

По думите на специалиста диабет тип 2 преобладава сред населението и това са около 90% от всички хора със захарен диабет. Само около 10% са с тип 1 и това обикновено са млади хора, като това се дължи на автоимунен процес. Той засяга клетките на панкреаса в следствие на образувани антитела. Хората с диабет тип 2 имат достатъчно количество инсулин, но те са затлъстели, като инсулинът не може да осъществи своето действие с цел да свали нивата на кръвната захар. Възрастта на заболелите обичайно е над 40 години, като при тях освен затлъстяването се наблюдават високо артериално налягане и други придружаващи метаболитни отклонения. Относно наследствеността д-р Бакалов каза:

"За това дълги години се водят спорове, но епидемиологичните проучвания дават информация каква е наследствеността. Ако един родител е с диабет тип 1, например майката, рискът за развитие на диабет тип 1 е около 3%. Ако бащата е с това заболяване, рискът за детето е около 6%. Ако и двамата родители са с тип 1 захарен диабет, рискът е около 30%. От другата страна - диабет тип 2, ако някой от фамилията, родител, или прародител е с тип 2 захарен диабет, рискът варира между 50 и 70%. С други думи, фамилността и наследствената предразположеност при тип 2 захарен диабет е много по-висока, отколкото при тип 1."  


Той посочи, че в общата популация на населението честотата на развитие на диабет тип 1 е 0.4%. Процесът на развитие на диабет тип 2 може да отнеме до 7 години, категоричен е той.

Мерките, които могат да се предприемат за да не се развие болестта на първо място са да се отчетат рисковите фактори. Много важен показател е обиколката на талията. Нормата за възрастни жени е до 80 см., а за мъже - до 94 см. Д-р Бакалов подчерта, че над 50% от българското население е с наднормено телесно тегло и около 30% в състояние на затлъстяване, което е предпоставка за развиване на заболяването. Той посъветва хората да си правят ежегодно профилактични прегледи.

Специалистът посочи, че началният етап на болестта е обратим, но най-рискови са децата, които от ранна възраст консумират високовъглехидратна храна. Калориите при липса на физическа активност водят до натрупване на мастна тъкан. Такава мастна тъкан натрупана в детска възраст става изключително рискова в напреднала възраст. Препоръчително е да се започне с контрол на теглото и аеробна физическа активност. Бягането, карането на велосипед, или плуването са сред спортните дейности, които се отразяват благоприятно на организма. Ако човек все пак е заболял, съвременните методи за лечение включват около 10 групи лекарствени продукти.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25