Програмата цели да отговори на научното търсене в областите на произход на живота, най-ранна еволюция, както и разпространение и адаптация на живота в Космоса.
България е на едно от челните места в изучаване на космически науки, въпреки че не разполага със средствата, които отделят за това други европейски държави, каза пред Радио София гл. ас. д-р Петър Ефтимов - ръководител на магистърската програма "Астробиология".
"Имаме много добра университетска база, имаме и няколко компании, които са свързани с нея. Има сериозни планове за бъдещо включване отново на България в числото на космическите държави, включително за изстрелване на сателити в ниска, земна орбита от космодруми на нашето Черноморие", обясни д-р Ефтимов.
По думите му, за да може да се осъществи това, са необходими компетентни специалисти.
"Които да могат да работят в екип и да имат познания в тази интердисциплинарна област, каквато е Астробиологията и която е едно направление, което включва над 109 науки", каза гл. ас. д-р Петър Ефтимов и добави, че практическата част на програмата ще се провежда в лабораториите на Софийския университет.
"Идеята на тази програма е създаването на професионални екипи. Всеки студент, който има бакалавърска степен или е завършил някой от природните факултети, било то на Софийския университет или някой друг университет в България или чужбина, ще може да се включи в програмата", обясни гл. ас. д-р Петър Ефтимов.
Той изрази надежда от следващата година, програмата да е отворена не само за специалисти от природни науки.
Кандидатсването за магистърската програма започва на 12 август 2024 г. и ще продължи до 16 септември 2024 г.
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
Продължава седмицата, в която във "Форум" събитията и новините коментират Иво Инджов и Аркади Шарков. Днес те се спряха на темите: Финансовите предизвикателства пред законотворците: Бюджет, ДДС, Еврозона. Можем (ли) да влезем и в Еврозоната, както в Шенген – в резултат на политическо решение, а не непременно заради изпълнени критерии?..
С грижа за хората, които са останали без дом, както и за тези, които сами са избрали да живеят без постоянен покрив над главата си, "Каритас" София ще раздаде на 30 бездомни хора специална екипировка за преживяване на открито в студените месеци. Това ще се случи на 17 януари, петък от 13:30 часа на ул. “Монтевидео“ 15 от 13.30 часа (Евхаристински..
“Яворовите януарски дни“, които се провеждат за 57-ми път, бяха открити на 13.01.25 , по повод 147-та годишнина от рождението на Пейо Яворов в родния му град Чирпан и продължават с различни събития до 18-ти януари. “Ние сме горди, че поддържаме традицията и тази година, въпреки обилния снеговалеж, на 13 януари, когато е рожденият ден на големия..
Граждани протестираха мирно днес на площада пред Президентството с искания за "нормален достъп" до Витоша. Под това трябва да се разбира задължително работещи лифтове, както и повече автобуси до планината, обясни участник пред БНР-Радио София. Там не е паркинг, ограничението за автомобили от 10 до 15 ч. не е достатъчно. Защото мнозина..
От 17 до 19-ти януари ще се проведе Третото издание на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" . Като председател на Фондация “Проф. Сава Димитров” ректорът на Националната музикална академия проф. Сава Димитров, който е внук на основоположникът на кларинетната школа у нас, е и съорганизатор на конкурса. В предаването “Радиокафе” той..
От синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" категорично настояват да се въведе незабавно оценка „дисциплина“ , която да стимулира ученици и родители, формирали добро възпитание; учителите да могат регламентирано да отправят послания, не само към учениците, но и към техните родители, при нарушаване на училищния правилник; да се прилага..
Цените в Зоопарка ще се повишат, от 2 лв. за дете и 10 – за възрастен, съответно на 5 и 10 лева. Поскъпва и Зооучилището, стана ясно на днешното заседание на Столичния общински съвет (СОС). Пред БНР-Радио София директорът на Зоологическата градина Добромир Бориславов уточни, че ще бъде въведен и семеен билет, услугата за гидове - на..