Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Париж до Баку с велосипед в подкрепа на климата

Участниците в колоездачната обиколка COP29 в подкрепа на климата пристигат в София тази вечер

Снимка: COP29

Тази вечер, в 18.00 ч., участниците в колоездачната обиколка COP29, в подкрепа на климата, пристигат в София. Те ще се съберат пред катедралата "Св. Александър Невски", за да приветстват любителите на колоезденето и екологичните каузи.

COP29 Bike Ride е инициатива, която цели да повиши осведомеността и да подкрепи действията за справяне с климатичните промени. Хора от различни държави пътуват с велосипеди от Париж до мястото на срещата COP29 - Баку, Азербайджан, за да подчертаят важността на устойчивото пътуване и да демонстрират ангажимента си за защита на околната среда.

Пред Радио София Гийом Отраж - говорител на колоездачната обиколка COP29 сподели, че ще изминат над 6500 километра с велосипед, за да стигнат до крайната си точка в Баку.

„Мисля, че най-добрият отговор е да цитирам специалистите, това, което твърдят и наблюдават. Целта на човечеството се изразява в устойчиво покачване на световната температура с градус и половина. Тази стойност беше зададена от КОП - Конференция на страните от ООН по изменението на климата през 2015 година. Това беше нашата цел тогава. С напредването на годината обаче анализите показват, че ще надминем това затопляне от градус и половина. По всичко изглежда, че стойността ще бъде 2, а дори 2 градуса и половина. Вероятно доста хора ще си кажат: “Е, какво са 2 градуса и половина в повече. Мога да се справя с това”. Но, тук говорим за средно годишно затопляне в световен план. Така, че това, което виждаме в момента, е ефект от огромна катастрофа, която се задава към нас. Освен, ако не пренаредим приоритетите си. Някои от нас знаят за тази перспектива и опитват да променят навиците си. В тази връзка, лично аз, реших да се включа в инициативата“, каза Гийом Отраж.

По думите му, необходимо е всички да се променим драстично в следващите години, за да изпълним целта. Има нужда от промяна в обикновените хора, компаниите и държавите.

„Когато погледнеш към статистиката ще видиш, че всъщност 75% от изминатите разстояния с кола в града са с дължина по-малка от 3 км. Тоест тук говорим за потенциални 75% придвижвания с велосипед в града. Реалността обаче показва, че колоезденето в градовете на Европа реално заема около 2-3% от целия трафик. Така че тук разполагаме с огромен потенциал за трансформация. В същото време, ако преминеш към карането на колело, спестяваш много от въглеродните си емисии“, посочи Отраж.

Той добави, че в колоездачната обиколка COP29 използват мрежа от веломаршрути, наричащи се Евровело. През държавите, през които преминават се вижда, че правата на велосипедистите се зачитат, сподели Гийом Отраж.

„Тръгнахме от Париж, тъй като в този град преди 9 години беше подписано Споразумението за климата. Крайната ни точка е Баку, в Азербайджан, тъй като там ще се проведе следващото заседание на КОП. Това са над 6500 километра изминати на колело. Минаваме през Германия, Австрия, Хърватска, Словения, Сърбия, Румъния, Турция и Грузия. Караме велосипеди, за да покажем, че можем да ги използваме с всякаква цел. Искаме да кажем - щом с колело изминаваш 6500 километра, значи можеш да го направиш и в рамките на 3 километра, отивайки на работа“, каза Гийом Отраж.

Той посочи, че идването в София с велосипед е предизвикателство и добави, че има доста коли, пътувайки от запад, от сръбската граница. Приближавайки центъра на града му прави впечатление, че пешеходните пътеки се нуждаят от подобрение, а велоалеите, по които са преминали, се нуждаят от по-сериозна поддръжка. Сподели, че в центъра на София е видял наистина добри алеи за велосипедисти, като по думите му, някои от тях вършат чудесна работа, а други се нуждаят от логична свързаност. Новата велоалея, в центъра на града е със страхотно качество, сподели още Гийом Отраж.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Милен Ангелов

По публикацията работи: Полина Начева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Елисавета Станчева

Да намерим времето на нашата свобода

Елисавета Станчева, изкуствовед, за дискусията „На ръба“, в която композиторът Петър Керкелов разказва за създаването на новата си пиеса. Какво се случва, когато музиката премине отвъд познатото и експериментира с нови форми, звуци и идеи? Как се изгражда музикална драматургия, която преплита класическо звучене с електронни елементи? Среща-дискусия..

публикувано на 18.05.25 в 11:49
Три тенора…и още нещо с Михаил Михайлов и Юрий Николов

Три тенора…и още нещо; "непрекъснато си помагаме и предизвикваме!"

Музикалният спектакъл „Три тенора…и още нещо“ на Камерна опера Благоевград с диригент Георги Еленков ще гостува в София на 23 май на сцената на театър „Сълза и смях“. По този повод ни гостуват двама от участващите трима тенори – Михаил Михайлов и Юрий Николов: "Винаги е удоволствието като трима тенора, които са и приятели, са заедно на сцена...

публикувано на 18.05.25 в 11:07

Като засвири оркестър в града, значи идва празник

Мария Карагьозова ни представя Фестивала на училищните и младежките оркестри, организиран от Асоциацията на фестивалите в България и финансирани от Национален фонд Култура: "Оркестрите загубиха част от структурата си по време на пандемията. Фестивалът насърчава отново децата в тези оркестри. Той е трибуна на музиканти-любители. Не съревнование..

публикувано на 18.05.25 в 10:21

Софийски разкази - арх. Пенчо Койчев и Съдебната палата

Как е описвана Съдебната палата в софийската преса в началото на 40-те години на миналия век, къде и кога е имало проекти да бъде изградена тя още в края на 19 век и началото на 20 век?  Още в спомените на Георги Каназирски-Верин, "Шишковия трамвай" за Бали Ефенди, който е тръгвал от мястото на днешната Съдебна палата. Проектът Екс Професо на..

публикувано на 17.05.25 в 16:00
Йерусалим днес

Историята оживява - Хаджиите от Банско, част първа

Разговорът е с изследователите и генеалози Светлана Дяконова - Арсен - потомка на голям род от Банско и секретар на Българската генеалогична федерация “Родознание” и Ивелин Любенов - индивидуален член на Българската генеалогична федерация ‘Родознание”: Във втората част продължаваме с другите хаджии и техните фамилии: "Срещаме графити от 1771 за..

публикувано на 17.05.25 в 15:00
С Васил Попов

Като чуя прочита, сънувам кошмари със собствената си история

Писателят Васил Попов за сериала по романа му Мамник и издаването на следващия, Лехуса: "Докато пишех "Мамник" мислех, че жанровата литература не е разпространена в България, но се изненадах от интереса на различните възрасти. Снимките приключиха април. Предполагам, че ще е готов зимата. Натрупа се материал - скоро почвам третия. Съвсем различно..

публикувано на 17.05.25 в 14:28
Със Захари Нанков

Не сме високото изкуство, но може да се задълбае

Покана за танцов спектакъл TRAPтайм? от Захари Нанков, танцьор и хореограф: "Концепцията я реализирах преди 3 години, сега я повтарям с ученици от моята школа. Комбинирал съм стила в музиката трап с рагтайм - като музика и роман. Правя съпоставки между тези две епохи - тогава и сега, всичко минава през една игра. Проследяваме нишката как се променя..

публикувано на 17.05.25 в 14:15