Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виктор Лилов: Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, за да имаме волята да го правим

17-годишен носител на няколко златни медала в три олимпиади

Виктор Лилов
Снимка: Радио София

В предаването "Радиокафе" разговаряме с  единствения европеец в "топ 10" на Международната олимпиада по биология, в която е и победител. Виктор Лилов печели два златни медала в олимпиади на две различни науки – биология и химия, където хората се състезават на базата на своите интелектуални познания. 

Той е на 17 години, завършил Софийската математичека гимназия (СМГ), носител е освен на няколко златни медала по биология и химия и на медал от Международната менделеевска олимпиада през 2024 г. Ето какво  сподели пред Радио София:

"Много е важно за всеки, който иска да се занимава с наука да има много силно развито логическо и като цяло математическо мислене. СМГ е много хубаво място за тази цел, там имаме много часове по математика, а и учителите ни по този предмет са най-добрите в страната. Там е много конкурентна среда, винаги има към какво да се стремим, тъй като винаги има някой, който в собствената си наука е направил повече отколкото ние."

"Първият учител, който ми е преподавал по биология – Миглена Георгиева много успешно запали интереса ми към тази наука. По химия Борис Толев също. Днес негови ученици са най-силният випуск, който някога страната ни е имала. Колкото до математиката, нямам чувството, че съм я учил. Начинът, по който Иван Симеонов я преподаваше, имахме чувството, че се забавляваме през цялото време, вероятно защото той общува чудесно с учениците си, разбира какво усещаме и много добре се адаптира към това", разказа с благодарност Виктор Лилов.

Какъв е акцентът в състезателния елемент от една страна при спортните състезатели, от друга за тези, които се състезават в полето на науката?

"Изключително важно е, да сме целеустремени, да знаем какво искаме. Добре е това, което правим да ни доставя удоволствие, а не насила и против желанието ни да го правим, тъй като тогава няма как да станем по-добри, защото ще ни липсва волята да го правим", подчерта младият човек.

Казва, че в последните години е намерил това с което иска да се занимава, действа по него, посвещава му голяма част от времето си, но не го свързва със състезание.

"Не харесвам да уча нещо, само защото ще бъде включено в състезание. Чета неща, които знам, че ще са смислени за мен и в бъдеще", посочи още той.

Упоритостта и постоянството като залог на успеха.

"Напълно съм съгласен. Усърдието е изключително важно, да не се отказваме когато срещнем някаква трудност и нека правим нещо, защото ни доставя удоволствие, а не заради външни фактори", сподели той.

Привлечен от химията още от девети клас, Виктор вижда своята реализация именно в тази сфера.

"Бях привлечен заради дела, който се нарича "Органична химия" и бързо разбрах, че с това бих искал да се занимавам. В частност, подобластта се нарича "Тотален синтез", доста интересна област, защото на света съществуват доста съединения, които отнемат и 50 години за да се направят, така че със сигурност, предизвикателствата няма да свършат и има изключително много мислене в това, категоричен бе той.

Гледната точка на младия човек за световните проблеми, климатичните промени и това какво трябва да се промени в света или какво трябва да се съхрани от него и още интересни аспекти за специализираната материя, в която Виктор е истински шампион, чуйте от разговора на Даниел Ненчев в звуковия файл.

По публикацията работи: Спаска Давранова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

И днес не забравяйте чадъра

Съществена промяна на времето не се очаква – ще бъде облачно и на много места с временно прекъсване ще продължи да вали дъжд. В края на деня валежите ще отслабнат и ще започнат да спират. Ще духа до умерен вятър от север-североизток. Минималните температури ще бъдат между 5° и 10°, за София – около 7°, максималните – между 10° и 15°, за..

публикувано на 02.04.25 в 07:15

"Форум", 01.04.25: Нещо в образованието не върви добре - какво и защо?

Продължава седмицата, в която коментатори във "Форум" са  Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ). Основните теми, на които се спря тяхното внимание днес, бяха: Успешен ли беше тестът на системата BG-Alert заедно със..

публикувано на 01.04.25 в 18:50

EU CodeWeek в София на 3 април с участници от над 40 страни

На 3 април София ще бъде домакин на първата международна среща на консорциума EU CodeWeek - една от водещите европейски инициативи за насърчаване на дигиталното образование и повишаване на дигиталните умения. В срещата ще участват представители на Европейската комисия, Министерството на образованието и Министерството на иновациите и..

публикувано на 01.04.25 в 17:50
Проф. Борислава Танева

"Деца свирят на деца" музика от проф. Борислава Танева

Поредица от концерти само с българска музика в Първо студио на Българското национално радио (БНР) третира една изключително важна тема - създаването на музика за деца в творби за инструмент и оркестър. Посока, в която отдавна твори и пише наистина уникални Малки концерти за различни инструменти и оркестър   проф. Борислава Танева . Тя бе гост в..

публикувано на 01.04.25 в 17:25
Ясен Цветков

Законът за доброволчеството трябва да създаде правила, условия и организация

Парламентарната комисия по правни и конституционни въпроси в края на февруари прие на първо четене три законопроекта за насърчаване на доброволчеството. Предстои работна група да избере и обедини най-подходящите текстове за защита и насърчаване на доброволческата дейност в България. В момента в страната няма правна рамка, която да гарантира..

публикувано на 01.04.25 в 16:14
Хубен Черкелов

Този път за изложбата си Хубен Черкелов е вдъхновен от Захари Зограф

Хубен Черкелов е един от най-известните художници отвъд Океана, а и не само. През 1998 г. завършва Националната художествена академия, специалност “Живопис“, както и  майсторски клас по живопис при Йорг Имендорф в Амстердам (1995). Председател е на Клуба на (вечно) младия художник към СБХ (1992). Съосновател на групата „“Нови Радикални..

публикувано на 01.04.25 в 15:39

Инициативата за раница при кризи е добра, но не е нещо ново за нас

Днешният едновременен тест на сиренната система и Bg Alert е преминал успешно . Данните се обработват, но съобщението е излъчено над 98% от територията на цялата страна. За 2% няма информация от клетките на мобилните оператори. За 2025 г. е насрочен още един такъв двоен тест и той ще е в първия работен ден на октомври . Това съобщи..

публикувано на 01.04.25 в 15:19