Павлета Семова и Марина Василева от Банско джаз академия за смисъла на съществуването ѝ:
"Всеки артист от нас е различен, това дава по-хубав по-хубав резултат за бъдещото присъствие на младите, те да могат да се докоснат до нещо по-различно. Стараехме се да изглеждат максимално естествени като се качват на сцена. Има ключови неща, които могат да дадат резултат. Да ползват по-богата палитра от изразни средства.
Децата, които се записват са с различен опит и това е предизвикателство към нас. Имаше хубав клик и с чуждите ментори. Това е пътят на тези хора. Борис Петков, носител на Голямата награда, може да е следващият голям двигател. Селектирахме 41 участници от 103 кандидати."
Вили Стоянов и Милен Кукошаров от Брас Асоциация се включват по същата тема:
"Около млади хора е много хубаво. Чудя се за кой е по-позитивно. Всички имаме пропуски. Възможността да си говорим за музика като изкуство, а не както си говорят на улицата. Стараех се да докарам по-философски размисъл. Осъзнаване на това, което са поели като път. Като музикални мозъци по-скоро, отколкото като изпълнители." (Милен)
"Започвам да натрупвам опит като преподавател. Най-много липсват работоспособност, самодисциплина и страст към вербална комуникация. Изпадам в паника от празни погледи пред себе си." (Вили)
И отново Павлета и Марина:
"Много се надявам да намерим подкрепа да надградим. Трябва ни барабанист и басист, за да може Милен да им говори за творчество. Ние минавахме от режим "майка" до "горгона медуза". То е фатмащина, то е любов. Участниците нямат модели на работа, тепърва се изграждат, нямат модели за справяне със сценичната треска.
Не вярвам във финансовите награди - трябва да се научат да се препитават с изкуството си и затова заложихме на професионалните поощрения. Звукозапис, мастеринг и микс на авторска пиеса за едни, други получиха сцена и събития. Милен Кукошаров подари авторска пиеса, Вили подари себе си като гост-солист.
Да имат емоционално овладяване на големия материал - имаше отваряне на заключителния им концерт. Казвахме им, че хората слушат и с очите си."
Финалът е с Вили и Милен:
"Трябва повече време. Изключително важно е как децата се възприемат артистично. Главата им трябва да се отвори. На 13-14 годишна възраст всичко е "много яко", а няма разговор как е дадено изпълнение в техническо отношение. Разговорите са изключително важен акцент в уъркшоповете. Много сме зависими от говоренето. Музиката е трудна метафора за публиката. Има елемент на битка за красивото в музиката."
Кои са по-изявените имена в джаз-академията и подкрепящите я институции - в звуковия файл:
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..