Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Киберсигурност, или глобален инструмент за наблюдение?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Държавите членки на ООН одобриха вчера първия документ за борба с киберпрестъпността въпреки ожесточената съпротива на защитниците на човешките права, които предупредиха срещу глобален инструмент за наблюдение, предаде Франс прес.

След три години преговори и накрая двуседмична сесия в Ню Йорк, "Конвенция на ООН срещу киберпрестъпността" беше одобрена с консенсус и предстои да бъде представена на Общото събрание на световната организация за официално приемане. Новата конвенция, която може да влезе в сила, след като бъде ратифициран от 40 държави, има за цел "по-ефективна борба с киберпрестъпността" и укрепване на международното сътрудничество в тази област, по-специално, свързано с детски порнографски изображения или пране на пари. Но противниците на документа, необичаен съюз между защитници на правата на човека и големи технологични компании, осъждат твърде широкия обхват, който според тях ще го превърне в глобален договор за "наблюдение". Подробности по теманта разказа д-р Георги Шарков, член на Консултативния съвет на БАСКОМ (Българска асоциация на софтуерните компании).

"Най-малкото, целта на такъв тип конвенция е международно сътрудничество. Криминализирането на действия, свързани с киберпрестъпност е предмет и на европейските регламенти, и на националните закони и системи. Съществено е да отбележим, че има съгласие по отношение на международното сътрудничество и взаимодействие между правоприлагащите органи", каза той.

Георги Шарков

Според думите му механизмът за изискване на данни и електронни следи свързани с киберпрестъпление задължава държавата, от която бива поискано такова съдействие да предаде такива данни. Законно има специални членове свързани с екстрадирането на извършители, но това се прилага само в определени случаи. Приетият текст предвижда, че дадена държава може да може да разследва всяко престъпление, наказуемо с най-малко 4 години затвор, съгласно нейното национално законодателство. Той посочи, че криминализираните действия, за които наказанието е над 4 години се определят от искащата държава.

Насочват ли се кибератаките в цели с все по-висока стойност, както в бизнеса, така и в политиката?

Д-р Шарков сподели, че много от престъпленията се извършват в т. нар. "тъмна мрежа", като много от атаките към големи критични инфраструктури са държавно спонсорирани. Средствата за анонимизиране са на много високо ниво.

"Русия не се присъедини към конвенцията от Будапеща през 2004 година и може би една от причините е точно това, че на тях ще им бъде поискана такава информация за разследване на престъпления, които се извършват от държавно спонсорирани актьори", каза той.

Освен това добави, че ако гледаме на законодателството на мярка, която чрез правораздаване да бъдат наказани престъпниците, то наистина изостава. Но от друга страна европейското законодателство е насочено към превантивните мерки. По думите му децата и младежите са най-уязвими към подобен тип престъпления, тъй като те най-много споделят лично съдържание в интернет. Киберкултурата и критичното мислене също са превантивна мярка, подчерта д-р Шарков.  

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.02.25: Референдумите не са панацея, но стават за "дъвка" на популисти

В средата на седмицата коментаторите Елена Дариева и Светослав Живков разговаряха по темите: Управление във време на демокрация . Избори. "Референдумите не са лек за всякакъв случай. Но стават за "дъвка" на популисти." Особености на национални и местни допитвания – финансиране, изисквания за избирателите, провеждане. Социологическите проучвания..

публикувано на 19.02.25 в 18:25

Автоинструктори са недоволни от промените в шофьорските курсове

В присъствието на журналисти днес бяха разяснени част от проблемите за бранша на автоинструкторите, обучаващи нови водачи на моторни превозни средства (МПС). По думите на председателя на "Българско обединение на шофьорите" Христо Радков , вината за неправоспособните шофьори на пътя пада върху обучаващите ги, когато изпитът пред..

публикувано на 19.02.25 в 17:35

За 60-годишнината си Театър София ще бъде с обновена сграда и зала

Заради проточилия се основен ремонт на Театър София , актьорите от трупата му продължават да изнасят представления от своята програма на други столични сцени – във Военния театър, "Сълза и смях", " Théatro отсам канала", в Младежкия театър "Николай Бинев". Надеждите и очакванията и на състава на театъра, и на почитателите на Мелпомена, са..

публикувано на 19.02.25 в 16:55

Танцовият спектакъл "Алиса в страната на чудесата" с премиера в Музикалния театър

Вдъхновена от шедьовъра на Луис Карол "Алиса в страната на чудесата“, режисьорът и хореограф Анна Пампулова създаде своя сценична интерпретация на любимата на много поколения книга. Премиерните дати на танцовия спектакъл на Балет "Арабеск" са на 21.02.2025 г. и 1.03.2025 г. в Националния музикален театър "Стефан Македонски". Музиката е на композитора..

публикувано на 19.02.25 в 16:46
Петър Мишев

Петър Мишев, КНСБ: 5% не осигуряват ръст на доходите, а покриват само инфлацията

Заложеното в проектобюджета не отговаря на исканията и очакванията от страна на КНСБ за ръст на възнагражденията в обществения сектор . Заложените 5% биха покрили само инфлацията. Това коментира пред БНР-Радио София Петър Мишев , икономически анализатор в Института за социални и синдикални изследвания и обучения към КНСБ. Той..

публикувано на 19.02.25 в 16:28
Нели Керемедчиева

Фестивалът "Възможното образование" поставя на фокус човеколюбивите практики

Фестивалът “Възможното образование“  се завръща с пълно издание  от 2020 година насам, в Червената къща, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България. За образованието, но не за невъзможните, а напълно обозрими, нови и съвсем възможни хоризонти, които се откриват пред него,  е акцентът на разговора с Нели..

публикувано на 19.02.25 в 15:36

Време е за актуализация на Наредбата за храненето на деца и ученици

Нова наредба за здравословно хранене на учениците предлага за обществено обсъждане Министерството на здравеопазването. Сега действащата е от 2009 г. През 2018 г. специалистите са преработили Наредбата за физиологичните норми и това налага промени в други документи, свързани с храненето на деца в ясли, градини и в училищна възраст...

публикувано на 19.02.25 в 14:50