Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При психолог на 13 август - Ден на леворъките

Ако детето си служи с предпочитаната ръка, ще се справя по-добре

Така ще има самочувствие и увереност, ще разкрива потенциала си

Джордж Харисън и Пол Маккартни
Снимка: x.com/PaulMcCartney

Точно преди 40 години Международната конфедерация на леворъките хора обявява 13 август за техен празник, в знак на протест срещу десноръките, които често ги приемали за странни.

Днес се знае, че те са 10-15% от хората, а това никак не е малко.

Десетки проучвания показват, че леворъките са по-креативни, гневят се по-лесно, но и постигат по-добри резултати в работата си, в спорта, в изкуството.

Сред известните леворъки политици и държавници през вековете са били Симон Боливар, Бисмарк, Луи XVI, Наполеон Бонапарт, Юлий Цезар, Карл Велики, Рамзес Втори, Махатма Ганди, кралица Виктория, президентите на САЩ Барак Обама, Бил Клинтън и Джордж Буш-старши, Бенджамин Франклин и Томас Джеферсън, Джон Кенеди и Роналд Рейгън. С лявата си ръка са писали и творили Аристотел и Ницше, Леонардо да Винчи, Рафаело, Микеланджело, Никола Тесла, Сергей Рахманинов, Луис Карол, Ханс Кристиан Андерсен, Бил Гейтс и Анджелина Джоли, Пол Маккартни и Рафаел Надал.

Навремето много родители и възпитатели са се опитвали да накарат детето, предпочитащо да хваща и прави обичайни неща с лявата ръка, да се "поправи" и да работи с "правилната" дясна.

Днес вече никой не го прави, а психолозите убеждават, че родителите не бива да се притесняват.

"Често деца в група не забелязват, че някое от тях пише или рисува с лявата ръка", разказа пред БНР-Радио София Камелия Тодорова. Тя е детски психолог и психодрама терапевт и също е левичар.

Тя посъветва такова дете да се приучава да борави със съответните вещи – ако има, предназначени за леворъки, но да бъде провокирано да опитва и с по-разпространените (за десноръки), например ножица.
Упражнения да правиш нещо с недоминиращата ръка са интересни и от полза за всички.

Камелия Тодорова не само пише, а и рисува с лявата ръка Снимка: Личен архив

Пренасяйки подхода към подрастващи с други проблеми – дислексия, например, Тодорова изтъкна, че детето може да е неуверено или да намрази да прави нещо, защото му е трудно. Нужно е търпение и упражнения, то самò ще намери своя начин за справяне.

"Оставете детето да прави нещата с предпочитаната от него ръка. Така ще разкрие целия си потенциал. Същото се отнася и за дейностите. Нека възрастните да не упражняват властта си, дори и с любов. Нека детето развива това, към което има влечение и дарба, според призванието му, а не в зависимост от родителските амбиции", допълни още експертът.

Чуйте разговора с нея в звуковия файл.

По публикацията работи: Георги Нейков

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Читалището в район "Връбница" в очакване на сериозни ремонти

На територията на Столичната община съществува изградена мрежа от 188 читалища, по данни на публичния регистър на народните читалища. Те разполагат с материална база, но в по-голямата си част сградният фонд е остарял и се нуждае от по-голям обем инвестиции за отстраняване на възникнали във времето проблеми, прилагане на мерки за енергийна..

публикувано на 23.07.25 в 17:37

Инициатива се бори с премахването на достъпа до стари видеоигри

Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила.    Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..

публикувано на 23.07.25 в 16:41

33 звездни истории в книгата "Заведи ме в теб"

Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..

публикувано на 23.07.25 в 16:21
Доц. Иво Инджов

Доц. Иво Инджов: Протестите събуждат енергията да се противодейства на злоупотребите във властта

  Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..

публикувано на 23.07.25 в 15:42

Изменение на ПУП може да помогне за довършването на бул. “Т. Каблешков”

Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..

публикувано на 23.07.25 в 14:25

Нови масивни каменни структури откриха археолози на Кокалянски Урвич

Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век.  Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина  Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..

публикувано на 23.07.25 в 12:39

RockSchool отново е в софийски паркове

Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб.  RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София.  И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..

публикувано на 23.07.25 в 12:25