Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква отбелязва Успение на Света Богородица

С тържествени богослужения православната църква отбелязва Успението на Света Богородица.  Приема се, че то е било блажено заспиване и врата към небесата, откъдето Божията Майка неуморно се застъпва за хората пред Божествения си Син. Празникът е наречен още Голяма Богородица и е сред най-почитаните. Имен ден имат над 180 хиляди българи. Мария остава най-разпространеното женско име у нас. Носят го над 102 хиляди българки.

Според Църковното предание, земният живот на св. Богородица завършил по чуден начин. Със сияещо райско клонче архангел Гавриил й възвестил предстоящата кончина, за която тя започнала да се готви усърдно. За да се сбогуват с Божията майка от всички краища на света на облаци били пренесени апостолите. Смъртта й била като блажено заспиване. Погребали я в Гетсимания. Три дни по-късно пристигнал апостол Тома. За да сбогува и той, отворили гроба, но бил празен.

Кюстендил посреща Негово светейшество българския патриарх и софийски митрополит Даниил, който ще отслужи заедно с местните свещеници патриаршеска литургия в централния  храм "Успение Богородично" . След това ще започне уникалният празник "Въздигане на хляба".

Старозагорският митрополит Киприан ще възглави Божествената Света Литургия в храма “Св. Успение Богородично” в родния си град Казанлък. Църквата отбелязва 190 години от освещаването си. Посрещането на владиката ще бъде  9:15 часа, а началото на богослужението е в 9:30.

Празникът на Варна ще започне с тържествена света архиерейска литургия,отслужена от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан в катедралния храм "Успение Богородично".

В Tроянския манастир, който има храмов празник след Светата литургия, се организира традиционното литийно шествие с  чудотворната икона на Света Богородица Троеручица. 

Празничните богослужения в Троянската света обител започват  в 7:00 ч. с полутощница, характерна само за светата обител, поясни архимандрит Стефан.

„Празничната успенска полунощница с чина на игуменската лития,  когато вече същото това символично  богородично тяло, което сме извърщили опело предната вечер  ще бъде символично погребано. Тази полунощница е богослужение, което се извършва само един път в годината именно на празника Успение Богородично, каза той.

От 9.00 ч. започва  празничната Божествена света литургия.

„Подир литургията  според многовековната манастирска традиция  ще се състои и литийното шествие с чудотворната икона на  пресвета Богородица Троеручица,  от съборния манастирски храм до параклиса  в местността могилата, където  света Ботородица явила своето първо чудо  още в далечната 1600 г., посочи още архимандрит Стефан.

Очаква се и тази година на  Успение Богородично много християни да се поклонят  пред чудотворната икона и да се помолят за здраве и благоденствие, а архимандрит Стефан допълни, че  чудесата й са ежедневие в Троянската света обител.

По повод празника в  района около  манастира продължава и традиционният панаир на занаятите.

Успение Богородично се отбелязва в Гърция с особена тържественост. На остров Тинос, известен като Островът на Богородица, вярващите се изкачват до иконата на колене.

Камбаните бият тържествено за празника. Църкви и манастири са украсени в цветя. През цялата нощ  гърци и чужденци, вярващи християни, останаха на литургия в манастирите.

Днес за гърците е летния Великден, защото е най-големия християнски празник през лятото.

Особено впечатляващи са тържествата на остров Тинос в Егейско море. Там пристигнаха хиляди вярващи от цял свят, за да се поклонят на чудотворната икона на Дева Мария. Стотици от тях изминават пътя от пристанището до иконата на колене.

На остров Кофуниси ходят до църквата с лодки.

Със запалени факли ходят на поклонение днес жителите на остров Нисирос.

На всеки гръцки остров има поне една църква "Света Богородица", построена така, че да се вижда от всички страни на острова.

Във връзка с празника са въведени извънредни мерки по охрана на храмовете.

Трафикът на колите се следи и с дрон. Пътна полиция е с извънредни екипи по натоварените участъци.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Самоков е изпълнила голяма част от строителната си програма

Община Самоков е изпълнила голяма част от строителната си програма. Работи се основно в две направления. Едното от тях е по съществуващите договори за текущ ремонт в населените места, а другото е в централна градска част. Какви ремонти по инфраструктурата бяха изпълнени през летния сезон, какви ремонти текат в момента. Как върви подготовката на..

публикувано на 16.09.24 в 18:22
Сградите на Европарламента в Брюксел.

Какво е икономическото бъдеще на Европа

По-координирана индустриална политика, по-бързи решения и масивни инвестиции трябва да следва ЕС, ако иска да поддържа икономическото темпо на своите съперници Съединените щати и Китай, смята бившият председател на Европейската централна банка и бивш премиер на Италия Марио Драги в доклада си изготвен по искане от Европейската комисия, който е..

публикувано на 16.09.24 в 16:55
Mostly Harmless -

Софийската група Mostly Harmless с дебютен албум - "Накъде?"

Mostly Harmless са група, която можем да причислим към по-младите имена на българската музикална сцена. Новият им албум озаглавен " Накъде?" излезе в края на август и съдържа 9 оригинални парчета. Дебютният албум на групата е поредна стъпка в творческото и развитие от създаването й през 2015 година. В "Накъде?" се усеща вдъхновението от..

публикувано на 16.09.24 в 16:31

БНБ затяга критериите на банките при отпускането на кредити

От 1 октомври БНБ затяга критериите за банките при отпускането на жилищни кредити. Сред новите условия са месечната вноска да е максимум 50% от дохода за периода, минимум 15% самоучастие, покриване от банката на до 85% от стойността на имота, максимален срок по договора за кредит – 30 години. Тези правила ще важат за кредитите изтеглени  след 1..

публикувано на 16.09.24 в 15:20
Д-р Надежда Тодоровска

Концерт за София организират в НМА "Проф. Панчо Владигеров"

В предаването "Радиокафе" разговаряме с д-р Надежда Тодоровска от фондация "Венцислав Янков" за личността на големия български пианист и предстоящия концерт за София, който ще се състои на 18 септември. Какво е най-важно хората да знаят за личността на Венцислав Янков? "Той беше космополитен човек и според днешните измерения – мега..

публикувано на 16.09.24 в 14:49
Личи си, че Мирослава Мерекьова обича София

Трима Мерекьови подреждат 75 творби в изложба с акцент за София

Време е почитателите на изобразителното изкуство да се запознаят и добре да запомнят фамилията Мерекьови. Трима творци с тази фамилия дават възможност това да стане по най-подходящия и приятен начин – с изложба. Тя находчиво е озаглавена „ТриМа“ и се открива на 17 септември от 19:00 ч. в галерията на ул. „Оборище“ 5. А триМата са..

публикувано на 16.09.24 в 14:25
Снимка: Vivacom Art Hall Oborishte 5

Изложбата "Ключът е любовта: Отвъд видимото“ акцентира върху пътната безопасност

На  16 септември от 18:30 ч. в галерия на "Оборище" 5  ще бъде открита благотворителната изложба с творби на Ани и Явор  "Ключът е любовта: Отвъд видимото“ .  Това е втората изложба, създадена да продължи наследството на Анна-Мария Малчева и Явор Стоянов, чийто живот беше отнет на 8 май 2023 г., при пътен инцидент,  докато пресичаха пешеходна..

публикувано на 16.09.24 в 14:05