"Аз се записах като част от доброволно формирование на Столична община за овладяване на бедствия. Това беше в далечната 2011 година и тогава с леко учудване видях, че служебният ми номер беше 005 в доброволното формирование, а то мисля, че е едно от първите в страната. Аз съм поне сред първите 50 или 100 доброволци, които са се записали по този закон, откакто нашата държава започна да изгражда такива формирования", каза той.
Цветков поясни, че организацията обединява енергията на много хора и обединява общински служители, кметове, както и пожарникари, които обучават доброволците. И добави:
"Ние се радваме на обществено внимание напоследък, когато има големи поводи за изява. Но много хора не виждат едни други детайли. Нашето доброволстване е много по-голямо и по-времеангажиращо в моменти, в които никой не говори за нас. Когато се готвим, когато проверяваме техниката, когато се мъчим да се снабдяваме с техника, когато след акция часове и дни наред техниката се поправя, изчисляват се загубите."
По думите му обучението се състои от много програми, като първата помощ е за хора, които имат афинитет към медицината. Първоначалният курс обхваща техники, тактически действия и боравене с техниката за овладяване на пожари, наводнения и земетресения. Той е в рамките на 80 часа, след което се полага изпит и на доброволеца му се издава служебна карта с код, който удостоверява, че той е част от тази система. Цветков отбеляза, че обикновения доброволец най-голямо предизвикателство среща в отношенията си с работодателите. Освен това подчерта, че по закон доброволците от формированията когато бъдат изпратени със заповед на кмета на съответната община и когато бъде повикан на помощ чисто формално има право да бъде освободен от работа без това да се отрази на неговите взаимоотношения с работодателя.
"Дори тези средства, които държавата отпуска на общините не са кой знае колко, не са големи. Те покриват само най-основните нужди. Има и добри примери, на места общините се опитват да закупуват определени автомобили и техника. Разбира се, те са недостатъчни. Ако искаме да имаме една ефективна и работеща мрежа ние трябва да имаме достатъчно оборудване и техника навсякъде. Ние функционираме в един сектор, който има хронични проблеми", каза той.
На 17 юли 2024 г. НАДРБ започна спешна дарителска кампания за осигуряване на важно оборудване за доброволците чрез три инструмента - Платформата.бг, ДМС и банковата си сметка. Заради важността на кампанията Фондация BCause оказва организационна и комуникационна помощ на малкия екип и управителен съвет на асоциацията. Първоначалната цел е да се съберат 25 000 лева, с които да бъдат купени 100 ранцеви пожарогасители, които са ефикасни при потушаване на начални и малки пожари, и особено нужни в труднодостъпни терени. За часове са дарени над 50 000 лева.
"Опитваме се да осигурим реална специализирана техника, която да бъде многоцелева и да бъде ползвана спрямо нуждите на място, които са огромни", сподели Цветков.
Той посочи, че причина за пожарите на първо място са дългите горещини и липсата на валежи, но за съжаление има немалък брой пожари, които възникват в следствие на небрежност, стопански дейности и излети. Също така има и злонамерени действия - умишлени палежи.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Невена Николова и Данаил Конов са имена от екипа на радио София - той идва от Враца в София в 2015, тя идва от радио Шумен. Още за техния път към и в радиото - в звуковия файл: Може ли по обява да намериш призвание и има ли значение какво казват родителите? Кои са най-сладките позиции, каква е разликата между новинар и водещ, както и репортер -..
Гостува ни актрисата Маргарита Костова. Надежда Герова разговаря с нея относно призванието актьор и всичко, което заобикаля един човек на изкуството. За работата на актрисата в куклени и драматични постановки и как предава занията си на деца и младежи нека чуем повече сега.
Какви са предизвикателствата пред младите хора в България? Каква е ролята на активните граждани за преодоляване на разделението в обществото? По темата ни гостува Мирослав Цеков, председател на Форум гражданско участие: "Отвореното ни писмо до НС бе провокирано от насочени срещу НПО призиви от политически сили в НС. Това е откровена заплаха и опит..
Албена Димитрова от Американския Университет в Благоевград представя състезанието по социално предприемачество "Станция Иновация": "Аз съм втори семестър в първи курс, следвам два бакалавъра. Клубът ни за по-добро общество организира благотворителни базари и в "Станция Иновация" парите също ще отидат при лица в неравностойно положение. То се..
В месеца на любовта търсим формулата за здрава връзка в примерите около нас. Книгите събират ли хората? Събеседници: Темз Арабаджиева и Антон Биров: "Вчера вечерта много исках да затворя вратата и да си чета книга. Любовта не е един конкретен ден. Нямам нищо против празника, стига малките прояви на любов да не са само един ден. Същото е с..
Как интересът на децата към книгите оформя читателските нагласи в бъдеще и какво има и трябва да има в списъка с книги до 12 клас? Събеседникът ни Борис Илиев е учител по български език и литература в Националната природоматематическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“, която завършва като ученик: "Моите ученици много обичат да четат, но..
Разговорите са с Еди Емирян - един от стожерите на "Хоризонт" и с Милен Димитров - редактор в Дирекция “Дигитални програми”, направление “Интернет портал” на Българското национално радио. Също така Милен работи към Златния фонд на Радиото. И, разбира се, по-младите от нас го познаваме, като постоянен лектор в БНР Академията, създадена с методическа и..