Самата Венета Нейнска е прекрасна пианистка, чието музикално усъвършенстване преминава през Университета на Южна Калифорния, където е в класа на Джон Пери и Guildhall School of Music в Лондон. Лауреат е на редица международни конкурси и автор на детски образователни проекти като изключително успешните „Концерти на възглавници“. Именно по нейна идея преди години, 11 пиана бяха „изнесени“ и вписани по оригинален начин в градската среда на София. Година след година, Венета Нейнска неуморно допринася към музикалния живот у нас. Важна нейна мисия е музиката на големия български композитор Димитър Ненов, която тя изпълнява в България и не само, в компанията на един изящен филм за многопластовата личност на този голям творец. Венета Нейнска е създател и директор на Sofia Art Institute.
Поредната ефектна програма в рамките на проекта „Концерти с история“ се нарича „Покана за танц“. При представянето си пред софийската публика по-рано тази година, тя толкова се е харесала и хората са искали още и още „че ни свършиха бисовете и започнахме да повтаряме някои от танците в програмата“, с усмивка си спомня Венета Нейнска.
По нейните думи голямата виртуозна тежест в „Покана за танц“ пада върху цигуларя и затова много внимателно е избирала кой да бъде той. Иван Стайков се оказва перфектният избор. Интересното в неговата музикална история е, че не е завършил музикално училище. В Националната музикална академия е в класа по цигулка на проф. Йосиф Радионов, след което специализира в Белгия и Германия.
Венета Нейнска и Иван Стайков представят „Покана за танц“ от единия до другия край на Черноморието. Това е една чудесна възможност за летуващите да отидат на плаж, да се порадват на ваканцията и вечерта да посетят концерт, при това с история.
Чуйте какво още споделиха Венета Нейнска и Иван Стайков пред Лили Големинова в предаването „Радиокафе“. Ето и къде са концертите:
20 август – Зелен образователен център, Шабла
22 август – Градска художествена галерия, Варна
24 август – Археологически музей, Созопол
26 август – Морско казино, Варна
Снимки: Личен архив - Венета Нейнска
За да не се отказваме бързо от планираното за започващата година, е важно да си поставим не само голямата цел, но и по-малките задачи, стъпките, които да ни доведат до нея. Това коментира пред БНР-Радио София Михаела Ангелова, психолог и семеен терапевт . "Слонът се яде на малки хапки" Иначе голямата цел може да ни уплаши,..
Равносметките, анализите и класациите за отминалата 2024 г. продължават във всички сфери. От платформата "Как се пише" за четвърта година ще проведат кампания и анкета, за да се видят кои - според българите, са думите на отминаващите 12 месеца. Началото е в понеделник, 6 януари, а две седмици по-късно – на 20 януари, ще бъдат обявени..
Подкастите станаха едни от най-предпочитаните медии за добиване на знания, за коментари, за дебати, за забавление. Те обаче имат стоя предистория и предпоставки за появата и развитието. В първото десетилетие на ХХI век много модерни станаха блоговете . Преди бума на социалните мрежи те бяха трибуна за споделяне на мнения, творчество и..
Светла, успешна и осъзната 2025 година , пожела пред БНР-Радио София футурологът доц. Мариана Тодорова от Института по философия и социология към БАН. И подчерта, че осъзнаването преминава през знанието, опитността, мъдростта, но и през емоционална интелигентност и емпатията. Тя коментира, че напоследък в обществото се поощрява..
Бюро “Творческа Европа” е финансовият инструмент на Европейската комисия, който подкрепя организации и професионалисти в областта на културния сектор . Бюрото има две направления - култура и медия . “Почти седем или осем са вече сферите, които подкрепя Бюро “Творческа Европа”-Култура. До момента имаме няколко активни програми . Една от..
Творчеството се използва в тесен смисъл на “ създаване на изкуство ”. Когато се спомене думата, хората си представят художници, писатели, музиканти . Когато аз говоря за творчество и творческо мислене, използвам думата като синоним на креативно и креативност . Това каза в предаването "Радиокафе" Виктор Минчев - копирайтър, създател на..
Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН вече близо месец показва изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44 елемента на нематериално културно наследство. “В България от 2008 г. насам се изгражда тази национално..