За целите на "Регионални профили: показатели за развитие" екипът на Института за пазарна икономика (ИПИ) разработи индекс, който оценява достъпа до лекари-специалисти в различните области на страната. Повече подробности по темата разказа Петя Георгиева от ИПИ.
Тя поясни, че изследването е свързано с достъпа до общопрактикуващи лекари и лекари специалисти. По отношение на първите е колко пациенти средно на област един лекар може да обслужи. Това е статистически показател, който показва какво е населението на дадена област и с колко доктори тя разполага. Очакванията са, че понеже населението на България намалява, то толкова по-голям брой пациенти ще бъдат обслужени, но резултатите сочат точно обратното.
"Тенденцията е много тревожна за някои области, не навсякъде. Има области където достъпът е по-добър от този в други и веднага ще дам пример с области като Плевен. Основната причина това да е така е Медицинският университет в Плевен, който произвежда специалисти, които остават да работят там", каза Георгиева.
На другия край са областите Кърджали и Търговище, а във Видин и Шумен достъпът се подобрява. Данните сочат, че по отношение на лекарите специалисти, в целия ЕС страната ни стои добре, защото през последните 20 години не сме изгубили много от тях. Не така обаче стои въпросът с медицинските сестри, където положението е критично, категорична е тя. Относно специалистите отново най-зле стоят нещата в Кърджали, Ямбол, Северна България. Големите области с университети изтеглят специалисти от по-малките населени места. От друга страна те се концентрират там, където се предлагат повече специалности. Ярък пример за това са офталмолозите, кардиолозите, специалистите по вътрешни болести и др. Област Плевен отново е на първо място, следвана от София.
"По отношение на общопрактикуващите лекари имаме проблем и в област като София, тъй като по наши наблюдения доста малко лекари решават, след като завършат своето образование да се занимават да бъдат общопрактикуващи лекари в област като София", каза Георгиева.
И добави, че те са почти изцяло зависими с взаимоотношенията си с НЗОК, или най-общо казано, по какъв начин и в какви размери касата ще заплаща техния труд. Положението при специалистите обаче е по-различно, тъй като те имат възможност да работят и на частно. По думите й качеството на здравеопазването се изразява именно в показатели като достъпа, а другите са свързани със заболеваемост, смъртност и продължителност на живота.
Кои са решенията за да бъдат преодолени тези дисбаланси?
"Истината е, че няма нито бързи, нито лесни решения, но такива все пак има. Те винаги са свързани с това, каква здравна политика правителството решава да следва. Това, което ние искаме да виждаме като граждани на тази държава е една здравна политика, която е основана на разума, подплатена е с достатъчно средства, която е планирана и измислена така, че да е ориентирана около пациента и неговите нужди", сподели Георгиева.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 15 април коментаторите на "Форум" се спряха и разсъждаваха по следните тематични насоки: От мусаката в менюто кой яде картофите и кой – месото ? От влизането на България в Европейския съюз досега заплатите са се увеличили 7 пъти. Инфлацията е "100 и нещо процента". "Дръпнахме", доближихме се до другите европейски страни . Купуваме не (само)..
В края на миналата година стана ясно, че близо 120 000 души на възраст до 30 години в България имат задължения към частни съдебни изпълнители. Най-засегнатата група са младите между 25 и 30 години, където дълговете са близо 80 000. Сред основните причини са необмислени потребителски кредити, вземани за луксозни покупки, телефони, почивки и..
В галерия “Уран“ е подредена изложбата с картини на художника Васил Стоилов. За предисторията на експозицията и какво могат да видят посетителите й, разказа пред Радио София, Лаврен Петров. “Предисторията е почти четиригодишна. Толкова време ни отне да съберем картините на Васил Стоилов за настоящата изложба. Преди 7-8 години..
От 1 юни 2025 година вече няма да говорим за загубена трудова книжка, защото влиза в сила нейният дигитален вариант, който се съхранява от Националната агенция по приходите (НАП). " Единният електронен трудов запис (ЕЕТЗ ) ще обединява два сега съществуващи регистъра – индивидуалните трудови книжки и уведомленията, подавани от..
Тестовете за измерване на средна скорост с тол системата продължават до края на май. Те се провеждат от миналия четвъртък, а мярката е планирано да влезе в сила най-рано през лятото. Колко ще са камерите на пътя и къде ще измерват средната скорост, а глобите? Резултатите показват, че по 10-километровата отсечка на Северната тангента..
"Никога не сме били по-близо до еврозоната от момента, в който се намираме сега. Смея да твърдя, че България е готова." Това каза министърът на финансите Теменужка Петкова по време на работна закуска "Финансова политика и конкурентоспособност на българската икономика", организирана от Американската търговска камара (АТК) в България и..