Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доброволците на Св. Георги" в помощ на възрастните хора

Снимка: Радио София

Фондация BCause обяви списък с проектите, които ще получат финансиране от Фонд "Нашите родители". Одобрените проекти са на обща стойност 96 хиляди и 190 лв. Конкурсът беше отворен за организации, регистрирани в обществена полза, както и читалища. В него кандидатстваха 40 организации с 41 проекта. Избраните 13 проекта ще допринесат за добруването на възрастни хора над 65 години в затруднено материално положение, влошено здраве, самотноживеещи. Дейностите ще обхванат общо 1275 възрастни хора. Сред проектите и организациите, които ще получат финансиране е Фондация "Доброволците на Свв. Георги" от София.
Те ще получат подкрепа от 9000 лева за разширяване на работата си с хора в затруднено положение. За какво ще използват предоставените средства и как това ще продължи пътя на доброто, което правят. Катя Василева разговаря с Деян Петров от фондация "Доброволците на Свв. Георги".

"Ние започнахме преди 4 и половина години, когато спонтанно една група хора се събрахме около параклиса на Александровска болница, с намерението да подкрепяме и да помагаме на болни хора и хора в затруднение, и хора, които нямат друга възможност, които по една или друга причина са сами без подкрепа. За съжаление обаче нашите добри намерения, както често става не се осъществиха. По простата причина, че след като минахме едно шестмесечно обучение, което проф. д-р Тома Томов самостоятелно създаде и проведе с нас и бяхме вече готови да влезем в "Пирогов" и в Александровска болница с уговорка с ръководството разбира се, имахме 37 подготвени доброволци за подкрепа на болни и умиращи хора, които са наистина в много тежко състояние, тогава дойде ковида. И знаете, болниците бяха затворени, а и не само болниците, хората дори не можеха да излизат от домовете си доста време. Тогава ние или трябваше да се разделим и да престанем да съществуваме като група, или за радост второто, което се осъществи - променихме това, което правим, защото имаше тази енергия и това желание да имаме една задруга, една общност, която да подкрепя хора в нужда", сподели той.


По думите му те са започнали да пазаруват, да готвят и да разнасят храна по домовете с личните си автомобили из цяла София. Тогава също е имало редица изпитания поради епидемиологичните мерки. Преди две години членовете на организацията са преминали с помощта на фондация BCause едно обучение, направили са кампания в интернет, като имат и DMS с думичката "добро" на номер 17777, който е на цена от 2 лв. "Доброволците на Свв. Георги" са се сдобили и с камионче, което важно, защото има и много бездомници, а особено през зимата топлата храна е нещо, което не само помага, но е и най-ясният израз на загриженост, категоричен е Петров. И каза:

"Сега има доста социални експерименти, при които известна личност е облечен като бездомник как бива подминаван на улицата, защото някак има в очите ни едно сито. Защото когато видим някой човек, който не ни изглежда достатъчно приветлив, или спретнат ние просто го изключваме. Не виждаме там човек. Виждаме само някакъв образ, който гледаме да загърбим, или да подминем. Ето това се стараем да променяме, а не толкова храната, която разбира се не е излишна."

До момента доброволците наброяват 102 души, като най-активните от тях са около 15. Раздаването на храна е всеки вторник, петък и неделя, като това е изпитание за хората, които ходят на работа тогава. На страницата на фондацията всеки път се излъчва на живо раздаването на храна и всеки може да види ако е дарил нещо, то къде отива. Много често се случва доброволците да се сблъскат с хора със зависимости и особености на характера, като се е случвало да ги обидят и нагрубят.


"Когато човек реагира с агресия, или с рязкост, това е обикновено защото той страда вътре в себе си", заяви Петров и добави, че това ги учи на смирение. И добави:

"Човешкото достойнство е много важно, то и в Конституцията го пише но при нас едно от основните правила е, че ние към всеки трябва да подхождаме и се стараем да подхождаме с уважение като му пазим достойнството. И като се държим с другия така, както очакваме той да се държи с нас."

На трети октомври организацията ще отбележи своя пети рожден ден при параклиса на "Александровска болница", където камиончето ще бъде изрисувано за да бъдат разказани историите на тези хора.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29
Ивайло Илиев и Тодор Терзиев

"Форум", 10.01.25: Мълчанието на партийните лидери не е непременно нещо лошо

В края на седмицата анализатори във "Форум" продължават да коментират последните стъпки на български политици в търсене на изход от кризата. Освен продължаващите преговори за редовно правителство, те се спряха на новината за официално полученото от Кирил Петков обвинение на прокуратурата за арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова, можем ли..

публикувано на 10.01.25 в 18:10