Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

129 години организиран туризъм в България

Снимка: Радио София

На 25 август 2024 г. на Черни връх организираният туризъм в България ще отбележи своята 129-ата годишнина. Това съобщиха от Българския туристически съюз (БТС). Как ще преминат честванията и какво означава устойчив планински туизъм? Надежда Герова разговаря с Лъчезар Лазаров, изпълнителен секретар на БТС. Празникът ще бъде в рамките на три дни - от 23 до 25 август. След поднасяне на цветя на морената на Алеко Константинов до Народния театър "Иван Вазов ", където туристическите хорове ще изпеят планинарски песни. Цветя ще бъдат положени и на паметника на Алеко Константинов на булевард "Витоша".  

"На следващия ден програмата ще е традиционна, с три лъча походи от "Златните мостове", "Железница", хижа "Алеко" и горе на върха с организирани планински водачи", сподели Лазаров.

На 25 август от 9:00 ч. Пред НДК ще бъде даден стартът на маратона "Витоша рън 2024", като той също ще приключи на Черни връх. Предвиден и празничен обяд. И тази година основен партньор на мероприятието е фондация "София - световна столица на спорта" към Столична община, които се занимават с организацията на популярния планиннски маратон.

Спад или увеличаване на туристите се наблюдава?

"По време на пандемията се забеляза един бум, защото хората бяха задържани по домовете си и тръгнаха масово по планините и към Витоша. След пандемията 2023 година се запази този ръст, докато вече през 2024 година категорично се забелязва един 20% ръст на хората, които са по планините. Което се дължи не само на автобусните линии, а и на желанието на хората да са сред природата. Знаете, че Симеоновският лифт не работи, но това не спира хората да се качват", категоричен е Лазаров.  


По време на празника от Столична община са обещали, че ще бъдат пуснати и допълнителни автобуси, за да може всеки да отиде до планината. По думите му в последните години се наблюдава бум във вело туризма и се е инициирала промяна в правилника за маркировката, за да може и за колоездачите да има пътеки. Също така една трета от туристите са чужди граждани. Лазаров отбеляза, че затруднения се изпитват с хижите, защото те трябва да бъдат поддържани и реновирани и е крайно недостатъчно печалби да се генерират само от туристите. От БТС работят с всички ресорни министерства, но за съжаление обратна връзка от държавата няма.

Той посъветва посетителите на планината да проучат маршрута, или да потърсят планински водачи. Екипировката също е много важна - хубави обувки, зареден телефон и връхна дреха са задължителна част от нея, отбеляза той.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Никола Стоянов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 21.05.25: Най-хубавото на медиацията и връзката ѝ с ПВУ

Средата на седмицата и водещата на "Форум" поднесоха пред коментаторите Адриана Диканчева и Никола Атанасов следните теми: На днешната първа задължителна матура по български език и литература над 48 хиляди 12-окласниците (след теста) избираха между интерпретативно съчинение на тема "Разум и чувства" по повестта "Крадецът на праскови"..

публикувано на 21.05.25 в 18:35

Сопраното Александра Зотова спечели Гран при на конкурса "Гена Димитрова"

В Плевен тържествено беше открит Шестият международен конкурс за млади оперни певци “Гена Димитрова“. Конкурсът се провежда в периода 19 - 22 май 2025 година. Организира се от Плевенската филхармония, с подкрепата на Община Плевен, под патронажа на Министерство на културата. Престижният конкурсен форум беше открит в зала “Музикална слава на Плевен” в..

публикувано на 21.05.25 в 16:53
Снимки: Майчин дом

Сектор за кенгуру-грижа откриват в "Майчин дом" до средата на юни

В най-голямата в страната Клиника по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом" предстои към Интензивното отделение да се обособи Сектор за кенгуру-грижа . Целта е да се подобри грижата за преждевременно родените и да се осигури активно участие на семействата на малките пациенти. Кенгуру-грижата е метод , въведен преди почти 50 години и то в..

публикувано на 21.05.25 в 16:29
Селфи фотографът Роман Михайлов с чаровниците от триото

Трио "Вива" записа поп-денс кавър на песен на Б.Т.Р.

От рок към поп-денс се трансформира култовата песен на Б.Т.Р. "Защо".  Славчо Николов от рок групата дава идеята на момичетата от  трио "Вива" да направят кавър версия на тяхната песен от 2014-та. Двамата, с Алекс Нушев работят по аранжимента и ето, че песента вече има своята денс версия. "Нашата цел беше да е песента на Б.Т.Р., но да си е с..

публикувано на 21.05.25 в 16:10

"Училище за отговорни инфлуенсъри" маркира границите на добрите създатели на съдържание

На 24-ти април започва "Училище за отговорни инфлуенсъри" - първата в България образователна платформа за обучение и сертифициране на създатели на съдържание. Основната цел на платформата е да обучава и сертифицира създатели на  съдържание, като насърчава по-осъзната, етична и безопасна онлайн комуникация. Програмата е създадена в отговор на..

публикувано на 21.05.25 в 15:53
Адв. Свилена Димитрова

Адв. Свилена Димитрова: Увеличаването на здравната вноска е нужно и неизбежно

Увеличаване на здравните вноски и/или допълнително здравно осигуряване ; ефективен контрол върху разходите – това бе едно от 10-те предложения за приоритети в здравеопазването, които направи Българската болнична асоциация (ББА). Средствата в този сектор от години са недостатъчни. Част от тях не се разходват правилно. " Нека има контрол на..

публикувано на 21.05.25 в 15:22

Лекциите "Азбучници на войната и мира“ припомнят за легендарни германски фотографи

Гьоте-институт България отново поставя акцент върху фотографското изкуство в своята културна програма, със специална авторска поредица от лекции „Азбучници на войната и мира“. Лекциите проследяват германската фотография преди и след Втората световна война . Лекциите са продължение на инициатива, започнала още през миналата година. “Аз поемам..

публикувано на 21.05.25 в 14:48