Музикантите запознават децата с трите основни инструмента необходими за създаване на рок група – барабани, бас китара, китара. Посредством авторските песни, написани специално за проекта, малчуганите разбират колко важно е приятелството и работата в екип. Целта е освен музикално образование и насърчаване към занимания с музика, да се положат основи на нов тип взаимоотношения между образователните институции, децата и родителите чрез изграждане на общност. Подробности разказа Борис Самаринов, музикант и секретар на НЧ "Васил Левски 1928" в столичния район "Подуяне".
"Главният виновник за "Урок за приятелство и рок" е нашият приятел психологът Калин Гайтанджиев, който има дългогодишен опит с работата с деца и в създаването на общности. Така се зароди тази идея, с която хем да запознаваме децата с музиката в един аспект и другият аспект е да показваме на родителите колко е важно в детската градина да има една общност, която да ни учи на толерантност, на разбиране. Да се създава една среда на взаимопомощ, която да прави по-лесно общуването сред децата и да предотвратява възникването на конфликти", сподели той.
По думите му посещенията на детските градини имат сценарий - от утрешното посрещане с музика, изнасяне на концерт, който е като мини-спектакъл с авторски песни, в които тематиката е приятелството и силата на групата. На края на деня има уъркшоп, в който се коментира с родителите и учителите как може средата в детската градина да стане по-добра, което помага на всички. До момента музикантите са посетили 4 детски градини в район "Подуене", една в кв. Банишора и предстои те да посетят още 4 детски градини в Подуене през есента, заяви Самаринов.
"Ситуирани сме в Подуене, защото това е нашият район, там всички ни познават, много лесно организираме нещата. Иначе това е една инициатива, която би било добре да се пренесе и в цяла София. Столична Програма "Култура" Столична Програма "Култура" за поредна година подкрепя наши идеи, за което сме им изключително благодарни. На 15 септември в парк "Герена" за поредна година организираме фестивала "Подуенски музиканти", така, че всички могат да заповядат на един музикален празник", каза той.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..
Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..
Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..
Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..
Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..
Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище": "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..
Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..