Сега PICTOPLASMA се завръща във Варна за второ, този път - балканско издание.
От 6 до 8 септември, артисти от България, Македония, Румъния, Сърбия, Хърватия и Украйна ще покажат най-новите тенденции в дизайна на персонажи от сферите на съвременното изкуство, стрийт арта, модата, илюстрацията и анимация с балкански привкус.
"Това е едни доста стар берлински фестивал. Съществува от 20 години. Създаден е през 1999 г. от Питър Талер, който прави фестивал за дизайн, за графити артисти, за илюстратори, за дизайнери във всички области", разказва Юлия Владимирова.
Тя допълва, че там фестивалът се провежда в бивш крематориум и неговата насоченост всъщност е създаването на герои и персонажи във визуални истории. Били те животни, хора или измислени същества.
"За мен "Пиктоплазма" е една лична история, която започна по време на пандемията, когато си бях закупила билет за Берлин, но целия свят беше под карантина. Така имах право да участвам следващата година, но поради лични причини не успях да отида на фестивала. Тогава се появи дете в моя живот и мъжът ми ме провокира: след като не мога да отида защо аз да не пренеса фестивала в България", разказва какво я е подтикнало да създаде първото българското издание на "Пиктоплазма" през 2023-та арт директорът на фестивала - Лусина Терзиян.
Организаторите са получили над 400 заявки за участие от художници от цял свят, които са нарисували тяхната представа за "балканците". От тях ще бъдат селектирани само 80 персонажа.
PICTOPLASMA x Balkans представя лекции и творчески работилници на 10 дизайнери, илюстратори, аниматори и графити артисти от различни краища на Балканите, сред които Алекси Иванов (България), който е познат със своите графити по сгради и трамваи, Александър Гергинов (България),който се занимава с моден дизайн, Александра Георгиева - Sashettu (Bulgaria), Karadime studio (България), Небойша Цветкович (Сърбия), Петя Савова (Bulgaria), Ruki Chuki (Македония), Saddo (Румъния), Sestry Feldman (Украйна), Славен Лунар (Хърватия). Лекциите и работилниците ще са на английски език.
Всяка от вечерите ще има и музикално парти.
Повече за фестивала чуйте в звуковия файл.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Витоша да е място, което софиянци да могат да посещават целогодишно, за да прекарват пълноценно време сред природата и да спортуват. Място, в което децата, ще бъдат ски- и сноуборд шампиони, ще могат да се развиват. Това са част от идеите, които кметът Васил Терзиев е заложил в своята „Визияза Витоша“ . Петте ключови елемента на..