София се присъединява към големите европейски и световни центрове, домакини на атрактивни международни изложения за съвременно изкуство. Sofia Art Fair ще се проведе от 3 до 6 октомври във форум „Джон Атанасов“ в София Тех Парк.
В отличителното за България изложение, ще участват галерии и колективи, които представляват над 70 автори, творящи в най-разнообразни художествени стилове. Всички те ще бъдат разположени в над 4500 м2 площ. Нещо повече, в рамките на събитието публиката ще може да съпреживее богата съпътстваща програма с именити европейски гост лектори, изложба във виртуална реалност и специално подготвени кураторски обиколки.
Мащабният форум привлича български и чуждестранни колекционери, популярни личности от всички креативни сфери, представители на бизнеса, любители на изкуството и културата, академичната общност, както и широката публика – в привлекателна и стилна атмосфера, отговаряща на най-добрите световни практики.
Входът за лица под 18 г., както и за хора в неравностойно положение, е безплатен.
Изкуството е значимо! - гласи слоганът на Sofia Art Fair. Той изразява мисията на проекта – да отключи изключителния потенциал на съвременното изкуство да провокира мисълта и сетивата, да изкушава, да образова, да формира отношение към актуалните теми от заобикалящия ни свят - Sofia Art Fair да допринесе за израстването на европейския културен облик на столицата ни. В рамките на събитието се реализира и изложба с избрани от международно жури млади съвременни български художници, чието участие е напълно безвъзмездно.
Важна част за проекта са и неговите посланици. Те са тези, които популяризират идеите на Sofia Art Fair и привличат широката публика към каузата на културата и изкуството. Една от тях е Мария Силвестър, която се превръща в лицето, отразяващо всичко най-актуално, интересно и вълнуващо с подготовката и реализацията на събитието.
Билети за изложението могат да бъдат закупени през платформата на EpayGo и в касите на EasyPay, а всеки ден програмата предоставя различно съдържание.
Можете да изберете еднодневен, двудневен или тридневен билет.
Откриването на самото събитие, ще се състои на 3 октомври. На него ще присъстват специално поканени гости и тези, които са успели да закупят от ограничения брой пропуски, които дават достъп не само до откриването, а и за цялата съпътстваща програма.
Галерии:
+359 Gallery, София, България, Art Gallery Le Papillon, Варна, България, Artdepot, Innsbruck, Австрия, Аtelier 28 , София,България, Collect Gallery, Истанбул, Турция, Doza Gallery, София, България, Eclipse Gallery, Берлин, Германия, Gallery 2.0, София, България, Grafikart Gallery, София, България, Karpuchina Gallery, Прага, Чехия, KO-OP Art Space, София, България, Little Bird place, София, България, L'Union de Paris, Пловдив, България, nOva art space, София, България, One Gallery, София, България, QGallery, Баку, Азърбейджан, Station Contemporary Art Gallery, Братислава, Словакия, Structura Gallery, София, България,Vivacom Art Hall Oborishte 5, София, България.
Творчески колективи:
Александър Вълчев и Иво Бистрички, Ангелика Радева и Златин Орлов, Георги Щърбев и Здравка Василева, Джулия Карузо и Симона Кръстева, Инс Арт проект на Илинка Чергаров.
Print nest studio:
Стефан Стоянов, представящ Вероника Михалева, Айдан Салахова, Миряна Тодорова, Калин Серапионов, Рашидал Халифа, Габриела фон Хапсбург, Браян Дейли, UNHCR, Агенцията на ООН за бежанците, представящи Ката Рудакова, Дария Прокхорчук
Млади автори:
Александър Борисов Лазарков, Ана Костова, Георги Янчев, Ина Владимирова, Калин Михов, Лилиан Щерева, Самуил Велев, Явор Костадинов.
Всички участници са селектирани от петчленно международно жури от куратори и изкуствоведи, съставено от: Йохан Густавсон (Нидерландия), Мартина Йорданова (България), Нина Гшайдер (Австрия), Радослав Механджийски (България) и Теодора Константинова (България).
Повече информация за събитието можете да намерите на www.sofiaartfair.art.
Sofia Art Fair е съфинансиран от „Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Част е от Културния календар на Столична община 2024, реализира се и с финансовата подкрепа на Министерство на културата, както и с подкрепата на Посолството на Република Франция/Френски институт в България.
Основни партньори на събитието са Фондация „Лъчезар Цоцорков“, Art and Culture Today, Sofia Tech Park
Институционални партньори: Столична община, Министерство на културата, Министерство на туризма, Френски институт в България, Американска Търговска Камара в България, Национална художествена академия, Нов български университет; Регионален Център София – ЮНЕСКО.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..