"От доста време всички колеги, които работим в тази сфера чакахме да излезе този законопроект, защото той на практика е в изпълнение на задълженията, които нашата държава има по повод на регламента MiCa. Той също влезе в сила сравнително скоро и предвижда всяка една държава членка, вкл. и България да предвиди надзорните органи, които ще се занимават с тази материя и които ще регулират криптопазарите оттук насетне", каза тя.
По думите й законът е много важен от гледна точка на това, че дава компетенция на Комисията по финансов надзор и частично на БНБ да се занимават с лицензите и регулацията като цяло на всички участници в този пазар. Основната материя се урежда в европейския регламент, тоест двата акта трябва да се четат паралелно.
Адв. Христова посочи, че до момента не е имало регулация на криптовалутите, а се е изисквала само регистрация в НАП, която е във връзка със задълженията по Закона за мерките срещу изпирането на пари (ЗМИП). Там е съществувала частична регулация, но само в тази сфера.
Какви ще бъдат задълженията на инвеститорите и ще срещат ли те отново трудности?
"И регламентът и законът предвиждат много изисквания за всички, които искат да предоставят криптоактиви. Но в същото време тази "аура" на нещо не много ясно, недобре регламентирано от сивия сектор за криптовалутите продължава да стои. За всеки, който се занимава с тази материя е ясно, че боравенето с криптоактиви и класическата банкова система са две абсолютно несъвместими неща. Това е така, защото банките въобще не са щастливи да работят с криптоактиви и много често отказват да вземат такъв тип клиенти. Сега ще се получи малко парадоксалната ситуация, че тези дружества и фирми, които работят с криптоактиви ще са изключително регулирани, ще трябва да отговарят на изключително много изисквания почти както за финансова институция, а в същото време ще остане този момент, че те ще бъдат спирани от банките да осъществяват нормално дейността си. Според мен ще се получи един проблем, който може би не беше лошо да бъде засегнат в проектозакона, който е публикуван, именно за да се позволи на бизнеса да може да функционира нормално", отбеляза адв. Христова.
Тя заяви, че вероятно ще бъдат нанесени корекции за да няма дискриминация, но като цяло проектозаконът е добре написан. Относно това, дали инвеститорите ще се отдръпнат от криптовалутите, адв. Христова каза, че:
"Според мен дори би трябвало да ги успокои в тази насока, защото тези изисквания - всички, които са за лицензиране, за белите книги за информацията, която трябва да се предоставя, тя е предвидена за доставчиците на криптовалути и криптоактиви. Тоест за всички тези големи корпорации, предприятия, дружества, които предлагат на обикновения потребител да инвестира в крипто. И оттук обикновеният потребител би трябвало да е по-сигурен, по-спокоен, че именно хората, на които изпраща своите пари за да ги обърне в крипто, или за да инвестира чрез тях, всъщност са регулирани и има някой, който следи те наистина да изпълняват задълженията си както трябва."
Законът не само в ЕС, но и в световен план цели сивият сектор, който генерира огромни печалби да бъде изкаран на светло, посочи тя.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Разговор с психолог. Разбиране и преработка на детските емоции" - е акцентът на организираната тематична среща от Фондация "За нашите деца", която ще се проведе на 22 ноември с родители на деца от 0 до 7 години. Детето показва своите емоции още в утробата на майката, без да има представа и да осъзнава какви са те, това разказа в..
Макар днес да живеем значително по-дълго от нашите предци, основните причини за смъртност остават все същите социално-значими заболявания - сърдечно-съдови, невродегенеративни и метаболитни нарушения. “Когато говорим за анализ на един сложен процес, какъвто е биологичното остаряване, на клетките, тъканите, органите на човешкото тяло и на всички..
Отбелязваме Световната седмица за повишаване осведомеността за правилната употреба на антибиотици. През тази година темата е: “Антимикробната резистентност е невидима, аз не съм“ и има за цел да повиши осведомеността за въздействието на антимикробната резистентност върху живота на хората, като поставя пациентите в центъра на дискусията. Прекомерната и..
Българският фонд за жените отбелазва своите 20 години, 20 години подкрепа за правата на жените в България. Фондът е основан през 2004година от Станимира Хаджичитова и нейни съмишленички. Международната конференция “Феминизмът е за всички“ събра на 14 ноември представители на организации, подкрепени от Българския фонд за жените (БФЖ),..
Фондация за достъп до права (FAR) се присъедини към 29 организации, за да предупреди, че Пактът на ЕС за миграцията и убежището рискува да не успее да защити непридружените деца на границите на Европа. Въпреки че Пактът на ЕС включва редица гаранции за защита на непридружените деца, на практика той вероятно ще изложи децата на още по-големи рискове...
"Мълчанието на майките" е дългоочакваното продължение на криминалната поредица за инспектор Елена Бланко, от испанската литературна сензация Кармен Мола. Също както в предишните три книги – „Кървавата годеница“, "Пурпурната мрежа“ и "Годината на свинята“, историята е едновременно ужасяваща и съкрушаваща. Преводът и този път е на Анелия..
Даниела Белчева е от Варна, живяла е и е работила в Скандинавските страни и откакто си е в България създава фина, елегантна и стилна музика, най-вече на територията на джаза, но не само. За нея 2024 година преминава под знака на третия й албум “Naïve”. Той беше представен в съпътстващата програма на Международния музикален фестивал „Варненско лято“,..