По думите му изложбата показва едни от най-разказвателните и бележити снимки на известния наш фотограф. Неговата разходка започва през 1975 година от Централна гара, преминава през Лъвов мост, бул. "Георги Кирков", ул. "Жданов", като след това се появява пред Джамията, ЦУМ, пл. Ленин и завършва около бул. "Стамболийски".
"Освен архитектурата ние можем да забележим социалния живот по онова време Имало е много хора по улиците, забързани, пазаруващи, разминаващи се... Има любопитни кадри на наблюдение, хора наблюдават улиците. Като цяло се постарахме да бъде нещо по-интересно и любопитно за зрителите, които искат да надникнат в миналото през периода на 70-те години на миналия век", каза Стоянов.
Бърнев е родом от Свищов, но се пренася със своите родители да живее в София. По време на студентството се запалва по фотографията и това очертава неговата професионална кариера. До края на работния си път работи в киностудио "Бояна". Там той отделя внимание на различни филми и фотоархивът му наброява снимки на от около 7 хиляди филма. По темата се включи и Веселина Сариева.
"Идеята дойде от мен като куратор на колекцията и арт директор на "Dot Sofia". Това е нетипична сграда, тя не е галерия, тя е галерия с комерсиални функции, която има желанието да представи и да съхрани миналото на квартала, в който се намира. Това е Женският пазар. Имам удоволствието да сътруднича с човека, който е инициирал този проект от 2019 година, като той беше открит септември миналата година и досега сме правили изложби и сме представяли съвременно изкуство. Една от мисиите ни беше да представим и фотография, която е свързана с региона", каза тя.
Сариева поясни, че с експозицията посетителите не се потапят само в миналото на Женския пазар, но и във визията на един човек, който има съвременен поглед над града. В погледа на камерата му попадат много независими лица от София. Малките събития, движението, социалната картина са едни от визиите, които тя отбеляза като важни.
"Преходът от Централна гара към Лъвов мост е много приятен и човек може да разбере къде се намира и как се случва тази разходка. София е динамична. Гостите, които каним на откриването и изобщо да разгледат изложбата могат да видят огромното количество хора, динамиката на града, пулса му такъв, какъвто е бил през 70-те години. Не мога да кажа, че той е вял, бавен, замислен и отнесен, няма нищо подобно", каза Стоянов.
Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.
"Душата ми е стон" е темата на поредната беседа на Бохемска София с герои Яворов и Лора: Става дума за последната им вечер заедно - 29 ноември 1913. Какъв е поводът за приятелската сбирка, на която семейство Яворови пристигат първи и какво се случва в тази фатална вечер след поредната сцена на ревност - в звуковия файл.
Валентина Петкова разказва за гостуванията си при Емил Димитров и съпругата му Мариета Гьошева в къщата им в Княжево. За „опитомяването“ на режисьора Николай Волев от половинката му Доротея и аристократичния им дом на ул. Кракра. За скромното битие на Светослав Лучников и жена му Стефка, побрали споделения си живот в стая и кухня на ул. Янтра. За..
Записите са от Националната научна конференция “С перо и меч за свобода и независимост”, която се организира от Дирекция на музеите в град Копривщица, Институт за исторически изследвания при Българска академия на науките и Софийски университет “Св. Климент Охридски”: Започваме с професор Вера Бонева от Унибит и нейните тези, свързани с..
„О(б)твързан“ – премиера в Театър Възраждане – Тери Фишър, режисьор на спектакъла и част от трупата на театъра: "Изключително умна комедия с много прости средства. За героя не е лесно, той е над нещата, колебанията му го спират. Предизвикателство е да не се плузгаш по повърхността. Опитали сме се да уцелим театралния език, съчетание на танц и текст,..
Покана за София дръм фест от Боян „Бонзи“ Георгиев – барабанист и организатор на фестивала: "Това е единственото ежегодно барабанно събитие. Барабанния ни уъркшоп се казва клиника - пет различни за един ден. Пръв ще е един 16-годишен бъдещ Дейв Уекъл. Всеки, който е бил на барабанна клиника знае, че се води разговор между свирещия и публиката,..
Развитие на креативността при децата и важността на безопасните играчки - говорим по темата с Жени Илиева, предприемач и създател на безопасни детски играчки: "Безопасна е играчка от безопасен материал, да е рециклируем и да не замърсява средата. Пластмасовите играчки са сред първите замърсители на околната среда. Играчката не е просто забавление,..
Цвета Балийска ни представя Фестивала на авторския театър: "Проведохме три дискусии с творци от полето - всеки творец го прави по свой начин и нямаме нужда от дефиниции що е това фестивал на авторски театър. Има разграничение между драматургичен и авторски театър. Разликата е в процеса на създаване - при авторския, процесът на създаване е по време на..