Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Според КАФ ‘2024 (CAF World Giving Index)

От 142 страни България отново е в дъното по дарители и дарения

Снимка: bcause.bg

България запазва 133-то място от 142 държави в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ ‘2024 (CAF World Giving Index).

Въпреки че и по трите показатели и коефициентът ни е нараснал от 23 на 26, страната ни е в дъното на класацията, съобщиха от фондация BCause.

През 2023 година 48% от българските граждани са отговорили, че са помогнали на непознат, а 23% - че са дарили пари. По третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд, България трайно е в последната десетка с резултат от 6%.

България се е върнала към естествения плавен ръст на дарителство, след взривното увеличение (в топ 50) през COVID пандемията, наводненията и бежанската вълна от Украйна през последните години, коментира пред БНР-Радио София Елица Баракова, председател на BCause. 

По думите ѝ, за разлика от българските проучвания, световното показва редовните, устойчивите дарителски практики, които стават всеки месец, като част от живота, а не кампанийната благотворителност, която продължава да бъде популярна.

Няма нищо лошо в кампаниите, по празници, например. Но една държава променя своите институции, които се грижат за уязвимите части от обществото, когато има постоянен приток от ресурси (дарения) и доброволци, подчерта Баракова.

Българинът продължава да е по-готов да дарява за социални и образователни проекти, а така също за природа, животни, по-добра среда на живот, човешки права.

А даренията може да са не само под формата на суми пари, а и на време, труд, внимание.

Както всяка година, в първата десетка присъстват не само икономически развити страни.

  • Топ 10 държави в CAF World Giving Index 2024: 1. Индонезия, 2. Кения, 3. Сингапур, 4. Гамбия, 5. Нигерия, 6. САЩ, 7. Украйна, 8. Австралия, 9. Обединени арабски емирства, 10.Малта.
  • Ето и местата в класацията на другите балкански страни: Косово (51 място), Босна и Херцеговина (62), Албания (92), Северна Македония (105), Гърция (111), Сърбия (114), Турция (122), Черна гора (125), Румъния (132), Хърватия (137).

Хората със силни религиозни убеждения имат по-висок общ индекс на дарителство, с изключение на Европа, където този фактор не е от значение, отчитат авторите на доклада.

Хората, които оценяват живота си положително, е по-вероятно да са направили дарение за благотворителност.

Имигрантите са по-склонни да правят дарения, отколкото гражданите на страната, в която пребивават, особено в Европа, Близкия Изток и Северна Африка.

Чуйте разговора на Невена Николова.

По публикацията работи: Георги Нейков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 11.12.24: Ролята и функциите на районния кмет. Задължения без права (средства)

Коментаторите на "Форум" днес разсъждаваха и дискутираха по следните теми: (Изкуствено създаденото) напрежение между участниците на движение . Живущи срещу велосипедисти, срещу шофьори… Неравнопоставеност на пътното платно. Каруците – забранени за центъра на София, ама уж…Напрежението понякога се подклажда и от общински съветници..

публикувано на 11.12.24 в 18:35

Може ли да се преподават ценности в училище? Как и кои?

След проведено проучване от пролетта на т.г., от платформата Преподаваме.бг са изготвили различни наръчници за интегрирано преподаване на ценности в гимназиален етап в часовете по български език и литература, история, география, философия и гражданско образование. Проучването сред над 400 учители показва, че въпреки заявената като много..

публикувано на 11.12.24 в 17:40
Крис Гран

Новата си песен "Промяната" Крис Гран посвещава на грижата за психичното здраве

В предаването “Добър вечер, София“ той разкри:  “Напоследък животът през моите очи е постоянна промяна. Дори като се обърна назад, все едно съм живял няколко живота“. Певецът поясни, че преживява динамичен период, по думите му - с много размествания на пластовете. “Приемам промяната като нещо положително за моето израстване“, коментира..

публикувано на 11.12.24 в 16:45
Последният випуск от програмата е горд със сертификатите от обучението

Жени от 18 до 65+ ще продължат да усвояват дигитални умения и догодина

Обучителната програма “Жените в технологиите”, предоставяща безплатни курсове за жени за базови дигитални умения, постигна всички заложени цели, поставени в началото на годината, отбеляза служебният социален министър Ивайло Иванов при подписване от страна на от МТСП, Висшето училище по телекомуникации и пощи (ВУТП) и китайска технологична компания..

публикувано на 11.12.24 в 16:31
Офис на BETL в Силистра

Първите 5 хиляди в BETL трябва да се срамуват, те също имат вина за останалите измамени

Едно-две поколения знаеха, но бяха позабравили какво значи финансова пирамида. Десетилетието след 10 ноември 1989 г. беше златен период за "Лайф чойс", "Ист-Уест интернешънъл" и други, които използвайки паниката на хората от невиждана дотогава инфлация, търсеха печалби. Тези дни десетки хиляди българи "изгоряха" с милиони от новата..

публикувано на 11.12.24 в 15:46

За изход от кризата в "Топлофикация София" СОС ще търси държавата

Над 3 часа продължи извънредното заседание на Столичния общински съвет (СОС), на което бе изслушано ръководството на "Топлофикация София" във връзка с текущото състояние на дружеството и зачестилите аварии в редица квартали на града. Конкретно решение така и не бе взето, предаде репортер на БНР-Радио София. Беше отчетено, че..

публикувано на 11.12.24 в 15:02