Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поколенческите различия в трудовата среда

Снимка: pixabay

Анализ на Българската стопанска камара (БСК) в партньорство с КНСБ са насочени към изследване на възрастовото многообразие и поколенческите различия в работната сила в 5 икономически сектора - "консервна промишленост", "дървообработваща и мебелна промишленост", "металургия", "производство на пиво", "търговия с петролни продукти".  Томчо Томов, директор Национален център за оценка на компетенциите към БСК разказа подробности пред Радио София.

По думите на Томов това са представителни сектори за българската икономика, в които има голямо възрастово многообразие. Освен това са от различни типове промишленост, така, че дават представа за общата картина. 

Трудно ли е днешните работодатели да задържат работниците си?

"Това важи във всички сектори. Естествено в някои намират по-добри подходи към мотивирането, задържането, управлението на преживяванията на хората, но общият проблем за българските работодатели е не само как да намерят способни, талантливи и качествени хора, а и как да ги задържат. Конкуренцията между работодателите се изостри изключително", сподели Томов.

Той поясни, че е време да се промени начина на управление на хората. Нещата трябва да се насочат към индивидуалността на конкретния човек. Фокусът трябва да бъде към управленските политики към отделните хора, тъй като те са различни.

"Все повече талантливите хора започват да диктуват условията по своите трудови договори", отбеляза Томов.

Как автоматизацията и дигитализацията ще повлияе на работния процес?

"Трябва да не се разделя въвеждането на новите технологии с новите технологии в управлението на хората. Изклчтително сериозен е въпросът за предварителната подготовка на обучение и квалификация на хората", каза той. Според думите му е много важно да се видят какви са дигиталните дефицити на хората и предварително да се въздейства както върху техните умения, така и върху мотивацията им да работят с такива технологии. Относно подготовката на работодателите Томов каза:

"Като обща оценка работодателите все още не са подготвени да се фокусират и да търсят нови модели на управление на хора. Все още на хората се гледа като на ресурс. На хората трябва да се гледа като ключово условие за развитието на предприятието."

По думите му големият проблем на мениджмънта е, че истинско изкуство е да се управляват организации и екипи с различни по възраст служители. Известно противоречие и конфликт в екипите е, че по-младите поколения искат да получат всичко сега. По-възрастните поколения са по-склонни да правят компромиси и са по-търпеливи. Те разглеждат трудовия морал като търпение.

"Работодателите трябва да се научат да не прилагат общовалидни правила. Те трябва да диференцират подходите си към отделните групи хора. Да управляват различията. Не да предпочитат едно поколение пред друго, а да използват силните страни на всяко поколение и да създават уважение", каза той.

Томов поясни, че проблемът с нагласите на младите хора е пъстър. 17% от по-възрастните поколения считат, че стигне ли се до съкращения е справедливо да се освободят по-млади хора, защото те по-лесно ще намерят нова работа.

"Нормативната уредба показва съвсем друго. Че трябва да бъдат освободени след оценка хората, които притежават по-ниска квалификация и които не изпълняват достатъчно ефективно своите функции", сподели Томов. Той подчерта, че демографският проблем е един от най-големите за страната ни.

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Никола Стоянов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийски разкази - Радиоразходка по ул. Георги С. Раковски

Разходката по ул. Георги С. Раковски започва от най-високото ѝ място, с паметника на Вазов и витошката морена, от която да гледа към любимата си планина. Наблизо е Палатата Св.София, дело на арх.Парашкеванов (1929). Там е пл.Николай Гяуров, кръстен по инициатива на Гена Димитрова, която също живее наблизо. Следва историята на Военния клуб - коя всъщност..

публикувано на 19.07.25 в 16:00
Аспарух Лешников

Историята оживява - Аспарух Лешников, АРИи първа и втора

Веселина Узунова от ИИИ-БАН за Аспарух Лешников: "Басът на групата Роберт Биберти е завиждал и на Аспарух Лешников, и на евреите в групата. Омразата по онова време се е ширила, дори и между членовете на групата. Аспарух Лешников става плячка на Биберти. След 9 септември 1944 на Лешников не е разрешено да напусне България. Писмата му доказват..

публикувано на 19.07.25 в 15:00
Борю Зевзека (в средата) с приятели

Адресите на любовта - Борю Зевзека

Борис Руменов, чиито псевдоним Борю Зевзека е измислен от проф. Иван Шишманов, е легендарна фигура сред софийските интелектуалци и бохеми през първите десетилетия на ХХ век. Името му е нарицателно, и също както за проф. Александър Балабанов, за него се разказват комични и куриозни случки. Хуморът му е свеж, заразителен и незлоблив, автор е на 15..

публикувано на 19.07.25 в 14:00
С Константин Драгов и Сана Драгова

Медитацията е начин да се чувстваме нормално

Шри – Шри Рави Шанкар гостува отново в България – Константин Драгов и Сана Драгова: "Той е основателят на фондация "Изкуството да живееш", тя е в над 180 държави. Учителят ще има лекция с възможност за въпроси и отговори и най-вече, ще има медитация в залата (НДК - зала 1). Ще е като на концерт. Заедно ще преминем отвъд хаоса. Блаженството е..

публикувано на 19.07.25 в 11:54

Киното е лесен път за предаване на култура

Филмът „Гунди“ влиза в британската разпространителска мрежа – режисьорът Димитър Димитров с подробностите: "Много е важно, че филмът продължава като част от програмата на британските кина от веригата "Одеон". Тя е достъпна в сайта им и те са си направили сметка, че не само българи ще го гледат. Като студент там не съм си и мечтал, че някой ден мой..

публикувано на 19.07.25 в 11:02

Мост между поколенията

Голямата маса: Градски дворове – Божидар Емануилов, зам.-кмет на "Оборище":  "Има най-различни работилници за деца и възрастни в един от дворовете, гаражна разпродажба в друг, жива музика. Градските дворове е изчезваща среда, тези, които сме израснали в центъра ги помним. Те са мост между поколенията. Има и хора, които негодуват заради ограничения..

публикувано на 19.07.25 в 10:11

Уличното изкуство дава свобода

Уикенд с „ Мале-мале“ – второ издание на мини фестивала в Южния парк, гост по този повод ни е Петринел Денев: "Програмата ни е малка, първото издание бе изцяло за деца. Хуморът е подходящ и за възрастните. Предвидили сме и уъркшоп за улична клоунада - така и ние започнахме с "Мале-мале". Уличното изкуство дава свобода - да пробваш, да..

публикувано на 19.07.25 в 10:00